içinde ,

Tokenize Hisse Senetleri Piyasaya Hacim Kazandırabilir Mi?

Günümüzde yatırım tavsiyelerinin çoğu kripto para odaklı olsa da hisse senetlerinin popülerliği yatırımcılar ve özellikle de profesyoneller için hala devam ediyor. Hisse senetleri kriptolar kadar değişken olmasa da fiyatları manipüle etmek konusunda başarılıdır.

Hisse Senetleri Nasıl Çalışır?

Faaliyetlerini finanse etmek için sermayeye ihtiyacı olan şirketler hisse senedi ihraç etme hakkını elinde bulundurur. Yatırımcılar hisse senedi satın alarak şirkete fon sağlarken hisse sahipleri ise hisseleri satın aldıkları zamandan daha yüksek bir fiyata elden çıkararak kar elde etmiş oluyor.

Hisse senedi şirkette varlığınız olduğunu belgeler böylelikle hisse senedi satın alırken şirketin küçük bir bölümünü de satın almış olursunuz. Eğer daha fazla hisse satın almak isterseniz şirketin daha önemli bir bölümünün sahibi olmuş olursunuz.

Hisse Senetleri Nasıl Manipüle Edilir?

Hisse senetleri yatırımcılar tarafından değişik birçok yol ile manipüle edilebilir.

Örneğin, JP Morgan Chase başlangıçta yatırımcılara gerçekle bağlantısı olmayan vaatler vererek yanlış bir popülerlik izlenimi yarattı. Ancak sonrasında şirket 920 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Şirket, yasa dışı yolları tercih etmiş olsa da yatırımcı çekmeyi başardı.

Diğer yasa dışı uygulamalar ise şunları içerir:

Churning – Finans piyasalarında alım ve satım işlemlerine belirli bir komisyon ücreti karşılığında aracı rolünü üstlenen broker’ların müşterileri yerine kendi çıkarları için hisse senedi alıp satması piyasada yasa dışı yatırım yollarından biridir.

Wash trading – Bir yatırımcının yapay pazar yeri faaliyeti oluşturmak için yasal araçları aynı anda alıp sattığında piyasada yatırımcı çeker.

Pump ve Dump – Bir hisse senedinin fiyatını yükseltmek için yanlış bilgi yaymak ve sonrasında belirli bir fiyata ulaştığında hepsini satmaktır.

Painting the tape – Birkaç yatırımcının piyasada yapay aktivite yaratmak için kendi aralarında hisse senedi ticareti yapmasıdır.

Bear raid – Uyumlu açığa satış yoluyla hisse senedinin fiyatını düşürmek ve ardından  hedef şirket hakkında yanlış söylentiler yaymaktır.

Hisse Senedi Vurma – Bir hissenin değerini düşürmek için bir şirket hakkında asılsız bilgi yaymaktır.

Blok Zinciri Devam Eden Hisse Sorunlarına Çözüm mü?

Blok zincirinin tüm işlemler için belirli bir şeffaflık düzeyi sunması nedeniyle, hisse senetleriyle ilgili süregelen sorunlara bir çözüm olarak görülmektedir. Bununla birlikte bazı piyasa manipülasyon uygulamalarının kripto piyasasında da var olması nedeniyle tam bir çözüm değildir. Ancak Blok zincirinin daha hızlı ve daha basit bir ticari esneklik sağladığı göz önüne alındığında gelecekte hisse senedi yatırımları için ek fayda sağlayacağı öngörülebilir.

Tesla’nın Binance üzerinden kripto hisse senedini sattığı gibi birçok şirket şimdiden hisse senetleriyle kriptoya geçmeyi planlıyor. Ne yazık ki SEC’in bu girişime pek sıcak baktığı söylenemez. Ancak her şeye rağmen kripto hisse senetlerine yatırım yapma potansiyeline sahip SOMA Finance gibi dünyanın birçok ülkesinde bulunan çok varlıklı, merkeziyetsiz borsalar SEC’ten gerekli izinlere sahiptir. Bu kuruluşlar kriptoların, tokenize edilmiş hisse senetlerinin, NFT’lerin, ETF’lerin ve daha fazlasının ticaretini listeleyebilir ve sunabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Raoul Pal, Ayı Piyasasına İlişkin Yorumda Bulundu

OpenSea İyileştirmeleri: Doğrulama ve Copymint Önleme