in ,

Tokenomics nedir?

Tokenomics (token ekonomisi veya kripto ekonomisi); tokenlaştırılmış mal ve hizmetlerin dağıtımı, üretimi ve dağıtımına ilişkin ekonomik politikaları inceler. Blockchain teknolojisi, internetteki yeniliğin çekici gücünü temsil eder.

Bu tür gelişmeler tokenlara dayanan ve bankalar veya büyük şirketler gibi merkezi aracılar gerektirmeyen ekonomik işlemleri harekete geçirdi.

Token Nedir?

Tokenlar bir kuruluş tarafından verilen değer birimleridir, ancak tokenomics bağlamında daha spesifik olarak mevcut bir blockchain üzerine inşa edilmiştir. Tokenlar, blockchain’in gelişiyle yeniden markalaştı. Konser biletleri, spor salonu üyelik kartları ve ehliyet tarzı kimliklerin türü, para biriminden daha özel bir kullanım durumu ile değeri temsil eden token örnekleridir.

Bu değer; bir hizmete erişim, bir varlığın hakları, bir kuruluşun sahipliği vb. olabilir. Bu nedenle tokenlar, her tür değeri kodlayarak belirli bir yerel ekosistemde farklı rolleri yerine getirebilir.

Tokenlar ve Kripto Para Birimi

Tokenomics hala gelişmekte olan bir alandır ve ana akım bilimin aksine, taksonomisi üzerinde sıkı bir kontrole sahip değildir. Bu alandaki sorunlu söylemlerden biri, tokenların kripto para birimi olarak nasıl ele alındığıdır. Kripto para biriminin aksine birçok token, parayı veya parasal değeri temsil etme niyeti olmadan oluşturulur. Bu nedenle, kripto para biriminin aksine tokenlar, varlık tokenlarından daha fazlasını içeren daha genel bir tanımdır.

Token Türleri

Tokenomics’in temellerini tanıtmadan önce, tokenların karmaşıklıklarını bilmemiz gerekmektedir. Tokenların özellikleri aşağıdaki başlıklar altında sınıflandırılabilir:

Katman 1 (Protokol Tokenları): Bu tokenlar, temeldeki blockchain’in ta kendisidir. Örneğin, Ether tarafından desteklenen Ethereum (katman 1 jetonu).

Katman 2: Bu tokenlar, mevcut katman 1 blockchain’nin üzerine oluşturulur. Örneğin, Ethereum blockchain’nin üzerine inşa edilen ve OMG tarafından desteklenen OmiseGO (katman 2 tokenları).

Tokenomics

Güvenlik vs Yardımcı Program

Güvenlik tokenları, Howey testini geçen ve bunları menkul kıymetler olarak sınıflandırır. Çoğu ICOS, şirketin kendisinde yatırım fırsatlarıdır. Bu nedenle, çoğu token menkul kıymetler olarak sayılır.

Öte yandan, projenin mallarını veya hizmetlerini satın almak için daha sonra kullanılabilecek bir proje için kaynak sağlamak amacıyla kamu hizmetleri tokenları verilir.

Token, Bitcoin veya Ethereum gibi bir malın birimlerinin söz konusu malın diğer birimleriyle değiştirilebilmesini kolaylaştırabilir ve bunu kısaca özetlemek gerekirse, bir emtia biriminin  söz konusu malın diğer birimleriyle değiştirilebilmesini kolaylaştırabilir. Diğer yandan, tokenlar benzersizdir ve bu nedenle değiştirilmezler. Kimlik kartları veya spor salonu üyelik kartları, elle tutulamayan şifre cihazları buna örnek teşkil eder.

Tokenomics, tokenlardaki yeniliklerle birlikte gelişmektedir ve bu nedenle daha rafine özelliklere sahip giderek artan sayıda token bulunmaktadır. Bu tokenlar, yukarıda belirtilen sınıflandırmalar dışında, aşağıdaki bakış açılarına dayalı olabilir:

  • Rights: Token, hak sahibine mülkiyet hakkı verebilir veya hak sahibine erişim hakkı verebilir.
  • Durability: Token, sansür ve saldırılar karşısında istikrarlı kalabilir.
  • Regulatory: Tokenlarda sınıflandırma ve düzenleme yapmak kolaydır.
  • Purpose: Token, davranışın kanıtı olarak kullanılmak üzere oluşturulur (değer oluşturma) veya mevcut varlıkları/erişim haklarını temsil eder.
  • Supply: Sabit bir arz ve sınırsız bir arz olabilir.
  • Token-flow: Token doğrusal olarak oluşturulabilir (kullanımdan sonra yok edilir) veya devridaim içinde kalır
  • Temporal: Tokenların son kullanma tarihi olabilir veya olmayabilir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Stablecoin

Stablecoin Nedir?

Altcoin Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?