in

Tether (USDT)’nin Piyasa Değeri 70 Milyar Doların Altına Düştü

Tether

Tether (USDT)’nin piyasa değeri, 8 ayın en düşük seviyesi olan 70 milyar doların altına geriledi. 

Piyasa değerine göre en büyük stablecoin ve üçüncü en büyük kripto para birimi olan Tether (USDT), mevcut piyasa koşullarının ortasında piyasa değerini kaybetmeye devam ediyor. Tether (USDT)’nin piyasa değeri geçtiğimiz hafta, Ekim 2021 döneminden bu yana ilk kez 70 milyar doların altını test etti. Hatırlanacağı üzere Tether (USDT)’nin piyasa değeri geçtiğimiz Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 83 milyar doların üzerine çıkmıştı.

Yazı kaleme alınıdğı sırada CoinGecko’dan alınan verilere göre, Tether (USDT)’nin piyasa değeri, 67.7 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Tether (USDT)’nin pazar payı son birkaç hafta içinde düşerken, bir başka stable coin olan Circle destekli USDC, piyasa değerini 55 milyar dolar seviyesine çıkarmayı başardı. Circle ayrıca, bu ay euro tarafından 1:1 destekli euro coin’in (EUROC) piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Coingecko

Tether’in en büyük rakibi olan USDC, peer-to-peer ödeme teknolojisi şirketi Circle tarafından desteklenen ikinci en büyük ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin’dir. USDC, Şubat ayında 50 milyar dolarlık piyasa değeri eşiğini aştı ancak henüz şimdiye kadar Tether (USDT)’nn piyasa değerini geçebilmiş değil. 

Tether son birkaç hafta içinde pazar payını kaybederken, USD Coin (USDC) gibi diğer stablecoin’ler son zamanlarda değer kazanmaya başladı.

Mayıs ayında Tether (USDT)’nin dolaşımdaki arzı 83 milyar dolar civarında seyrederken, Terra’nın çöküşü ile başlayan süreçle birlikte, kripto piyasalarındaki negatif görünüm, Celsius ve Three Arrows Capital (3AC) çevresinde dolaşan söylentiler sonrasında 12 milyardan fazla Tether (USDT) dolaşımdan kalktı. Yazı kaleme alındığı sırada stablecoin’in dolaşımdaki arzı 70 milyar doların biraz altında seyrediyor. 

Messari

Tether, yatırımcılara şirketin devam eden olumsuz havadan etkilenmediğine dair güvence vermek için aktif olarak açıklamalar yayınlıyor. Pazartesi günü Tether, Celsius ile ilgili sorunların firmayla hiçbir ilgisi olmadığını ve USDT rezervlerini etkilemeyeceğini açıklamıştı. 

“Tether’in yatırım portföyü, öz sermayemizin asgari bir bölümünü temsil eden şirkete bir yatırım içeriyor olsa da, bu yatırım ile kendi rezervlerimiz veya istikrarımız arasında bir ilişki yok.”

Tether daha sonra Çarşamba günü USDT rezervleri için tuttuğu ticari kağıtları sıfırlamak istediğini açıkladı. Tether, USDT’nin ticari kağıt desteğini Haziran 2022’nin sonuna kadar 8,4 milyar dolara düşürmeyi ve kademeli olarak tamamen kaldırmayı hedefliyor.

Diğer taraftan Tether, USDT’yi desteklemek için kullanılan ticari kağıt portföyünün %85’inin Çin veya Asya ticari kağıtları tarafından desteklendiğine ve %30 iskontolu alınıp satıldığına dair iddiaları yalanladı. Şirket yaptığı açıklamada, stablecoin’i desteklemek için rezervlerinde %47 oranında ABD devlet tahvili ve %25’ten az bir oranda ticari kağıt tuttuğunu belirtti. .

Aynı açıklamada Tether, her ikisi de iflas riski spekülasyonunun konusu olan Celsius kredi platformuna ve kripto hedge fonu Three Arrows Capital kaynaklı risklere maruz kaldığı iddialarını da reddetti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Dogecoin

Elon Musk’ın Ardından Dogecoin (DOGE) Yükselişe Geçti!

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 19 Haziran 2022