içinde

Tether’den (USDT) Dikkat Çeken Açıklama!

Tether (USDT), stablecoin’inin artık kısmen ABD dışı devlet tahvilleri tarafından desteklendiğini iddia ediyor.

Stablecoin tether ihraççısı bir raporda Tether (USDT)’nin artık kısmen “ABD dışı” devlet tahvilleri tarafından desteklendiğini söyledi.

Tether, son sözde “tasdik” raporunda, ABD Hazineleri’nin hisselerinin ilk çeyrekte %13 artarak 39.2 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Şirket 19 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Tether’in sahip olduğu ticari senet (şirketlere kısa vadeli krediler) miktarının bu dönemde %17 düşerek 20.1 milyar dolara gerilediğini ve 1 Nisan’dan bu yana %20 daha düştüğünü söyledi. Tether’in ticari holdingleri, para piyasalarının potansiyele maruz kalması nedeniyle düzenleyiciler ve ekonomistler için bir endişe kaynağı olmuştur.

Tether

Tether’in son açıklaması, şirketin Hazine bonolarına ek olarak ABD dışındaki ülkelerden devlet borcu satın aldığını ilk kez açıkladığı için dikkate değer.

Yaklaşık 286 milyon dolar olan ABD dışı tahvillerin miktarı, Tether’ın sahip olduğunu iddia ettiği 82 milyar dolardan fazla varlığın sadece küçük bir kısmı. Ancak fonların kaynağı ve bunları veren hükümetler net değil.

Stablecoin’ler arasında USDT, şu anda160 milyar dolarlık bir pazar hakimiyetine sahip.

Tether

BD hükümeti tarafından ihraç edilen tahviller, yaygın olarak güvenli ve oldukça likit olarak görülüyor. Diğer daha az gelişmiş ekonomilerden gelen borç, daha yüksek bir temerrüt olasılığı ile birlikte geldiğinden daha risklidir.

Tether, hangi ABD dışı tahvilleri satın aldığı hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, “en son olay, Tether’in tamamen desteklendiğini ve rezervlerinin bileşiminin güçlü, muhafazakar ve likit olduğunu vurguluyor” dedi.

Tether, kripto pazarının çok önemli bir parçasıdır. Dolaşımdaki 74 milyar dolar ile, her gün milyarlarca dolarlık ticareti kolaylaştıran, en büyük stablecoin’idir.

Ardoino, “Geçtiğimiz hafta Tether’in gücünün ve dayanıklılığının açık bir örneğidir” dedi.  Tether (USDT), daha önce yalnızca ABD doları ile desteklendiğini iddia etmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Terra’nın Çöküşü ve Diğer Stablecoin’lere Bakış

Bitcoin

Harry Dent: Bitcoin Fiyatı 7.000 Dolara Düşebilir!