içinde

Tether (USDT), UST ile Farkını Açıkladı

Terra UST’nin çöküşü, stablecoin’lerin itibarına zarar verirken, başka bir stablecoin olan Tether (USDT) kendini bu gelişmelerden uzakta tutmaya çalışıyor.

16 Mayıs tarihinde yayınlanan bir blog gönderisinde Tether, teminatlandırılmış bir stablecoin olarak, dolar kurunu korumak için bir algoritmaya dayanan UST ile “ortak hiçbir yanı olmadığını” belirtiyor. Tether, bu konuyu kaleme aldığı yazının başlığını “Diğer Stablecoin’ler Düştüğünde Tether USDT Sabitliğini Nasıl Koruyabilir?” olarak tercih etmiş. Yazı 3 bölümden oluşuyor. Yazıyı sizin için derledik.

Diğer Stablecoin’ler Düştüğünde Tether USDT Sabitliğini Nasıl Koruyabilir?

Terra’nın (UST) çöküşü, bu hafta kripto piyasasında şok dalgaları gönderdi. UST, birkaç gün içinde %50 çökmeden önce 18 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan yüksek profilli bir stablecoin’di. UST’ye bağlı ve mekanizmasını keşfedeceğimiz bir kripto para birimi olan LUNA, 5 gün içinde %90’ın üzerinde çöktü. 

UST, bir stablecoin olarak anılsa da, Tether (USDT) gibi teminatlandırılmış stablecoin’lerle hiçbir ortak yanı yoktur. UST, algoritmik bir stablecoin’dir.

Tether (USDT) Neden Daha Güvenilir?

UST yatırımcılarının uğradığı son kayıplar göz önüne alındığında, birçok kullanıcı Tether (USDT)’ye güvenip güvenemeyeceklerini sorguluyor olabilir. 

USDT’nin istikrarını anlamak için, borsalarda USDT’nin fiyatlandırması ile Tether aracılığıyla her zaman mevcut olan geri ödeme kolaylıkları arasındaki farkı bilmek önemlidir.

2015’ten beri Tether, USDT kaşlığında 1 dolarlık geri ödeme talebini işleme koyma konusunda hiçbir zaman başarısız olmadı. Serbest piyasada USDT bu fiyattan neredeyse hiç sapmadı, ancak Binance gibi borsalarda saptığı birkaç kısa ömürlü örnek söz konusu. 

Bu gerçekleştiğinde, USDT’nin artık rezervlerle 1’e1 oranında desteklenmediği, USDT peg’inin kaybolduğu veya Tether’in USDT başına 1 doların altında işlendiği anlamına gelmez. Bu durum, sadece borsalar üzerindeki satış baskısının o borsadaki sınırlı likiditeyi aştığını gösterir. 

Herhangi bir borsanın defterlerinde, her USDT’nin dolar karşılığı değişimini işlemek için yeterli likidite olmayacaktır. Döviz likiditesinin çok düşük olduğu durumlarda, yatırımcılar tam olarak Mayıs ayında olduğu gibi bir geri ödeme talep etmek için Tether’e gelir.

11 ve 12 Mayıs’ta USD₮ fiyatı, birkaç borsada tipik 1$’lık fiyatından saptı. Bu durum, yatırımcıların bu borsalarda daha düşük fiyattan USDT satın almasına ve ardından bu token’leri Tether ile 1’e1 bazında kullanmalarına neden oldu.

11 Mayıs’tan bu yana Tether, doğrulanmış bireyler için 7 milyar dolarlık USDT itfasını başarıyla işledi. Gönderilen her geri ödeme talebinin tamamı karşılandı. Kusursuz bir şekilde yönetilen bu itfanın boyutu, USDT’nin açık ara sektördeki en sağlam stablecoin olduğunu gösteriyor. Tether, sürekli risk yönetimi ve stres testi senaryoları yürütür ve itfaları yönetmek için her zaman elinizin altında likit bir varlık portföyü olmasını sağlar.

Algoritmic Stablecoin Nasıl Çalışır?

Her bir coin’in tamamen teminatla desteklendiği teminatlı stablecoin’lerin aksine, algoritmic stablecoin’ler, sıklıkla önemli ölçüde başarısız olan çeşitli piyasa işlemleri yoluyla değerlerini korumaya çalışırlar. Her zaman tamamen rezervlerle desteklenen Tether (USDT) ile karşılaştırıldığında, algoritmic stablecoin’ler piyasa oynaklığına karşı oldukça savunmasızdır.

Terra

Farklı algoritmic stablecoin’ler fiyat istikrarını sağlamak için farklı mekanizmalar kullanırken, genellikle coin’lerin yaratıldığı veya yakıldığı bir tür arz ayarlaması kullanırlar.

Terra UST, UST’nin değerini bir süreliğine $1 olarak sabitlemek için UST ve LUNA arasında bir takas işlevi kullandı.

Terra, her iki varlığın fiyatından bağımsız olarak 1 UST’nin 1 dolarlık LUNA ile değiştirilebileceği bir zincir üstü swap’a sahipti. Bu nedenle, UST’nin değeri 1 doların altına düştüğünde, kullanıcılar UST’yi, LUNA ile değiştirmeye teşvik edildi. Ek olarak, UST 1 doların üzerine çıktığında, kullanıcılar LUNA’yı UST ile değiştirebilir, burada LUNA’nın her bir doları 1 UST mint’lemiştir. Bu süreçte, LUNA’nın bir kısmı yakıldı ve geri kalanı şirket hazinesine gönderildi.

Terra daha sonra bu LUNA’yı, oluşturdukları Anchor adlı bir protokole yatırılan herhangi bir UST’ye %20 faiz ödeyerek insanları UST oluşturmaya (create) ve ihraç etmeye (issue) teşvik etmek için kullandı. Ayrıca, dolar peg’i baskı altına girdiğinde UST fiyatını dengelemek için de kullandılar.

Anchor tarafından ödenen faiz, kullanıcılar getiri kazanmak için mint’ledikçe, UST’nin büyümesini sağlayan ana teşvikti. Ancak, Terra’nın %20’yi ödeyebilmesinin tek yolunun, faizi şirket hazinesinden fonlarla sübvanse etmek olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Bu, LUNA’nın fiyatı artmaya ve kullanıcılar giderek daha fazla UST mint’lemeye devam etmedikçe, Terra’nın faiz ödemelerini sürdüremeyeceği anlamına geliyordu.

LUNA fiyatı düşmeye başlar başlamaz ve özellikle LUNA’nın piyasa değeri UST’nin piyasa değerinin altına düştüğünde, LUNA’nın UST sabitliğini korumaya çalışmak için satıldığından, her iki varlığın fiyatı da hızla düşmeye başladı.

Algoritmic Stablecoin’ler Çalışabilir mi?

Algoritmic stablecoin’lerin sicili iyi değil. UST, son dönemde akıllarda kalan en yüksek profilli çöküş olsa da, benzer çöküşlerden muzdarip birçok algoritmic stablecoin var. 

Bu coin’ler fark edilmedi ve Calgary Üniversitesi 2021’de bu coin’lerin doğal olarak kırılgan ve savunmasız olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı.

“Başarısız Olmak İçin Üretildi: Algoritmik Stabil Coinlerin Doğal Kırılganlığı” adlı çalışma, algoritmic stablecoin’lerin, coin için tutarlı bir minimum talep seviyesine, fiyatı istikrara kavuşturmak için teşvik edilen bağımsız aktörlere ve her zaman kesintisiz olarak güvenilir fiyat bilgisine dayandığını savunuyor.

Tether

Bu değişkenlerin hiçbiri kesin olmadığından ve fiyatlar düşmeye başladığında tipik olarak bozulduğundan, algoritmic stablecoin’lerin tarihinde bir başarısızlık ve çöküş vardır.

Tether, tek geçerli stablecoin modelinin tamamen teminatlandırılmış bir stablecoin olduğuna inanıyor. Algoritmic stablecoin’ler, yatırımcılara zarar veren ve muazzam sermayeyi yok eden uzun bir olağanüstü çöküş geçmişine sahiptir.

Ayrıca kripto para sektörünün genel itibarına da zarar verirler. Merkeziyetsiz bir stablecoin için çekicilik yüksek olsa da, tarih, merkeziyetsiz stablecoin’ler için tasarımların ya merkezileşme ile (sonunda teminatlı stablecoin’ler tarafından destekleniyor) ya da başarısızlıkla (algoritmic stablecoin çöküşü) sonuçlandığını gösteriyor.

Tether, her zaman rezervleri aracılığıyla tamamen teminat altına alınan kripto para piyasalarına dolar bazlı likiditenin birincil sağlayıcısı olarak rolünü sürdürmekten gurur duyuyor. 

Kaynak: Tether 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Binance Labs, Zecrey’e 6 Milyon Dolarlık Stratejik Yatırım Yapıyor!

Stablecoin'ler

Stablecoin’ler İçin Önemli Veriler!