içinde ,

Token Yakan Önemli Projeler

Kriptopara

Kripto piyasası bir noktada geleneksel finans sistemiyle benzer özellikler sergiliyor. Fiyat dinamiklerinin türbülansı ve çeşitli token türleri ile ilgili belirsizlik nedeniyle blockchain tabanlı projeler, emisyonlarını kontrol etmek ve fiyatları teşvik etmek için token yakma seçeneğini tercih ediyor. Bu yazımızda piyasada token yakan projeleri derledik. 

Token yakma uygulaması, bir projenin token’larının bir kısmını kalıcı olarak dolaşımdan kaldırması ve onları bir sıfır adresine göndermesidir. Daha basit ifadeyle token’ların ortadan kaldırılmasıdır. Token’lar topluluktan geri satın alınabilir, talep ve arz dinamiklerini değiştirmek ve fiyatı etkilemek için mevcut havuzlardan çıkarılabilir.

Ethereum

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, kullanıcıları Proof-of-Work ağından yeni Proof-of-Stake ağına geçirmenin bir yöntemi olarak yakım işlemini tercih ediyor. Ağustos 2021’de tanıtılan bir güncelleme olan EIP-1559, ağdaki işlemlerin doğrulanmasıyla ilgili ücretlerden toplanan Ethereum’u yakar. Piyasadaki var olan verilere göre piyasaya sürülmesinden bu yana 2,9 milyar dolarlık Ethereum (2,5 milyon ETH) yakıldı.

En dikkat çekici olan ise 12.09.2022 itibarıyla peş peşe büyük miktarlarda ETH yakımı gerçekleşti. Twitter hesabı Whale Alert tarafından bildirilen verilere göre son 1 saat içerisinde her biri 120.000 ETH’den fazla 6 büyük işlem tespit edilmiştir. Son yarım saat içerisinde ise bilinmeyen cüzdandan 150.811 ETH (259.795.022 USD) bilinmeyen cüzdana aktarıldı. Görünen o ki bu yakım süreci devam edecek.

Binance Coin (BNB)

Token yakımlarının deflasyonist olduğu ve kripto paraları elde tutmayı daha cezbedici hale getirmenin amaçlandığı biliniyor. Kriptoda deflasyonist bir token, zamanla dolaşımdaki miktarının azalacağı bir token anlamına gelir. Enflasyona karşı dirençli ve elde tutmanın karlı olduğu bir mal olarak bilinir. Binance CEO’su Changpeng Zhao’un yaptığı açıklamalardan da hatırlanacağı üzere “BNB Deflasyonist bir token’dır.”

BNB, BEP95’te tanıtıldığı gibi gerçek zamanlı bir yakım mekanizması kullanır. Toplanan gaz ücretinin sabit bir oranı, BSC doğrulayıcıları tarafından kararlaştırılan oran ile her blokta yakılır. Geçtiğimiz aylarda $741.840.738 değerindeki 1,839,786.26 adet BNB, yakım işlemi sonucu tedavülden kaldırıldı.

Tron

Tron ağı, son zamanlarda artan piyasa düşüşü ortasında diğer kripto para birimlerinden daha iyi performans göstermeyi başardı. Tron, TRX’in bu artışını desteklemek amacıyla ağ, sürekli olarak birden fazla burn gerçekleştirdi. Verilere göre TRX burning işlemi mayıs ayında büyük bir artış gördü. Ani yükselişler, Mayıs ayında iki kez 1 milyar token yakma seviyesine kadar ulaştı. Tron’un kurucusu Justin Sun, ölü bir cüzdana 24 milyon dolar değerinde yaklaşık 300 milyon TRX token’ının daha gönderildiğini bildirmişti.

TRX token’ı bu yazı yazıldığı sırada 0,064105 dolardan işlem görmektedir. 29 Ağustos 2022’de 100 milyondan fazla TRX token’ı yakıldı. Tronscan, TRX’in 7,2 milyar token’ı merkeziyetsiz stablecoin USDD’ye karşılık olarak yaktığını belirtti. Bu yazı yazıldığı sırada piyasa değeri açısından TRX 17. sırada yer almaktadır. Tron’un toplam piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde. 24 saatlik hacmi ise 1.17 doların üzerinde.

Tether (USDT)

En popüler stablecoin’lerden biri olan Tether, değeri USD ile bire bir oranda olacak şekilde tasarlanmıştır. Coin, farklı birçok blockchain üzerinde yer alır ve geçtiğimiz birkaç yıl içinde işlem hacmi ve likiditesinde artış meydana gelmiştir.  Eylül 2022 itibarıyla piyasa değeri yaklaşık 67 milyar USD olan Tether, piyasa değeri sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Twitter’da Whale Alert tarafından bildirilen verilere göre son 24 saat içinde 95 milyon’dan fazla USDT, Binance’ten bilinmeyen cüzdana aktarılmıştır.

Tether, kripto ve itibari para birimleri arasında köprü kurması bakımından önemlidir. Yatırımcıların, diğer kripto paralarda yaşanan oynaklıklar olmadan USD ile bire bir işlem yapabilmesi için kolay ve istikrarlı bir yol sunar.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Stacks Domain Nedir?

Sweatcoin (SWEAT) Yarın Hangi Borsalarda Listelenecek?