içinde , ,

Tether (USDT) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Tether (USDT) bir StableCoindir. StableCoin kavramı, başka bir değerli varlığa fiyatı sabitlenmiş kripto para birimi demektir. Bu değerli varlık günlük kullandığımız itibari para birimleri olduğu gibi, altın, gümüş vb. emtia sınıfından da olabilir.

Tether şu an dünyadaki en popüler ve en çok kullanılan StableCoin’dir. Hong Kong merkezli Thether Limited şirketi tarafından 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Şirket, her bir Tether (USDT) kripto para birimi karşılığında kasasında 1 Amerikan Dolar (USD) bulundurduğunu iddia eder. Tether (USDT) değerinin Amerikan Doları’na sabitlenmiş olması kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlar. Böylece Kripto Para yatırımcıları paralarını dolara çevirmeden doğrudan USDT üzerinden işlem yapabiliyor. Değerinin sabit olması sebebiyle yüksek volatilite (fiyat oynaklığı) gibi olumsuzluklardan arınmış oluyor.

Stablecoin

Tether ilk üretildiğinde Omni protokolü üzerinde üretilmiştir. Omni, Bitcoin blokzincirine sabitlenmiş bir dizi dijital varlık ve para birimi için kullanılan bir platformdur. Bitcoin altyapısında bir katman olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ilerleyen zamanda, Bitcoin blokzincirinin işlem süre ve ücretleri Tether’e olan talebi karşılayamayınca Tether şirketi geliştirmeye gider. Böylece USDT; Ethereum, EOS, Tron ve bunun gibi blokzincirler üzerinde de üretilip dağıtılmaya başlamıştır.

Bir itibari para birimini düşük masraflarla transfer etmek isterseniz USDT kullanabilirsiniz. Ethereum tabanlı ERC 20 protokolüne bağlı blokzincirde işlem yapan Tether, USDT transferinde çok az işlem ücreti alıyor ya da almıyor. USDT transferini ERC20, TRC20, EOS ağları aracılığıyla yapabilirsiniz.

4 adımda Tether (USDT) Nasıl Satın Alınır?

1-Öncelikle bir Binance hesabı açmalısınız. Binance hesabı açmak için tıklayınız.

2-Ardından Binance Hesabı Nasıl Oluşturulur başlıklı yazımızı okuyarak bir Binance hesabı oluşturun.

3-Binance hesabınıza para yatırmalısınız. Para yatırmak için Papara kullanabilirsiniz. Cüzdanım>Yatırma>Papara seçeneğinden paranızı yatırabilirsiniz. Cüzdanınıza token yatırmak istiyorsanız bu yazımıza tıklayarak diğer detayları öğrenebilirsiniz.

4-Al-Sat sekmesindeki klasik penceresine tıklıyorsunuz. Ardından, önünüze gelen ekranda sağ tarafta bulunan pariteler kısmına USDT yazdığınız takdirde dönüşüm yapabileceğiniz bütün pariteler çıkıyor. Hesabınızda TL olduğunu farz ederek USDT/TRY seçeneğini tıklıyoruz. Ardından almak istediğiniz miktar ve fiyatı yazıp limit emrini giriyorsunuz. Emir gerçekleştiğinde cüzdanım penceresine tıklayarak hesabınızdaki USDT miktarını görüntüleyebilirsiniz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Marketcap Büyüklüklerine Göre 21-40 Arası Kriptopara Projelerinin Analizleri

Piyasa Düşerken Ripple (XRP) Neden Yükseldi?