in

The Graph: Blockchain için En Hızlı İndeksleme Sistemi

The Graph

“The Graph” kelimesi “bir kayıt aracı” olarak tanımlanır ve The Graph bunu bir blockchain içinde yapar. Bir indeksleme ve sorgulama protokolü olan The Graph, dApp’lere hizmet vermek ve geliştiricilerin verilerini daha verimli bir şekilde depolamasını, yönetmesini ve zamanında erişmesini sağlamak için yapılmıştır.

The Graph, hepsi açık kaynaklı API’leri, benzersiz indeksleme sistemleri ve birçok dApp’in güvendiği ortak Web3 katmanı aracılığıyla daha fazla merkeziyetsizlik yoluyla çalışır. Bu nedenle, yalnızca bugün kullanılan birçok dApp’in performansını önemli ölçüde iyileştirme vaadine sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda blockchain’lerin kullanılabilirliğini de büyük ölçüde açacak. Aksi takdirde bazı dizine alınmış verileri sorgulamak saatler veya daha fazla zaman alacak. Öyleyse, gerçekten bu kadar devrimci olup olmadıklarını öğrenmek için The Graph’a göz atalım.

Graph Nedir?

The Graph

Graph, daha önce açıkladığımız gibi blockchain’lerden daha verimli bir şekilde veri sorgulamaya yardımcı olan bir indeksleme protokolüdür. Bu The Graph incelemesinden itibaren, konseptlerinin ve teknolojisinin çoğu Ethereum ağında konuşlandırıldı ve orada Aave, Uniswap, Balancer, Synthetix, Decentraland ve daha fazlası gibi birkaç büyük dApp ve hizmet tarafından benimsendi; dolayısıyla Graph’ın DeFi’den (merkeziyetsiz finans) NFT’lere kadar her türlü uygulamada kullanılabilirliğini kanıtlıyor.

Bu, verilerin yönetilmesini, kataloglanmasını ve ardından blockchain’lerden bu verilerin sunulmasını içerdiği sürece geçerlidir. Graph, Web3’ün geleneksel sorgu ve API katmanını (çoğu yeni dApp’i çalıştırmak için gerekli olan bir yapı) esasen dağıtır ve bu da geliştiriciler için büyük bir engelin kaldırılmasına yardımcı olur. Bu dApp’lerin yaratıcıları, hizmetlerini daha performanslı hale getirmek için merkezi verileri kabul etmek veya daha merkeziyetsiz bir dApp oluşturmak için bundan fedakarlık etmek arasında seçim yapmak zorunda kalmaz.

Graph Nasıl Çalışır?

Bu nedenle Graph, doğrudan sorgulaması zor olacak verileri sorgulamayı mümkün kılar. Belirli sorgular, söz konusu dApp’in yanıtlaması için basit olabilir. Ancak, belirlenmiş tarihler ve saatler veya diğer uzun veri dizileri arasında arama yapmayı içeren ve en hızlı dApp’lerin bile yanıtlaması uzun zaman alabilen başka sorgular da vardır. Bunun nedeni, geleneksel veri kataloglama ve indeksleme araçları etrafındaki çoklu karmaşık yapılardır.

Aynı zamanda kesinlik, zincir yeniden düzenlemeleri veya onaylanmamış bloklar gibi sorunlar mevcut. Bunu çözmek için The Graph, blockchain verilerini oldukça organize bir şekilde endekslemeye yardımcı olan ve barındırılan bir hizmet yarattı. Bu dizinlere “alt graph” diyebiliriz. Daha sonra The Graph’ın kendi GraphQL açık kaynak API’sı kullanılarak hızla sorgulanabilir. Herkes kolaylıkla alt graph oluşturabilir ve yayınlayabilir, bunlar daha sonra belirli olay eşlemeleri veya hangi akıllı sözleşmelerin kullanılacağı vb. olarak tanımlanabilir.

Bu parametrelere ‘alt graph bildirimleri’ adı verilir ve burada Graph, Ethereum verilerini nasıl düzgün bir şekilde indeksleyeceğini öğrenebilir. Bu bildirimler değişmezdir ve bu nedenle tekrarlanabilir ve güvenilir sorgular sağlamak için belirleyicidir. Bir zamanlar kendi özel dizinleme sunucularını geliştirmeye ihtiyaç duyan geliştiricilerin maliyetini ve zaman yükünü azaltmak, güvenlik ve veri güvenilirliğini artırmak ve zincirler arası birlikte çalışabilirlik katmanı eklemek gibi çok sayıda başka faydaları vardır.

Graph’taki Anahtar Oyuncular

The Graph incelememizin bu son noktasında, protokolleri Ethereum genelinde yüzlerce dApp tarafından benimsendi ve şimdi Polygon, BSC (Binance Smart Chain), Avalanche, Fantom, Celo, xDAI ve POA ağlarını ekliyor. Şimdi The Graph’in dApp geliştiricilerinin verileri kolaylıkla depolayabileceği, dizine ekleyebileceği ve erişebileceği bir sistemi nasıl oluşturduğunu öğrendikten sonra geliştiricilerin yanı sıra The Graph’ın ağındaki her şeyi gerçekleştiren birçok önemli katılımcıya da bakmalıyız…

Dizin oluşturucular: Protokolde dizin oluşturma ve sorgulama işleme hizmetleri sağlayabilecekleri düğüm operatörleri olmak için GRT tokenlerini paylaştırırlar. Dizin oluşturucular, verileri sorgulamak için ücretler ve hizmetleri için ek ödüller kazanabilir.

Küratörler: Bunlar, Dizin Oluşturuculara protokol tarafından hangi API’lerin dizine eklenmesi gerektiğini bildiren alt graph geliştiriciler, veri tüketicileri, gönüllüler veya topluluk üyeleri olabilir ve burada Graph üzerindeki verileri düzenlemeye yardımcı oldukları için ödüllendirilebilirler.

Yetki Verenler: Bir Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı (dPoS) sistemi gibi Yetkilendirenler GRT tokenlerini, ağın güvenliğini ve ağa güç sağlamak isteyen ancak bütün bir düğümü kendi başlarına çalıştıramayan düğüm doğrulayıcılarına (indeksleyiciler) devredebilir.

Tüketiciler: Yanıtlar veya verilere erişim için alt graph sorgulayabilecekleri ve daha sonra Hizmetleri için Dizin Oluşturuculara, Küratörlere ve Temsilcilere bir sorgulama ücreti ödeyebilecekleri The Graph protokolünün son kullanıcılarıdır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

The Graph Başka Ne Yapabilir?

DApp geliştiricileri için açık kaynaklı API’ler geliştirmenin ve blok zincirler için eksiksiz bir küresel indeksleme çözümü oluşturmanın yanı sıra, gerçekten de başka ürünleri ve hizmetleri var. Bunlardan biri, çevrimiçi olan birçok alt graph keşfedebileceğiniz ve aynı zamanda size protokolle özgürce etkileşim kurma şansı veren Graph Explorer’dır. Diğeri, geliştiricilerin çeşitli API anahtarlarının yanı sıra alt graph oluşturup yayınlayabileceği Subgraph Studio’dur.

Alt yazılardan bahsetmişken, GRT tokenleri hakkında The Graph incelememizde daha önce ima etmiştik. Ethereum üzerine inşa edilen GRT, bu nedenle bir ERC-20 hizmet tokenidir ve Graph içinde daha fazla ilerlemeden önce ortaya çıkarmamız gereken birçok kullanıma sahiptir.

İşte The Graph’in GRT tokenlerini indeksleme protokolünde kullanmanın yollarından bazıları…

Staking: Daha önce öğrendiğimiz gibi, dizin oluşturucuların, ağ üzerinden tüm işlemler için blok oluşturma ve doğrulamayı doğrulamak için bir düğüm kurmak ve bir düğüm çalıştırmak için belirli bir miktarda GRT tokenini stake etmesi gerekir.

Mevduat: Küratörlerin, GRT tokenlerini daha sonra hangi belirli alt graph endekslenebileceğini işaret etme yeteneğine erişebilecekleri bir bağ eğrisine yatırması gerekir. Daha sonra sorgulama ücretlerinin bir kısmını GRT olarak kazanabilirler.

Yetkilendirme: Yetki verenler, GRT tokenlerini kendi seçtikleri mevcut Dizin Oluşturuculara devrederek ağa katkıda bulunabilir. Daha sonra karşılığında hem sorgulama ücretlerinin hem de ek indeksleme ödüllerinin bir kısmını kazanabilirler.

Ödeme: Tüketiciler ve geliştiriciler The Graph’in indeksleme ve sorgulama hizmetlerini kullanırken, protokolün çalıştırılmasına yardımcı olan Dizin Oluşturuculara, Küratörlere ve Yetki Verenlere belirli ücretler ödemeleri gerekecektir.

Graph’ın Yerel GRT Tokenleri Nelerdir?

The Graph’in yerel tokeni daha önce incelemiş olduğumuz gibi, GRT tokenidir. GRT’nin dizin oluşturma ve sorgulama hizmetleri sağlamak için nasıl kullanılabileceğini ve ağ katılımcılarını ödüllendirmek için bir teşvik aracı olarak işlev görebileceğini de tartıştık. Bu ücretlere gelince, bunlar özel ödeme ağ geçitleri kullanılarak ölçülü bir kullanım modeliyle değerlendirilir. Ayrıca, tüm ağ kullanıcılarını ağa genel katkılarına göre ödüllendiren bir indirim havuzu da vardır.

Protokolün güvenliğini sağlamak için, stake edilen GRT tokenleri, Dizin Oluşturucuların yanlış, kasıtlı veya başka bir şekilde veri sunarak kötü niyetli olduklarını kanıtlamaları durumunda kesilebilecek bir çözülme mekanizmasına sahiptir. The Graph’in tokenomiklerine gelince, orijinal ana ağ lansmanı 10 milyar GRT tokenleriyle sınırlıdır, ancak endeksleme ödülleri şeklinde yeni token ihracı için %3’lük bir enflasyon oranı vardır. 2020’nin ortalarında, The Graph, sırasıyla 7,5 milyon dolar ve 12 milyon dolar toplayan bir fonlama turu ve bir ICO düzenledi.

Ayrıca, sorgu ücretlerinin bir kısmının ağdaki toplam ücretlerin kabaca %1’inin yakıldığı bir yakma mekanizması da vardır. Küratörler ve Yetkilendirenlerin GRT tokenlerini çekmeleri için toplanan para çekme vergisi de yakılacaktır. Bu The Graph incelemesi itibariyle, GRT 0,653925 $ değerinde. Toplam 10.057.044.431 GRT’den 2.897.903.422 GRT dolaşım arzıyla, enflasyona göre hesaplanan GRT, 1.895.010.767 $ değerinde bir piyasa değerine sahip ve The Graph’i en değerli 48. token yapıyor.

Gelecek Yol Haritası ve Sonuç

Şu anda dünya çapında 210 Dizin Oluşturucu ile birlikte 2.000’den fazla Küratör iş başındadır. Bu, geliştiricilerin tamamen şifrelenmiş verileri sorgulamasına izin vermek gibi, zaten hızlı olan indeksleme sistemini sürekli olarak değiştirme planlarının başında geliyor.

Nisan 2021 itibariyle 20 milyardan fazla sorguya ev sahipliği yapan ve işleyen The Graph için şimdiye kadar sorunsuz bir seyir gibi görünüyor. Haziran 2020’de yayına girmesinden bu yana bir yıldan az bir sürede 20 kat büyüme gösterdi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Zirvedeki 5 Blockchain Trendleri

Kaynak: Cryptocoinsociety.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Twitter; Kripto, DApps, NFT’ler ve Blockchain Teknolojisine Odaklanacak Bir Ekip Duyurdu

kriptopara

Radio Caca (RACA), Floki Inu (FLOKI) ve Dogelon Mars (ELON) Teknik Analizi | 12 Kasım 2021