in ,

THORChain (RUNE) Neden Artıyor? Son 7 Gün İçerisinde %58 Artış!

Dört yıllık bir bekleyişin ardından, THORChain yeni ana ağı Multichain Chaosnet (MCCN) için geçişini duyurdu. Token’ı RUNE’nin fiyatı, projenin 22 Haziran’da ana ağının resmi lansmanını duyurmasından bu yana %19 arttı.

Ekip, Binance’de borsa kullanıcıları için toplam 1 milyon dolar değerinde RUNE ödülü içeren bir “Rune in a Million Campaign” lansmanını da gerçekleştirdi. Ana ağ lansmanın ardından RUNE %19 artış ile 2.27 dolara yükseldi. RUNE’nin fiyatı son yedi gün içerisinde %58.74 arttı. RUNE’nin bu artışı Haziran ayının başındaki fiyatı olan 3.21 dolardan hala %31 düşük.

THORChain, kullanıcıların Binance Smart Chain, Ethereum, Dogecoin ve Bitcoin gibi çeşitli ağlarda likidite havuzları aracılığıyla varlıkları takas etmelerini sağlayan bir zincirler arası değişim ve Proof-of-Bond) tahvil kanıtı ağıdır. Borsa aynı zamanda sentetik varlıkların (diğer varlıkların değerini taklit eden tokenize türevler) ticaretini de destekler.

THORChain (RUNE)

Projeye göre, 3,7 milyar dolardan fazla yerel zincir içi takas işlemi gerçekleştirdi ve kabaca 299,7 milyon dolar değerinde toplam kilitli değere (TVL) sahip. THORChain ekibi şunları söyledi:

“Mainnet, büyük bir ekosistem ve güçlü bir topluluk ile tamamen işlevsel, zengin özelliklere sahip bir protokolün başarısını işaret ediyor. Uzun zaman oldu ve topluluk bu önemli dönüm noktası için çok heyecanlı.”

Özellikle Binance, Crypto.com, Coinspot, Swyftx ve KuCoin, varlığı destekleyeceklerini belirttiler.

2018’de başlatılan proje ve THORChain, Nisan 2021’de yayına giren “multichain chaosnet” adlı beta sürümünden geçiş yapıyor. Geçmişte multi-milyon dolarlık hack’lere konu olmuştu.

Ekip ayrıca, son dört yılda tamamen merkezi bir projeden “ağ yalnızca 100 merkeziyetsiz düğüm tarafından kontrol edilen” topluluk odaklı bir projeye geçiş yaptığını belirtiyor.

Ana ağın tanıtımı, daha az hata ve ağ istikrarı/güvenliği dışında protokolün nasıl çalıştığına dair herhangi bir temel değişiklik getirmese de, projenin nasıl yönetildiği ve benimsendiği konusunda önemli değişiklikler sağlayacak ve THORChain’in gelişimini bir tam teşekküllü bir ağ haline getirecek.

THORChain, kendi blok zincirini piyasaya sürmeden önce, başlangıçta Binance Chain ve Ethereum’da token’ının iki çeşidiyle piyasaya sürüldü ve ekip, geçmişte bu iki varlığın para basma özellikleriyle ilgili endişelerini dile getirdi ve varlık için ticaret pazarlarını böldü.

Ana ağ lansmanının bir parçası olarak, THORChain, token’ın yeni tamamen yerel ve birleşik varyantında aşamalı geçişin bir parçası olarak bu iki RUNE varyantını önümüzdeki altı ay içinde sona erdirmeyi umuyor. Ekip, bunun daha fazla cüzdanın varlık için destek sağlamasına yardımcı olacağını belirtti.

THORChain doğrulayıcıları, bu hafta IOU RUNE token’ı “Kill Switch” başlatmak için oylamaya başladı.

Ekip, ileriye dönük olarak, ağ değişikliklerini ve yönetişim sürecini takip etmek için bir Mimari Tasarım Kaydı (ADR) geliştirmeye çalışacağını belirtti. Ayrıca yeni zincir entegrasyonları, cüzdan entegrasyonları, toplayıcı uygulamaları ve tek taraflı getiri özelliği oluşturmaya çalışacak. Daha fazla merkeziyetsizlik de önemli bir hedef olarak belirlenmiştir. Ekip şunları da söyledi:

“Ağın geleceği için bir risk oluşturduğundan, merkezi arıza noktaları ortadan kaldırılmalıdır. Kalan en büyük merkezi nokta Hazine yönetimidir. Hazine, yakında topluluğa tam kontrolü devretmeyi planlıyor.”

Bu haftaki RUNE rallisi, son yedi gün içinde %75 oranında SNX artışında 3,06 doları gören sentetik türev ticaret platformu Synthetix gibi rakip platformlardan gelen yerel DeFi token’larının keskin yükselişini takip ediyor.

Fiyat, geçen hafta yayınlanan ve platformdaki ticaretin hızını artıran Synthetix İyileştirme Önerisi 120’ye (Synthetix Improvement Proposal 120) yanıt olarak yükseldi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Haftanın Son İşlem Gününde Nasdaq (NDX) ve S&P500 (SPX) Endekslerinde Son Durum

Binance ve Ronaldo Ortaklığı