içinde , ,

Theta Network, Metaverse’yi Güçlendirmek İstiyor

Metaverse, internetin geleceği olarak kabul görüyor. Theta Network ise Metaverse’nin gelişimi için anahtar rolünde olmak istiyor.

İnternetin geleceği Metaverse’e merhabalar. Bu terim, ana akım medyada Facebook’un bile fütürist kavramı benimsemek için kendisini yeniden markalaştırdığı yönünde büyük bir söylenti yarattı.

Ancak metaverse tam olarak nedir? Kullanıcıların bir başkasıyla sanal olarak etkileşime girebileceği ve iletişim kurabileceği bir çevrimiçi platformu görselleştiren bir kavramdır. Zoom veya Facetime’a benzer bir şey düşünün, ancak onları bir ekrandan görmek yerine direkt göreceksiniz. Sanal Gerçekliğin (VR) geliştirilmiş versiyonu sayılabilir.

Fikir, Neal Stephenson’ın Snow Crash adlı 1992 siberpunk romanından geldi. Kitaba dayanarak, metaverse, dünya çapındaki fiber optik ağı üzerinden halka açık olan paylaşılan bir hayali alandır. Bu, 2000’lerin başında bir hit haline gelen Second Life gibi oyunlara ilham verdi.

O zamandan beri, blockchain alanı bir süredir metaverse’yi izliyor. Tıpkı kriptopara biriminde olduğu gibi, blok zinciri, meta veri birimlerinin işlemleriyle daha merkeziyetsiz hale getirilmesine izin verir.

Metaverse ve meta veri tabanlı olaylar artmaya devam ederken, Theta Network onları veri ekosisteminde güçlendirmede birincil araç olarak ortaya çıkıyor. Theta’nın önemli sayıda eşzamanlı kullanıcısı, eşler arası (P2P) video ve bilgi dağıtımı için ideal bir seçimdir .

Theta ekosisteminin büyümesi asla durmayan bir büyümedir. Geçtiğimiz yıllarda, bugün yaratılan metaverse’lerin bel kemiği olan teknolojiler geliştirdiler. Böylece Theta, metaverse geliştirmede kritik bir araç haline geliyor.

Daha geçen ay Theta, Decentral Games ile birlikte bir metaverse gece kulübüne ev sahipliği yaptı. Dünyanın en ünlü gece kulüplerinden biri olan İspanya’dan Amnesia Ibiza ile ortaklık kurdular. Sanal müzik festivalinde Yves V, Benny Benassi ve Paul Van Dyk gibi tanınmış uluslararası DJ’ler yer aldı.

Yaklaşan sanal canlı etkinlikler bu fikri daha fazla keşfedebilir ve P2P dağıtımını kullanabilir. Bu sayede insanlar hem TFUEL kazanabilir hem de eğlenebilirler. Bütün bunlar sadece partiye katılarak ve bant genişliğini paylaşarak mümkün.

Bahsedilmesi gereken başka bir şey ise Theta, ThetaPass biletleme sistemine dahil edilecek patentli bir NFT DRM teknolojisine sahiptir. Bu şekilde, insanlar özel sanal canlı etkinliklere katılmak için NFT’leri özel biletleri olarak kullanabilirler.

Yeniliklerin hız kesmeden devam ederken, Theta teknolojik gelişme arayışına devam ediyor. Bununla Theta, geleceğin sanal dünyası olan metaverse’nin tüm potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarı olacak gibi görünüyor.

Kaynak: coinquora.com

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Theta Network Nedir?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Lithium Finance

Lithium Finance’den Etkileyici Wisdom Node Performansı

Metaverse

Metaverse: Şirketler Sanal Pazarı Nasıl Pazarlayacak?