in ,

Tezos (XTZ) Nedir, Nasıl Alınır? 

Tezos, yazılım geliştiricilerin sansürlenemeyen ve üçüncü kişiler tarafından etkisiz hale getirilemeyen merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı kontratlar oluşturabileceği, açık kaynaklı bir blok zincir platformudur. 

Akıllı sözleşmeleri desteklemeyi ve bu alandaki teknik problemleri çözüme kavuşturmayı vadeden Tezos, merkeziyetsiz bir blok zincir ağıdır ve kendine özel bir konsensüs mekanizması olan DPos (Delegated Proof of Stake) kullanır. Tezoz ağında, Bitcoin gibi enerji yolu ile madencilik yapılmamaktadır. Bunun yerine stake etme sistemi bulunmaktadır. 

Tezos Ekibi 

Arthur Breitman ve Kathleen Breitman liderliğinde bir grup yazılımcı tarafından 2014 yılında temelleri atılan Tezos, 2018 yılında faaliyete geçti. Platformun fonları Tezos Vakfı tarafından yönetilse de ilerleyen süreçte kullanıcıların yönetimde güçlerinin artması ile birlikte vakıf kendisini geri çekmeyi planlamaktadır. 

XTZ Nedir, Ne İşe Yarar? 

XTZ, Tezos blok zincir ağının yerel kripto para birimidir. XTZ’nin birincil kullanım amacı yönetişimdir. XTZ sahipleri, yönetime doğrudan katılım sağlama ve alınan kararlarda oy kullanma avantajı da elde eder. Ayrıca bazı konularda değişiklik için topluluğa çeşitli teklifler sunabilirler.

XTZ’nin bir diğer kullanım durumu ise ödemelerdir. Ağ üzerindeki geliştiriciler ve kullanıcıların akıllı sözleşmeleri çalıştırması için XTZ ile ödeme yapması gerekmektedir. Stake özelliği ile varlıklarını kilitleyen kullanıcılar bu sayede pasif gelir elde edebilirler. 

Tezos’un Avatanjları Nelerdir? 

Tezos blok zincir ağını diğer ağlardan ayıran en önemli özellik, proje geliştirmelerinin dijital topluluğun onayı ile yapılması ve gerekli görüldüğünde geliştirme yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. Bitcoin gibi birçok ağda sistem geliştirilmesi yapılamamaktadır ve bu durum sert çatallanmalara neden olmaktadır. 

Tezos Destekçileri 

Tezos projesinin destekçileri ve yatırımcıları arasında Winklevoss Capital ve Kosmos Ventures gibi isimler bulunmaktadır. 

XTZ İstatistikler 

Toplam arzı 940 milyon 265 bin 854 adet olan XTZ’nin dolaşımdaki arzı ise 918 milyon 832 bin 191’dir. Bu zamana kadar gördüğü en yüksek seviye olan 9,18 doları 4 Ekim 2021’de gören XTZ, gördüğü en düşük seviye olan 0,31 doları ise 7 Aralık 2018’de gördü. 

Tezos (XTZ) Nasıl Alınır? 

XTZ almak oldukça basittir. Binance, Coinbase, Kraken, KuCoin gibi birçok büyük borsada listelenen XTZ’yi, bu borsaların yanında yerli borsa olan BTCTurk ve Paribu üzerinden de alıp satabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

TBFT Nedir, Nasıl Alınır?

kripto fenomen ks

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 7 Aralık 2022