içinde

Tetris Sovyetlerden Tüm Dünyaya Nasıl Yayıldı?

Soğuk savaş, Sovyetler Birliği’nin çöküşü, Rusya ve Amerika arasındaki diplomatik ilişkilerin donmasını kaplayan yaklaşık 40 yıllık bir süreç içerisinde tüm Dünya bir Sovyet icadı ile büyülenmişti: Bir bilgisayar oyunu olan Tetris.

Bir bilgisayar kullanmış olan herkesin bildiği bu oyunun amacı, yukarıdan düşen blokları oyun alanında arada boşluk kalmayacak şekilde düzenli bir şekilde dizmektir. 1984 yılında bir bilgisayarcı tarafından programlandı.

Kısa süre içinde Sovyet kontrolündeki bir yazılımdan dünyanın en ünlü oyunu haline geldi. Her sene 200 farklı ülkede 50 farklı platformda milyonlarca insan tarafından oynanıyor. Yalnızca cep telefonlarına 500 milyondan daha fazla indirilmiştir.

Tetris’in programlayıcısı Alexey Pajitnov Moskova’da doğdu. 1984 yılında Tetris’i programladığında Rus Bilim Akademisi içinde Dorodnitsyn Computing Centre için çalışıyordu. Oyun adını tetrominos (birbirine dikey olarak bağlanmış 4 kareden oluşan bir geometrik şekil) kavramından almıştır.

Oyun Elektronika 60 isimli grafik özellikleri olmayan bir bilgisayarda tasarlandı. Akademinin de Pajitnov’un da amacı bilgisayar oyunu tasarlamak değildi. Yazılımcılar arasında bir eğlence olsun diye tasarlanmıştı.

Oyun akademinin içinde aylar içerisinde çok popüler hale geldi ve iş arkadaşları Pajitnov’u oyunu daha ulaşılabilir bir hale getirmesi için zorlamaya başladı.

En sonunda oyun disketlere kaydedilip farklı ülkelere sızdırılmaya başlandı. Ancak ilerleyen yıllarda bazı yasal süreçler ortaya çıktı. Farklı ülkeler de oyunu ele geçirip satmak için istekliydi ancak Sovyet hükümeti buna izin vermedi. Oyunun hakları Pajitnov’da değil Sovyet hükümetindeydi ve kontrolü vermeye niyetli değillerdi.

Tetris Nintendo ile Dünyaya Açıldı

1988 yılında bilgisayar donanım ve yazılımlarının ihracatından sorumlu Sovyet Bakanlığı izin verdi ve İngiltere ile Amerika’ya adım atmış oldu. Ancak asıl patlama 1 yıl sonra oldu. Japon oyun şirketi Nintendo ile yapılan anlaşma sonrası, Nintendo Tetris’i Game Boy aletine ekledi. Nintendo o sene 35 milyon adet Game Boy sattı.

Günümüzde, tarihin en çok ödül kazanmış oyunudur ve birçok yan ürünü bulunmaktadır. Artık hepsi The Tetris Company’ye aittir. Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, Nintendo sistemlerinde, Xbox, playstation, tabletlerde ve sanal gerçeklik de dahil birçok farklı cihaz ve platformda oynanabilir.

Her yıl Portland’da 1989 yılındaki versiyonu ile Classic Tetris World Championships adına sahip bir turnuva düzenlenir. 2020 yılında sanal olarak düzenlenmiştir.

Oyunun büyük başarısına rağmen Pajitnov, milyon dolarlık bir servet ihtimalini kaçırmıştır. Bu konuyu şöyle yorumlar:

“Haklarım için savaşmak ve ömrümün geri kalanını bu savaşla geçirmeyi seçebilirdim. Ancak Tanrı bana böyle bir oyun yapabilme yeteneği verdiyse, farklı bir oyun yapar ve o yoldan devam edebilirim. En önemlisi bu oyunu insanlara verebilmektir.”

Alexey Pajitnov, Tetris türünde Welltris ve Hatris gibi birçok farklı oyun yapmıştır.

Kaynak: howstuffworks 

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Ponzi Şeması Nedir?

kriptopara, Bitcoin

Kriptopara Piyasası Neden Düşüşe Geçti?