içinde

Tether (USDT)’nin Dolaşımdaki Arzı 7 Milyar Dolar Azaldı!

Tether

UST ve diğer stablecoin’lerle yaşanan son olayın ardından Tether (USDT), genel dolaşımdaki arzında büyük bir düşüş yaşadı.

Piyasa değeri en büyük stablecoin olan USDT’nin arkasındaki şirket Tether, yatırımcıların 7 milyar doların üzerinde para çekmesinin ardından varlığın dolaşımdaki arzı düştü.

Stablecoin’lere Güven Azaldı

USDT’nin dolaşımdaki arzı şu anda 75.9 milyar dolar.

Gelişme, USDT’nin bazı borsalarda ABD dolarına sabit oluşunu kısa süreliğine kaybetmesinden hemen sonra yaşandı. USDT, ticaret platformlarında dolar paritesini geri kazanmış olsa da, yatırımcılar güvenlerini kaybetmiş görünüyor.

Kripto analiz aracı CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, 17 Mayıs’ta tweet atarak, Tether’in baş teknoloji sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino’ya dolaşımdaki 75 milyar doların tamamen desteklenip desteklenmediğini sordu. Ardoino şu şekilde yanıt verdi:

“7B’yi göz açıp kapayıncaya kadar 48 saatte kurtardık. Aynı şeyi kaç kuruluş yapabilir? Piyasa isterse devam edebiliriz, büyük itfalarla başa çıkmak için tüm likiditeye sahibiz ve hepsini ödeyebiliriz. Evet, Tether tamamen destekleniyor.”

Tether’in stablecoin rezervi, USDT’nin gerçekten 1:1 oranında ABD dolarına sabitlenip sabitlenmediğine dair argümanlara maruz kaldı. Bu arada şirket, son altı ayda USDT’yi destekleyen ticari senet miktarını azaltıyordu.

En son düşüş Mayıs ayının başlarında gerçekleşmişti. Tether CTO’su, stablecoin ihraççısının ticari senet varlıklarını azaltmaya devam edeceğini belirtmişti. Bu arada Ardoino, firmanın rezervlerinin çoğunun ABD Hazinesinde tutulduğunu söyledi.

USDT, belirli piyasa dinamiklerinin bir sonucu olarak çeşitli borsalarda 1 dolarlık sabit fiyatının altında (ve üstünde) işlem görüyordu. Bu, kullanıcıların bir platformda daha ucuza satın alabilecekleri ve başka bir platformda kâr için satabilecekleri arbitraj fırsatları yarattı.

Bununla birlikte, Tether’in CTO’su, stablecoin’i 1 dolar değerini korumaya devam ettiklerini birçok kez doğruladı. Bu önemli bir bilgidir çünkü sabitleyicinin etkilenmediği anlamına gelir.

Birçok Stablecoin Dolar Sabitini Kaybetti

CryptoQuant CEO’su ayrıca Tether CTO’suna şirketin USDT için ne zaman bir denetim sağlayacağını sordu. Ardoino ise, firmanın bir denetim üzerinde çalıştığını belirterek, “Umarım düzenleyiciler daha fazla denetim firmasının kripto dostu olmasını sağlar.” dedi.

Tether

UST fiyat düşüşünün ardından, diğer stablecoin’ler de sabit fiyatlarını kaybetmeye başladı. Bu stablecoin’lerden ikisi, Fantom USD (fUSD) ve Dei (DEI), sabiti kaybederek DeFi protokolü Scream için büyük bir kayba neden oldu.

Proje fUSD ve DEI fiyatlarını ayarlayamadı. Bu hata, 35 milyon dolarlık bir borca girmesine neden oldu. Paylaştıkları tweet dizisinde Scream, durumu çözmeye çalıştıklarını söyledi. Fantom Vakfı’nın sorunu çözmek için bir likidasyon botu planladığını da sözlerine ekledi.

Scream, platformun fUSD’yi 0,81 dolara sabitleyeceğini de belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 18 Mayıs 2022

G7 Ülkeleri, Bu Hafta Kripto Varlıkları Tartışacak!