in

Tim Cook, Kriptoparalara Yatırım Yaptığını Açıkladı

Tim Cook
Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook bir süredir dijital varlıklarla ilgilendiğini ve bazı kriptoparalara sahip olduğunu açıkladı. Ancak Tim Cook, bu yatırımın kişisel olduğunu, Apple ile ilgisinin olmadığının altını çizdi.

Bir süredir dev şirketlerin kriptoparalara yatırım yaptığı haberlerini görüyoruz. Microstrategy ve Tesla bu furyanın baş aktörlerinden iki. Bu yılın başlarında Tesla, portföyüne Bitcoin eklediğini ve araç satışlarında Bitcoin kabul edeceğini açıklamış ve kriptoparaların tekrar ilgi odağı olmasına neden olmuştu. Ancak Apple henüz böyle bir adım atmadı.

kriptopara

Ünlü simalar arasında da kriptopara sahipleri artıyor. 9 Kasım Salı günü Tim Cook, The New York Times DealBook konferansındaki bir röportaj sırasında kriptoparalara duyduğu ilgiyi belirtti. Cook, Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) sahibi olup olmadığı sorulduğunda şunları söyledi:

Evet. Çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmanın makul olduğunu düşünüyorum. Bu arada kimseye yatırım tavsiyesi vermiyorum.

Cook yaptığı açıklamada, kriptoparaları bir süredir takip ettiğini, bunun kişisel görüşünün olduğunun ve şirketin kurumsal kimliğini temsil etmediğinin altını çiziyor. Ayrıca, Apple’ın şu anda Apple ürünlerine Bitcoin hizmetleri ekleme planı olmadığını ve BTC’yi ödeme olarak kabul etme planlarının olmadığını söyledi.

Tim Cook, Kurumsal Yatırım İçin Kriptoyu Onaylamıyor

Dünyadaki bazı büyük şirketler, özellikle Tesla, bilançolarında Bitcoin’de milyarlarca dolar tutuyor. Bazı şirketlerin bu trendi takip ettiğini biliyoruz, diğer şirketlerin de bu trendi takip edeceğine dair spekülasyonlar var. Ancak Tim Cook, Apple’ın kurumsal yatırımlarının bir parçası olarak böyle bir kripto satın alma planlarının olmadığını açıkladı.

kriptoparalar
Bitcoin

Şu an itibariyle Apple’ın piyasada herhangi bir kripto ürün veya hizmeti bulunmuyor. Ancak teknoloji devi, App Store’da kripto cüzdan uygulamalarına izin veriyor ancak madencilik uygulamalarını yasaklıyor.

Ancak Apple, Apple Pay cüzdanıyla zaten finansal hizmetler piyasasına girdi. Hizmetleri; temassız ödemeleri, eşler arası ödemeleri ve Apple Card kredi kartlarını içeriyor. Bu nedenle, kriptoparalar daha fazla ana akımda kabul gördüğü taktirde, Apple da sektörün bu kısmında boy gösterme ihtimali var.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

IDO

Yaklaşan En İyi 7 DeFi ve NFT Projesi

Ripple, Liquidity Hub Başlatıyor