içinde ,

Tether (USDT) Çökerse Ne Olur? Stablecoin’lerin Sonu mu Geliyor?

Tether (USDT), dünyada en çok kullanılan, en popüler stablecoin konumunda. Değeri 1 ABD dolarına sabitlenmiştir. 1:1 sabitini istikrarlı bir şekilde koruyan Tether (USDT), Terra’nın stablecoin’i UST’de yaşanan durumlardan etkilenmiş görünüyor.

UST’yi çevreleyen FUD büyüdükçe, USDT de dolar sabitini korumak için mücadele ediyor. 12 Mayıs günü 0.95$ seviyelerine kadar gerileyen Tether’in yaşadığı durum, stablecoin’lerle ilgili yeni tartışmalara yol açtı ve kripto piyasasında hâkim olan korkuyu arttırdı. USDT, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %0.36 düşüşle 0.99$’dan işlem görüyor.

Tether (USDT) CoinMarketCap Grafiği I 12 Mayıs 2022

Piyasa kapitalizasyonu açısından dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether’de yaşanan krizi tetikleyen durum ise UST çöküşü olarak değerlendiriliyor.

Tether (USDT) ve USD Coin (USDC), TerraUSD’den (UST) görece farklıdır. TerraUSD’nin ABD dolarına olan eşitliği bir algoritma tarafından sağlanır. Tether’de (USDT) ve USD Coin’de (USDC) ise ABD dolarına olan eşitliğin güvencesi arka planda yapılan geleneksel finansal yatırımlardır. Buradan şu sonuç çıkarılabilir: Hong Kong merkezli Tether’in çökmesi durumunda Tether’in ABD tahvilleri gibi geleneksel finans yatırımları tazmin edilebilir.

Bununla birlikte; rezervleri konusunda şeffaf olmadığı ile ilgili eleştiriler alan Tether’in geleneksel finans yatırımları tam olarak bilinmiyor. Buradan, şeffaflığı zayıf olan Tether’in yeterli denetime sahip olmadığı sonucu çıkarılabilir. Yani, Tether yaptığını belirttiği geleneksel finans yatırımları için yeterli kanıta sahip değil.

USD Coin’nin (USDC) arkasında ise ABD merkezli The Circle şirketi yer alıyor. Bu sebeple Amerika’da USDT’ye göre daha sıkı denetimlerden geçiyor ve geleneksel finans yatırımları daha fazla şeffaflık sağlıyor.

TerraUSD’nin (UST) en başından beri stablecoin’ler arasındaki iddiası ise herhangi bir yatırım yapmadan sadece algoritma kullanarak 1:1 dolar sabitini korumayı içeriyor. UST, Terra’nın yerel token’ı LUNA ile birlikte çalışıyor.

Tether Çökebilir mi?

USDT’deki düşüş, Tether CTO’su Paolo Ardoino’nun milyonlarca doların dolar fiyatından itfa edildiğini tweet’leyerek kullanıcılara güvence vermeye çalışmasına rağmen, kripto ve DeFi topluluklarında panik dalgaları yarattı.

USDT, 1:1 dolar sabitini kaybetmiş gibi görünse de Tether, UST ve LUNA’daki gibi yüksek değer kaybetmeye yakın görünmüyor. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’un, Tether’in bir sonraki TerraUSD olacağını iddia etmesine rağmen USDT, henüz çok büyük bir düşüş yaşamadı.

Tether’in (USDT) de TerraUSD (UST) gibi bir çöküş yaşaması şu an için pek olası değil. Olası bir çöküş senaryosunda ise kripto piyasasının sonu pek parlak görünmüyor.

USDT’nin fiyatı 11 Mayıs’ta düşmesine rağmen; USDT’yi içeren işlemlerin sayısı en son Şubat 2022’de görülen en yüksek seviyeye çıktı. Bu, bazı yatırımcıların indirimli oranlarda DeFi işlemlerini gerçekleştirme fırsatını beklediğini gösteriyor.

Tether Yeniden 1$’a Dönebilir mi?

UST krizinin tetiklediği Tether’deki düşüş, kullanıcılara yeterli şeffaflık sağlanırsa bir nebze de olsa giderilebilir gibi duruyor. Rezervlerinin yeterince şeffaflığa sahip olmadığıyla ilgili eleştiriler alan Tether, yaptığını söylediği geleneksel finans yatırımlarına dair teminatlar sağlarsa eski fiyatına geri dönebilir.

Stablecoin’lerin Sonu mu Geliyor?

Hazine başkanı Janet Yellen de dahil olmak üzere ABD mali düzenleyicileri, UST’nin son çöküşünü stablecoin’lerin daha geniş çerçevede incelenmesi ve düzenlenmesine ilişkin eleştirilerde bulundular. Şu an için atılan somut bir adım olmasa da UST’nin ciddi bir dava süreciyle karşı karşıya kalması ve stablecoin’lerle ilgili yeni düzenlemelerin gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Sorare, NFT Fantezi Beyzbol Oyununu Piyasaya Süreceğini Duyurdu

Trust Wallet: Sahte Token’lardan Kaçınmak