in

Tether (USDT), İlk Kez Rezervlerini Detaylı Olarak Açıkladı

En çok tercih edilen stablecoin olan USDT’nin arkasındaki şirket Tether Holding Limited, sahip olduğu varlıkları daha şeffaf olabilmek adına detaylı olarak perşembe günü rapor olarak sundu. Bilindiği gibi Tether, varlık destekli bir stablecoin’dir ve her bir USDT için onu karşılayacak kadar varlığa sahip olmalıdır.

Raporun Detayları

31 Mart 2021 verilerine göre; Tether rezervlerinin %75’inden fazlası nakit, nakit benzerleri, diğer kısa vadeli mevduatlar ve ticari senetler olarak tutulmaktadır. Bahsedilen bu kategorinin en büyük payını %65,39 ile ticari senetler oluştururken %24,20 ile emanet mevduatları, %3,87 ile nakit para, %3,6 ile rezerv repoları ve %2,94 ile hazine bonosu oluşturmaktadır. Buna ek olarak teminatlı krediler rezervlerin %12,55’ini oluştururken kurumsal tahviller, fonlar ve değerli madenler ise %9,96’lık bir orana sahip. Son olarak diğer yatırımlar (token’lar dahil olmak üzere) rezervlerin %1,64’ünü oluşturmaktadır.Stablecoin

Tether Holding Limited, geçtiğimiz şubat ayında New York Başsavcılık Ofisi ile bir anlaşmaya vardığından beri rezervlerinin durumu hakkında düzenli olarak raporlar yayınlıyor. En son yayımlanan rapor, Tether’in varlıkların ilk kez tam bir döküm halinde bizlere sunuyor. Ancak ticari senet veya şirket tahvillerinde derecelendirmelerin ne olduğu, bunları hangi kurumların derecelendirdiği veya hangi şirketlerin ihraç ettiği ise hala belirsizliğini korumaktadır. Benzer şekilde Tether, kredilerin borçlularını veya onları destekleyen teminatları da bu raporda açıklamadı.

Stablecoin

Rapordan Çıkarımlar

Tether, raporda da gösterildiği üzere çok çeşitli varlıklarla desteklenmektedir. Ancak bu varlıkların likidite oranının bir hayli düşük olduğu anlaşılmaktadır. Öte yandan bahsedilen ticari senetlerin detaylandırılmaması (USDT teminatlarının neredeyse yarısı) da bu senetlerin ne kadar değerli olduğu noktasında soru işaretleri uyandırmaktadır zira her ticari senet eşit değer taşımamaktadır. Fakat genel olarak bakıldığı zaman Tether’in şeffaflık ilkeleri doğrultusunda veya regülasyon gerekliliklerinden kaynaklı yaptığı bu açıklamalar, en çok tercih edilen ve 58 milyar dolardan fazla hacme sahip bir stablecoin olan USDT’nin (CoinGecko, 14 Mayıs 2021) arkasının boş olmadığını ve gerçekten belirtildiği üzere varlıklarla desteklendiğini çok net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Resource (Kaynak): CoinDesk, Nikhilesh De & Marc Hochstein | CoinTelegraph, Sam Bourgi

Kriptoparalar hakkında merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılabilirsiniz.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

SCALPING

Scalping Nedir?

Bitcoin, Ethereum

Bitcoin Piyasa Değeri Geriliyor: Ethereum Piyasa Değeri Bitcoin’in Yarısına Ulaştı