in , ,

Theta Network Nedir?

Theta Network, YouTube gibi video akış hizmetleri için işletme maliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır. Bir kısmını Theta’nın eşler arası ağına yerleştirerek içerik dağıtım ağındaki yükü azaltmaya çalışır. İnsanların video içeriğini birbirleriyle paylaştığı BitTorrent ile benzerlik taşıyor, ancak aslında bu içeriği paylaşmaları için kullanıcılarına para ödemektedir.

Theta Network, YouTube veya canlı yayın platformu Twitch’in yerine geçmeyle uğraşıyor. Bunun aksine, bu tür işletmeler için yalnızca merkeziyetsiz değil, aynı zamanda çok daha ucuz olan yeni altyapı sağlamayı amaçlıyor.

Theta Network’ü kullanan bir video akışı sitesinde bir video izlemeye çalıştığınızda, verileri iki şekilde alırsınız. Videonun bir kısmı doğrudan sitenin barındırma platformundan yayınlanacak, ancak bir kısmını da Theta Network’ü kullanarak yerel türev üzerinden alacaksınız. Theta Network, merkezi alternatiflerden daha ucuz olduğunu iddia etse de, yine de bazı maliyetleri yüksektir ve bu nedenle Theta tokenlerine ihtiyaç vardır.

Theta Network İki Tokeni Nasıl Kullanır?

Theta Network’e katılanlar, video içeriğini diğer kullanıcılarla paylaştıkları için ödeme alırlar. Video siteleri bu token kullanır. Birisi video içeriğini videoyu izlemeye çalışan başka biriyle paylaştığında, akış sitesi onlara TFUEL tokenleri olarak ödeme yapar. Bu kullanıcıların tüm videoları yayınlamadıklarını, her video için sadece küçük miktarlarda veriyi kaydettiklerini belirtmek gerekir. Böylece son kullanıcı, birden çok kullanıcıdan video verisi parçalarını alır ve bunları kendisi bir araya getirir. Theta Network ayrıca THETA adlı ikinci bir tokene sahiptir. Bu, topluluğun Theta blok zincirini yönetmesine ve gelecekte yönünü kontrol etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir yönetişim tokenidir. Şu anda, yönetişim unsuru hala yapım aşamasında, ancak proje THETA sahiplerine gelecekte daha fazla kontrol vermeyi planlıyor. THETA tokeninin enflasyon olmadan 1 milyar tokenlik sabit bir oranı var. 5,2 milyar token arzına ve % 5 sabit enflasyon oranına sahip olan TFUEL’i almak için THETA tokenlerini kullanabilirsiniz.

Theta Blok Zinciri Nedir?

Theta blok zinciri hızlıdır ve daha küçük ödemeler için tasarlanmıştır. Bu, içerik dağıtımcılarını çabaları için ödüllendirmek için gerçek zamanlı ödemelerin yapılmasını sağlar. Bu, Tendermint blok zinciri koduna dayalı bir hisse kanıtı için bir fikir birliği mekanizması aracılığıyla elde edilir. Bu mekanizmada, kullanıcılar stake etme adı verilen bir süreçte büyük miktarlarda THETA’yı kilitler ve daha sonra blokları işlerler, ancak kötü amaçlı blokları işlerlerse, bazı tokenlerini kaybedebilirler.

Theta

Blok zincirinin iki seviyesi vardır. İlk olarak, doğrulayıcı veya onaylayıcı düğümlerine sahiptir. Bunlar, çok sayıda işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştiren güçlü bilgisayarları içerir. Bunlardan daha azı da vardır ve genellikle Samsung ve Sony gibi ağı destekleyen şirketler tarafından yönetilirler. Ağı güvende tutmanın ilk savunma hattıdır. Doğrulayıcı düğümleri çalıştıranların yaklaşık 1 milyon THETA tokenine sahip olması gerekiyor. İkincisi, topluluk düğümleri. Bunlar binlerce topluluk üyesi tarafından çalıştırılır ve doğrulayıcı düğümlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder ve doğrular. Kötü amaçlı bir blok bir şekilde tüm doğrulayıcı düğümler tarafından kabul edildiyse, bu topluluk düğümleri onu izlerken durdurabilir. Bu düğümlerin yalnızca 1.000 THETA tokenini yatırması gerekir.

Theta Network’ü Kim Destekliyor?

Theta Network’ün arkasındaki şirketin adı Theta Labs. CEO Mitch Liu tarafından yönetiliyor ve kendi yayın sitesi olan Theta.tv, TFUEL’i görüntüleyenlere video içeriğini izlemeleri için ödeme yapıyor. Şirkette, San Francisco Körfez Bölgesi’nde olmak üzere yaklaşık 25 çalışan var, ancak bu rakamı genişletme arayışındalar ve kısa süre önce Seul’de bir ofis açıldı. Theta Labs strateji başkanı Wes Levitt’e göre şirketin şu anda nominal bir geliri var. Theta TV platformu bir miktar gelir getirse de, aksine şirket yatırımcılarından toplanan fonlara güveniyor.

Gelecek Ne Gösterir?

Kısa vadede, Theta Network, Mainnet 2.0’a yükseltilecek. Bu, ağı yükseltecek ve bazı faydalar sağlayacaktır. Yükseltme, uç düğümleri için daha fazla destek sağlayacaktır. Bunlar, kullanıcının videoyu izlemesine gerek kalmadan video içeriğini indiren ve paylaşan düğümlerdir. Bu, ağı desteklemek ve TFUEL kazanmak isteyen kişiler içindir. Levitt, bir kullanıcının bir düğümü tam zamanlı çalıştırarak ayda yaklaşık 10-15 dolar kazanabileceğini tahmin ediyor.

Theta Labs, aynı zamanda NFT pazarını da tanıtmayı planlıyor. NFT’ler, sanat veya müzik gibi bir dijital içeriği temsil eden benzersiz, dijital tokenlerdir. Pazar, Theta TV içerik oluşturucularının kendi NFT’lerini yayınlamalarına ve bunları izleyicileriyle etkileşimde bulunmak için kullanmalarına olanak tanıyacak. Levitt, balonlaşan NFT pazarı patlamadığı sürece Theta’nın eğlence alanındaki iş ortaklarının çoğunun yeni ortaya çıkan NFT pazarına girmenin yollarını bulmaya çalıştığını ifade ediyor.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

ConsenSys İle Mastercard: Ortaklık Çoklu Blockchain Ticaretinin Geleceğini Destekliyor

Sorare

Sorare Yeni Ödül Sistemi