içinde

Tether, USDT Rezervindeki Ticari Senet Oranını Düşürecek

Tether

Tether, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin’dir. ABD doları’nın yanı sıra token’ler, tahviller ve finansman bonoları da dahil olmak üzere bir dizi başka varlık tarafından da desteklenmektedir. Şirketler tarafından çıkarılan finansman bonoları, Tether rezervlerinin %30’unu oluşturuyor. 

Tether, yıllarca USDT’nin ABD doları tarafından desteklenmesinde ısrar etti ve bu şekilde USDT’nin fiat para birimine sabitlenmesini sağladı. Şirket geçen yıl rezervlerinin yalnızca nakit değil, aynı zamanda token, tahvil, kısa vadeli finansman bonolarını da içerdiğini duyurdu. Son olarak şubat ayında güncellenen rezerv dağılımını aşağıda görebilirsiniz. 

Kaynak: Tether

Bununla birlikte Tether, spekülasyona neden olmamak için elinde tuttuğu ticari senetlerin hangi şirketlere ait olduğunu açıklamadı. Bu gelişmeler stablecoin’in şeffaflığı ve istikrarı konusunda başta düzenleyiciler olmak üzere kripto piyasasında soru işaretlerine neden oldu. 

Bu nedenle kripto firması, rezervindeki finansman bonolarını azaltmayı planlıyor. Finansman bonoları 2021’in üçüncü çeyreğinde, Tether rezervinin %44’ünü oluştururken (30.6 milyar dolar), bu oran dördüncü çeyrekte %30’un (24.2 milyar dolar) biraz üzerinde seyrediyor. 31 Aralık itibariyle, Tether’in 78,7 milyar dolar değerindeki rezervinin sadece 4.2 milyar dolar değerindeki kısmı, ABD doları cinsinden tutulmaktaydı. 

Tether ve bağlı kripto para borsası Bitfinex’in Baş CTO’su Paolo Ardoino, çarşamba günü Paris Blokchain Week Summit’de CNBC’ye verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı,

“Elimizdeki finansman bonolarını azaltmaya devam edeceğiz, daraltmayı henüz bitirmedik. Tether, varlıkları finansman bonolarından ABD tahvillerine aktarıyor.” 

Tether’in ihraç ettiği USDT’nin piyasa değeri 82 milyar dolardan fazla. Trader’lar, paralarını ABD dolarının fiat versiyonuna çevirmek yerine, kripto para ticareti yapmak için USDT’yi kullanmayı tercih ediyor.

Tether ve sahip olduğu rezervler konusunda geçtiğimiz dönemde tartışmalar yaşandı. Geçen yıl, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, USDT’nın fiat para birimleri tarafından %100 desteklendiğine dair “doğru olmayan veya yanıltıcı beyanlarda bulunduğu” için Tether’e 41 milyon dolar para cezası verdi.

Mart 2021’de, karara bağlanan davanın hemen ardından Tether, rezervlerinin %65’inin ticari senetlerde olduğunu gösteren bir rapor yayınladı. Kurum, New York Başsavcısı ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak dijital para birimini destekleyen varlıkların bir dökümünü sağlamayı kabul etse de finansman bonolarının ait olduğu şirketler hakkında henüz bir bilgi vermiş değil. 

Ardoino, daha fazla şeffaflık sözü verdi ancak şirketin başka hangi bilgileri açıklayabileceğini belirtmezken, “Şeffaflığı artırma yolculuğumuz henüz bitmedi” yorumunda bulundu. 

Mevcut USDT arzı 82,6 milyar civarında. Bu arzın büyük çoğunluğu, Tron ve Ethereum ağları arasında neredeyse eşit olarak bölünmüş durumda. Şirket 13 Nisan’da, Polkadot’un Kusama ağında stablecoin’i piyasaya sürdüğünü duyurdu. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Socios.com, 13 NFL Ekibiyle Ortaklık Kuruyor

Threshold (T) ve Woonkly Power (WOOP) KuCoin Borsasında Listeleniyor