içinde

Tether (USDT) Tarafında Neler Oluyor?

Tether (USDT), piyasaları ikna etmekte zorlanıyor. Yeterli rezervle desteklendiği ve sorunsuz çalıştığına dair şirket tarafından yapılan açıklamalar, piyasaları USDT konusunda rahatlatmak için yeterli olmadı.

Önde gelen DeFi stablecoin borsası olan Curve’den gelen verilere göre trader’lar, Tether’den diğer stablecion’lere (USDC ve DAI) geçiyor. Yatırımcıları üç stablecoin arasında takas yapmaya imkan veren liquidity pool, yüksek Tether arzını işaret ediyor. Kripto yatırım platformu Mudrex’in CEO’su Edul Patel, “Bu durum yatırımcıların Tether’i tutma konusunda temkinli olduklarının bir göstergesi.” yorumunda bulundu. 

Tether, USDC ve DAI arasında takas yapılabilen Curve’ün 3pool’unda, Tether’in arz payı, TerraUSD çöküşünden hemen önce 6 Mayıs’ta %30 seviyesindeydi. TerraUSD krizi kötüleştikçe bu seviye 12 Mayıs’ta %82’ye kadar yükseldi. Tether’in arzı o zamandan beri gerilemiş olsa da, TerraUSD kriz öncesi seviyelerinin çok üzerinde kalmaya devam ediyor.

3pool’un %65’i Tether (USDT)’den oluşuyor. Havuzun kalan %35’lik kısmı ise eşit iki parça olarak USDC ve DAI’den meydana geliyor. 

Tether

TerraUSD (UST) çöküşü, yatırımcıların diğer dijital varlıklara yönelik bakış açısını da değiştirdi. Terra çöküşünde dolar pegini kaybeden USDT’ye yönelik trader algısı da bu dönemde değişti.

Tether Mayıs çalkantısından kurtulsa olsa da, rezervlerinin dağılımına yönelik belirsizlik stablecoin’i yıprattı. Trader’lar, USDT’yi varlıkları konusunda açık olmamakla eleştiriyor. 

Wall Street Journal, Genesis Global Trading kurumsal satış başkanı Leon Marshall’a atıfta bulunarak, Tether’e karşı short pozisyonların arttığını belirtti. Geçen hafta Tether CEO’su Paolo Ardonio, “hedge fonları, Terra/Luna çöküşünden bu yana USDT’yi short’lamak için yüz milyonlarca kredi alarak Tether’i hedef aldı.” açıklamasında bulundu. 

Tether (USDT)’nin piyasa değeri bu hafta yaklaşık 600 milyon dolar geriledi. Bununla birlikte Mayıs ayından bu yana toplam piyasa değeri ise yaklaşık 17 milyar dolar düştü. Tether’in piyasa değeri yaklaşık 66 milyar dolar civarında seyrediyor. 

Bir başka stablecoin, Tether’in dördüncü sıradaki takipçisi ve rakibi olan USDC’nin piyasa değeri ise 56 milyar dolara yakın seyrediyor. Bu durum, “ilerleyen günlerde USDC, USDT’yi sollayabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor.

USDT’ye yönelik değişen algıya rağmen, stablecoin şu ana kadar tüm satışları kesintisiz karşıladı ve bunu da beş yıldan fazla bir süredir yaptı. Diğer taraftan birkaç kripto kışını atlatan Tether, 66 milyar doların üzerinde varlıkla stablecoin’i desteklediğini iddia ediyor. 

Son zamanlarda, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, USDT üzerindeki belirsizliğin asılsız olduğunu ve stablecoin’e güvendiğini belirtmişti. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin (BTC) Yeni Haftaya Nasıl Başladı I Güncel Fiyat Analizi

Rusya Merkez Bankası, Kripto Madenciliğini Yasallaştırmaya Hazır!