in , ,

Tezos (XTZ) Nasıl Stake Edilir?

Tezos, varlıkların ve uygulamaların kendilerini yükseltmelerine izin veren, PoS tabanlı, açık kaynaklı bir blockchain ağıdır.

Bu genel ve kendi kendini değiştiren kripto protokolü, meta yükseltmeyi destekler, yani protokol, kodunu değiştirerek gelişebilir. Tezos’ta pay sahibi olan kullanıcılar, çekirdek protokole ve değişiklik sürecinin kendisine yapılan yükseltmeleri içeren protokol yönetimine katılabilir.

Platform, sansüre dayanıklı akıllı sözleşmelerin ve merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına izin verir. Ayrıca matematiksel özellikleri kullanarak akıllı sözleşmelerin güvenliğini artıran bir teknik olan resmi doğrulama adı verilen bir özellik sunar.

Baking ve Delegation

Tezos ağındaki blokları doğrulama ve yayınlama sürecine Baking denir. Ağ işlemlerinin doğruluğunu kontrol etmekten sorumlu kişi/hizmet sağlayıcı ise Bakers olarak adlandırılır.

Tezos ağı, ağın güvenliğini ve işlevselliğini sağlayan birkaç Baker tarafından desteklenmektedir. Blokları bake etmek için bir Baker’ın minimum 8.000 XTZ stake ederek protokole katılması gerekir.
8.000 XTZ tutmuyorsanız veya blok bake etmenin teknik karmaşıklığıyla uğraşmak istemiyorsanız XTZ token’larınızı bir Baker’a devredebilirsiniz ve karşılığında, Baker’dan orantılı miktarda ödül alacaksınız.

Bu yazımızda XTZ token’larınızı bir Baker’a nasıl devredebileceğinizi ve ödüller kazanabileceğinizi açıklayacağız.

Destekleyici Cüzdanlar

Kullanıcılar Tezos token’larını saklamak için aşağıdaki cüzdanlardan herhangi birini kullanabilir.

 1. AirGap (iOS, Android, Web, macOS, Windows, Linux)
 2. Atomex (iOS, Android, Windows, macOS, Web, Ubuntu)
 3. Galleon Wallet (macOS, Windows, Linux, iOS)
 4. Guarda (macOS, Windows, iOS, Android)
 5. Kukai (Web)
 6. Magma (iOS, Android)
 7. Temple (Web)
 8. ZenGo (iOS, Android)
 9. Ledger (Donanım Cüzdanları)
 10. Trezor (Donanım Cüzdanları)

Bu yazımızda Temple cüzdanını kullanarak XTZ stake edeceğiz.

Cüzdan Kurulumu

Temple Wallet, Tezos ekosistemiyle çalışmak için kullanılabilecek kullanıcı dostu bir tarayıcı uzantısı cüzdanıdır. Cüzdanı kurmak için Temple Wallet web sitesine gidin.

”Install Now”a (Şimdi Kur) tıklayın. Cüzdan şu anda üç farklı tarayıcı için kullanılabilir:

 1. Google Chrome
 2. Mozilla Firefox
 3. Brave

Herhangi bir tarayıcıyı seçebilir ve uzantıyı yükleyebilirsiniz. Biz burada Google Chrome’a ​​yükleyeceğiz. ”Install”a (Yükle) tıklayın, sizi sayfaya yönlendirecektir.

”Add to Chrome”a (Chrome’a ​​Ekle) tıklayın. Cüzdan uygulaması simgesi tarayıcı uzantınıza eklenecektir. Uzantınızda aşağıdaki simgeyi görebileceksiniz.

Cüzdan Uygulamasını Kurma

Hesabınızı oluşturmak için tarayıcı uzantınızdaki Temple wallet uygulama simgesine tıklayın. Uygulama size cüzdan kurulumu için iki seçenek sunacaktır:

 1. Create Wallet (Cüzdan Oluştur)
 2. Import/ Restore Wallet (Cüzdanı İçe Aktar / Geri Yükle)

Cüzdan Oluştur

Yeni bir kullanıcıysanız Tezos token’larınıza yeni bir Temple Wallet oluşturmak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Ardından, uygulama sizden cüzdan parolasını girmenizi isteyecek ve gelecekte kullanmak üzere güvenli bir şekilde saklamanız gereken ifadeyi size gösterecektir. Bu adım tamamlandığında, sizin için başarıyla bir Temple Wallet oluşturulur. Aşağıdaki sayfayı şimdi görebilirsiniz.

Adres Alma

Alıcı adresinizi almak için ”Receive” (Al) sekmesine tıklayın, cüzdan adresinizi ve QR kodunu görüntüleyecektir.

XTZ Transfer Etme

Borsa hesabımızda Temple Wallet’e aktarmak istediğimiz bazı XTZ token’larımız var. XTZ token’ı Temple Wallet’e almak için genel adresi almanız gerekir. Yukarıdaki adımı (alıcı adresi) takip ederek alıcı adresinizi alabilirsiniz. Şimdi borsa hesabınıza giriş yapın ve XTZ token’ı için para çekme seçeneğine tıklayın. Alıcı Adresi alanına alıcı adresinizi girin, işlemi onaylayın.

İşlem başarılı olduğunda, cüzdanınızdaki XTZ token’larını göreceksiniz.

Delegasyon

Tezos’u stake etmek için Temple Wallet’teki Delegation (Delegasyon) sekmesine gidin. Burada token’arınızı devredebileceğiniz baker’ların bir listesini görebilirsiniz.

Tüm baker’ların detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Bu işlem için Staking.fish’i seçtik. XTZ token’larımız seçilen baker’a devredilecektir. İstediğiniz baker’ı seçebilir ve bazı ek ücretler sağlayarak ağ hızını da ayarlayabilirsiniz. Son olarak ”Delegate”e (Delege Et) tıklayarak işlemi onaylayın.

İşlem tamamlandıktan sonra gösterge tablonuzdan devredilen token’larınızın ayrıntılarını görebilirsiniz.

Delegasyonu Kaldır

Kullanıcılar istedikleri zaman delegasyondaki token’larını kaldırabilir. Yetkiyi kaldırmak için Tezos Temple cüzdanınıza giriş yapın ve XTZ token’larınızı istediğiniz hesap adresine aktarın.

Kapanış Düşünceleri

Staking veya delegasyon, Tezos (XTZ) kullanıcılarına ek bir gelir kaynağı sunar. Kullanıcılar, sahip oldukları token miktarı ne olursa olsun daha fazla ödül token’ı kazanabilirler. Delegasyon için bir minimum token tutma kriteri yoktur. Delegasyon işlemi oldukça basittir ve birkaç tıklama ile tamamlanabilir. Kilitleme kriteri yoktur. Token’larınızı istediğiniz zaman delegasyondan çekebilirsiniz. 

Kaynak

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

NEAR Protocol (NEAR) Boğasında Yükselebilecek Projeler

Drive-to-Earn Nedir?