in ,

Tezos (XTZ) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Tezos, yeni dijital varlıklar piyasaya sürmek ve dApp oluşturmak için kullanılan bir akıllı sözleşme platformudur. Nispeten genç bir blok zinciri olan Tezos, piyasaya geç girdi ancak büyük başarılar elde etti.

Tezos, bir hard fork’a ihtiyaç duymadan upgrade edilebilir. Bu amaçla protokolü bağımsız olarak güncelleyen bir change mechanism uygulanıyor. Protokol bu sayede, blok zinciri ve topluluğu bölmeden güncel kalabilir. Tezos’un benzersiz mimarisinin merkezinde Network Shell adı verilen agnostic bir ara katman yazılımı bulunur. Bu, kendini değiştirebilen ve güncelleyebilen modüler bir blockchain ağının kurulmasını sağlar.

Tezos’un işlevsel yetenekleri, birçok açıdan ETH’ye benzer. Tezos’ta kullanılan PoS konsensüs algoritması, dPOS algoritmasından farklıdır. Tezos tarafından kullanılan liquid Proof-of-Stake mekanizması, güvenlik ve merkeziyetsizlik arasındaki boşluğu kapatmak için tasarlanırken dPoS’tan yararlanmaya devam edebilir.

Tezos blockchain’in miner’ları, bakers ve endorser olarak adlandırılır ve teorik olarak herhangi bir network katılımcısının, yeterli XTZ’si varsa iki görevden birini üstlenebilir. Tezos, ölçeklenebilirlikte küçük sınırlamalara yol açsa bile ağda likiditeyi yüksek tutma yaklaşımını benimsiyor. Baker olmak için ilgili tarafların 8.000 XTZ’ye ihtiyacı vardır.

Tezos, işlemleri stake etmek yerine baking olarak adlandırılan bir süreçle doğrular. Blok ödülleri, protokol tanımlı enflasyonla finanse edilir. Hem para cezaları hem de ödüller XTZ olarak ödenir ve bu da token arzının zamanla artmasını sağlar. Sistemde XTZ token’larının sayısı yılda yaklaşık %5.5 oranında artıyor.

Tezos projeleri, yüksek değerli uygulamalara odaklanmayı tercih ediyor. Bu durum Tezos’u, finans sektöründe kullanım için bir adım öne çekiyor. Diğer taraftan Tezos, varlıkların tokenizasyonu için de kullanılıyor. Öte yandan Fransız ordusu, mahkeme masraflarını doğrulamak Tezos’u kullandı. Yüksek performanslı ve güvenli bir ağ olarak Tezos, devlet kurumları ve şirketler için ideal olabilir.

TZX, şüphesiz teknik açıdan en yenilikçi projelerinden biridir. Kurucuları, Ethereum’dan farklı bir yol haritası izleme hedefiyle doğru bir karar verdiler. Tezos teknik olarak ikna edici olsa da kripto projeleri arasında henüz üst sıralara çıkmayı başarmış değil. Şu anda belirli alanlarda, kamu otoriteleri ve daha küçük ölçekli şirketler tarafından kullanılıyor.

Tezos, gelecekte veri koruma, konsensüs, ölçeklenebilirlik, akıllı sözleşme ve blockchain temelleriyle bağlantılı olarak gizliliği geliştirmeye devam edeceğini belirtiyor. Bu konuların gelecekte daha önemli hale geleceği varsayılabilir. Bununla birlikte NFT tarafında (Redbull Racing, Mclaren Racing, Ubisoft Quartz) yaptıklarıyla ve yapacaklarıyla da fark yaratabilir. Bu nedenle ilerleyen dönemde işlerin yolunda gitmesi durumunda Tezos’un atağa geçip piyasa değerine göre ilk 10’u zorlaması şaşırtıcı olmayabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Sui

Sui Blok Zincirinin Ekonomik Model Detayları

Aptos (APT) Nedir?