içinde , ,

TokenGazer Kripto İncelemesi: Mainnet Lansmanlarının Token Fiyatı Üzerindeki Etkisi

TokenGazer’ın İncelemesi

Mainnet lansmanı, proje ekiplerinin ICO yatırımcılarına verdiği sözü yerine getirdiği, herhangi bir blokzinciri projesi için bir kilometre taşı niteliği taşımaktadır. Bir proje için önemli bir yükseliş (boğa koşusu) faktörü olarak kabul edilebilir. Ancak TokenGazer, Eylül 2017’den Aralık 2018’e kadar olan zaman aralığında mainnet’i gerçekleşen 11 projeyi, yalnızca token fiyatlarının “mainnet lansmanından önce arttığını ve ardından düştüğünü” gözlemleyerek seçti.

Yatırımcılar için:

Yüksek piyasa değerine sahip popüler projelere, token fiyatı önemli ölçüde yükselmeden, yani token fiyatlanmadan önce yatırım yapmak nispeten güvenlidir. Ancak yatırımcıların, proje ekibinin, geliştirme aşamasında yol haritasına uygun hareket edip etmediği konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Daha düşük piyasa değerine sahip nispeten daha az popüler projelerde, token fiyatı değişiklikleri, genel piyasa trendine uygun hareket edip, mainnet lansmanının etkisi sınırlı kalır.

Bu arada, yatırımcıların proje ekipleri tarafından tutulan token’ların, mainnet lansman tarihini ve kilit açma tarihini takip etmeleri gerekir. Bu tarihlerin birbirlerine çok yakın olması halinde yatırımcıların dikkatli olmaları gerekmektedir.

Mainnet Lansmanı Hakkında

Mainnet, resmi olarak başlatılan ve bağımsız çalışan işlevsel blokzinciri ağını ifade eder. Mainnet’eki yerel token’lar, bir tür ekonomik değere erişim hakkını veya ağda bazı işlemleri gerçekleştirme iznini temsil eder.

ICO büyük ölçekte uygulanmadan önce, bir blokzinciri projesinin kitle fonlaması (crowdfund), mainnet lansmanından sonra yatırımcılara yerel token’ları dağıtmaktı. Örneğin, Ethereum, mainnet’inin ilk sürümü olan Frontier’dan sonra yatırımcılarına ETH dağıttı. Ancak Ethereum, ERC-20 standardını yayınladığından beri, proje ekipleri önceden IOU olarak Ethereum platformunda ERC-20 token’ları oluşturabilir ve ICO aracılığıyla teknoloji geliştirme ve topluluk operasyonları için fon toplayabilir. Bu nedenle, projelerin ERC-20 token’ları, mainnet lansmanından önce borsalarda işlem gördü.

Mainnet lansmanından sonra, proje ekipleri genellikle yerel token’ları swap’lar yoluyla dağıtır, bu da ICO yatırımcılarına verdikleri sözleri yerine getirmeleri anlamına gelir:

ERC-20 token’ları, resmi olarak piyasaya sürülen utility değeri olan ürünler olan yerel token’larla değiştirilir ve projeler artık “aktifleştirilmiş ürünleri olmayanlar” kapsamından çıkar.

Yatırımcılar, mainnet’in başlatılıp başlatılmadığına bağlı olarak bir projenin geliştirme sürecini ayırt edebilir.

Bu nedenle, mainnet lansmanı, bir proje için büyük bir yükseliş (boğa koşusu)  olarak kabul edilebilecek herhangi bir blokzinciri projesi için bir kilometre taşıdır. Peki mainnet lansmanından sonra token fiyatlarındaki eğilim nedir?

Token Fiyat Trendleri

Mainnet lansmanının token fiyatı üzerindeki etkisini incelemek için TokenGazer, düzinelerce blokzinciri projesinin mainnet lansmanından 90 gün önce ve 90 gün sonra (6 aylık bir süre) olmak üzere, günlük kapanış fiyatları hakkında araştırma yaptı. Sonuçlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Mainnet’i 90 günden daha kısa bir süre önce başlatılmış olan projelere gelince, analiz için mainnet lansmanlarından 15 Ocak 2019’a (bu raporun yazıldığı tarih) kadar olan süreyi baz alıyor.

Tabloda görüldüğü üzere, projelerin çoğu için, mainnet lansman sırasındaki token fiyatı, mainnet’in lansmanından 90 gün önce ve 90 gün sonra, olduğundan daha yüksektir. Bu da fiyatın mainnet lansmanından önce arttığı ve mainnet lansmanından sonra azaldığı anlamına geliyor.

Projelerin ana lansman tarihlerinin çoğu, genel olarak piyasanın gerilemesi ile fiyatların düştüğü Mart 2018 ile Haziran 2018 arasındaki dönemde yoğunlaşıyor. TokenGazer ekibi, piyasanın etkisini en aza indirmek için projelerin piyasa değeri payı değişikliklerini analiz etti. Sonuçlar aşağıdaki tabloda gösterilmektedir:

Mainnet’i 90 günden daha kısa bir süre önce başlatılmış olan projelere gelince, analiz için mainnet lansmanlarından 15 Ocak 2019’a (bu raporun yazıldığı tarih) kadar olan süreyi baz alıyor.

Tabloda görüldüğü üzere, projelerin çoğu için, mainnet lansmanı sırasındaki piyasa değeri payı, mainnet lansmanından 90 gün önce ve 90 gün sonra, olduğundan daha yüksektir. Bu da piyasa değeri payının mainnet lansmanından önce arttığı ve mainnet lansmanından sonra azaldığı anlamına geliyor.

Yukarıdaki grafikte, mainnet’in başlangıç ​​tarihinden 90 gün önce ve 90 gün sonra piyasa değeri paylarındaki değişiklikleri analiz etmek için yatay eksende mainnet başlangıç ​​tarihi 0 olarak ayarlanmıştır. Projelerin çoğunun mainnet lansmanından önce piyasa değerindeki payında artış ve mainnet lansmanından sonra bir düşüş olduğu açıkça görülebilmektedir.

Bu nedenle, token fiyatı ve piyasa değeri payı değişiklikleri (piyasadaki gerilemenin etkisini bir dereceye kadar ortadan kaldırmış olan) değerlendirildiğinde, projenin mainnet lansmanı, hayal edildiği gibi token fiyatının daha da artmasını teşvik eden bir yükseliş faktörü haline gelmedi. Aksine, token fiyatının düştüğüne işaret ediyor.

Mainnet Lansmanından Sonra Fiyat Düşüşünün Nedeni

Mainnet lansmanından sonra token fiyatı neden düşüyor?

1) 2018’in ilk yarısında mainnet’i gerçekleşen projeler, piyasadaki gerilemeden belli bir ölçüde etkilenmiştir. Lansman tarihleri, genel olarak, piyasa genelinin düşüş eğiliminde olduğu ve token fiyatlarının buna bağlı olarak düştüğü Mart 2018 ile Haziran 2018 arasındaki dönemde yoğunlaştı. Ancak, Eylül 2017’de mainnet’i gerçekleşen QTUM, mainnet lansmanından önce token fiyatı artışı, sonrasında ise bir düşüş yaşadı.

2) Bir projenin mainnet’i piyasaya sürülmeden önce, piyasada genellikle belirli bir düzeyde spekülasyon vardır. Bu süre zarfında proje medyaya konuşulacak ve token fiyatı belli bir seviyeye kadar artacak ve mainnet lansmanından önce fiyatı zirveye çıkacak. Örneğin, EOS’un Google’da sıkça aranması ve token fiyatı, mainnet’in piyasaya sürülmesinden önce rekor seviyesine ulaştı.

3) Ekip, verilen sözleri tam olarak yerine getirmemiş olabilir. Proje ekipleri genellikle test ağlarının yüksek TPS’sini talep ederken, piyasaya sürüldükten sonra mainnet’in TPS’i genellikle iddia edilenden daha düşüktür. Örneğin, BM bir keresinde EOS’un blokzinciri sisteminin milyon düzeyinde bir TPS gerçekleştirebileceğini iddia etti, ancak başlatılan mainnet, beklenilenden oldukça farklıydı.  Yalnızca 1000 TPS’ye ulaşabilmişti.

4) Birçok projenin mainnet lansman zamanı, ekip tarafından tutulan token’ların kilit açma zamanıyla çakışır. Mainnet lansmanı ile uygun bir fiyatta çok sayıda token’ın kilidi açılır, bu da mainnet lansmanının ekip ve erken yatırımcılar için nakit para çekmesi için iyi bir fırsat olduğu anlamına gelir.

Mainnet Lansmanı için Önerilen Stratejiler

Peki kriptopara yatırımcıları mainnet lansmanına nasıl tepki vermeli? Bu soruyu cevaplamadan önce, mainnet lansmanlarından önce ve sonra birkaç farklı blokzinciri projesinin ayrıntılı fiyat değişikliklerine bakalım.

EOS, BTM ve ONT gibi yüksek piyasa değerine sahip popüler projeler ele alındığında, mainnet lansmanlarından 90 gün önce ve 90 gün sonra yerel token fiyat değişikliklerini, karşılaştırma olarak aynı dönemde Bitcoin fiyat değişiklikleriyle analiz edelim. Sonuçlar, yerel token fiyatlarının Bitcoin fiyatı ile ilişkili olmadığını gösteriyor. Token fiyatları, mainnet başlatılmadan önce önemli ölçüde artar ve sonrasında düşmeye devam eder.

Nebulas ve BOTTOS vb. gibi düşük seviyeli piyasa değerine sahip daha az popüler projeler ele alındığında, karşılaştırma olarak aynı dönemde Bitcoin fiyat değişiklikleri ile mainnet lansmanlarından 90 gün önce ve 90 gün sonra yerel token fiyat değişikliklerini analiz ediliyor. Sonuçlar, yerel token fiyatının, bağımsız bir fiyat değişikliği eğilimi olmaksızın, Bitcoin fiyatı ile yüksek oranda ilişkili olduğunu göstermektedir.

Yatırımcılar için:

Yüksek piyasa değerine sahip popüler bir projede, token fiyatı önemli ölçüde yükselmeden ona yatırım yapmak nispeten güvenlidir, ancak yatırımcıların, proje ekiplerinin geliştirme aşamasında yol haritasına uygun hareket edip etmediği konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Daha düşük piyasa değerine sahip görece daha az popüler projelerde, token fiyat değişiklikleri genel piyasanın trendini takip edecek ve mainnet lansmanının etkisi sınırlı kalacak.

Bu arada, yatırımcıların proje ekibi tarafından tutulan tokenların, mainnet lansman tarihini ve kilit açma tarihini takip etmeleri ve bu tarihlerin birbirlerine çok yakın olması durumunda dikkatli olmaları gerekiyor.

TokenGazer’ın yüksek yoğunluklu yerel token’lar veya Ponzi-Scheme benzeri projeler içeren projeler üzerinde çalışmadığını belirtmek gerekir. Bu tür projeler oldukça risklidir ve bu projelerdeki token fiyatı esas olarak mainnet lansmanına daha az tâbi olan elinde çok fazla token bulunduran holder’lar tarafından kontrol edilir.

Özetleyecek olursak, mevcut blokzinciri projelerinden yola çıkarak, mainnet lansmanları, kısa vadeli yatırım fırsatlarına fırsat verebilecek bir yükseliş (boğa koşusu) faktörüdür, ancak mainnet sonrasında token fiyatı ve piyasa değeri, düşüş eğilimi gösterecektir. Uzun vadeli yatırımlar için token fiyatı, projenin teknoloji geliştirme ve uygulamasıyla belirlenen değeriyle belirlenir. Mainnet lansmanı, bir blokzinciri projesi için bir dönüm noktasıdır, ancak projelerin uzun yolculuklarında sadece küçük bir adımdır.

Kaynak: Medium – TokenGazer

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

DeFi

DeFi 2.0 Nedir? Sıradaki Mega Trende Hazırlanın

CheersLand

Cheersland Alexander Kondrashov İle Anlaştığını Duyurdu