içinde

Tether, Varlıklarında Değişime Gitti

Tether rezervlerindeki likidite artıyor mu?

Tether rezervlerindeki ticari kâğıt varlıklarını %50 oranında azalttı. Bir Twitter Spaces etkinliği sırasında, Paolo Ardoino, rezervlerde değişime gidildiğini açıkladı.

Ticari kâğıtlar, şirketler tarafından ihraç edilen, kısa vadeli yükümlülüklerin karşılanması için yaygın olarak kullanılan bir teminatsız, kısa vadeli borçlanma araçları olarak da tanımlanabilir. 

Tether CTO’su Paolo Ardoino, stablecoin’leri ve son kripto oynaklığını tartışan yakın tarihli bir Twitter Spaces etkinliğinde, Tether’in varlıklarını destekleyen ticari kâğıt miktarının yarı yarıya düşürüldüğünü belirtti. Ardoino’nun açıklaması şu şekilde;

“Tether son altı ayda, ticari kağıtların boyutunu %50 azalttı. Buradaki varlıkları ABD devlet tahvillerine aktarıldı. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, bu ticari kağıtların ağırlığı daha da azaltılacak.”

Ticari kağıtlar, ABD devlet tahvillerine kıyasla likiditesi daha düşük ve daha riskli varlıklardır. Böyle bir uygulama gerçekleşmiş ise, teorik olarak Tether rezervlerindeki likiditenin arttığı ve risklerin düşürüldüğü söylenebilir.

Tether (USDT), piyasa değeri açısından endüstrinin en büyük stablecoin’idir ve bildirildiğine göre çeşitli finansal varlıklar tarafından desteklenmektedir. Tether’in şeffaflık raporuna göre rezervinde; Kripto para birimleri, krediler, şirket tahvilleri, değerli metaller, nakit ve nakit benzeri varlıklar bulunuyor. Tether’in denetim raporu; Nakit ve nakit benzerleri, kısa vadeli mevduatlar ve ticari senetlerin, piyasada dolaşan tüm Tether’in %83,74’ünü oluşturduğunu gösteriyor.

Tether (USDT) Aralık 2021 Rezervleri (Son Açıklanan)

Bu rakamın yaklaşık %37’si ticari senet ve mevduat sertifikalarından oluşmaktadır. Hazine bonoları kabaca yüzde 52’sini oluşturuyor. Denetim raporundaki ticari kâğıt ve mevduat sertifikalarının oranı Aralık ayına ait. Bu nedenle, Ardoino’nun altı ay içinde %50’lik bir düşüşle ilgili yorumları ışığında, Tether bünyesindeki ticari kağıt varlıklarının şu anda %18,5 civarında mı yoksa başka bir miktar mı henüz tam olarak netleşmiş değil. 

Ardonio: Stablecoinler Aynı Standartlarda Tutulmalı

Ardoino, Tether varlıklarındaki değişimi özetlemenin ötesinde, UST’nin çöküşü sonrasında stablecoin ekosisteminin nasıl ilerlemesi gerektiğini de vurguladı.

Ardonio’nun bu konudaki açıklamaları, “Bence görmek istenen, sahip olmamız gereken açıklamaların türü hakkında açık bir rehberliktir. Herkes bizi işaret ediyor, her şeyi halka sunmalısınız diyor. Pekâlâ, bu topluluktan gelen adil bir istek. Aynı zamanda bunun herkes için doğru olması gerekir. Herkesin aynı standartlarda tutulması gerekiyor.” şeklindeydi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Altın, Brent Petrol ve Gümüş Teknik Analizleri | 14 Mayıs 2022

Trust Wallet: Custom Token Nasıl Eklenir?