içinde

Tether (USDT) Büyük Risk mi Taşıyor?

Kriptopara birimleri Tether dahil olmak üzere, birçok risk faktörüyle karşı karşıyadır: Bekleyen düzenleyici kısıtlamalar; suçlular tarafından daha yüksek kripto kullanım oranları; sürdürülebilir olmayan elektrik tüketimi; kriptopara borsalarında artan güvenlik ihlalleri; hükümetin kripto kullanım yasakları; kriptoda yazılım saldırıları; sahte kurucular ve geliştiriciler tarafından yapılan rug pull işlemleri…vs gibi.

Ancak; sektöre yönelik en büyük tehdit, aslında piyasa değeri bakımından en büyük stablecoin olan Tether’den (USDT) gelebilir mi? Birkaç düzine Reddit kullanıcısı, böyle düşünüyor gibi duruyor.

Gönderide yazar; Tether kurucuları, geliştiricileri ve liderleri tarafından 2014 yılına dayanan 24 madde işaretli şüpheli davranış noktasından bahsediyor. Ayrıca Bitcoin ve Tether arasında, yazarın onları birbirine bağladığını iddia ettiği karşılıklı fiyat artışları çiziyor. Yani eğer biri fiyat olarak düşerse muhtemelen diğeri de bir şekilde düşecek.

Bitcoin, Tether, Kriptopara

Bunun yanı sıra  Tether’in toplam 75 milyar dolarlık varlığa sahip olduğunu ve yalnızca 25 çalışanı olduğunu belirtiyor (çalışan sayısı Tether.io web sitesinde doğrulanamadı) ancak doğruysa bu, gizli anlaşmayı ve dolandırıcılığı kolaylaştırabilir. Bununla birlikte; gönderide koşullu bağlantılar ve anekdotlar dışında herhangi bir suç faaliyetinin kanıtı sunulmuyor.

Yabancı Haber Kaynaklarında Yer Alan Tether Karşıtı Haberlerin Alt Başlıkları

  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in USDT gibi istikrarlı paraların mevcut para sistemi için “sistematik bir risk” oluşturduğuna dair açıklamaları
  • New York Eyaleti Başsavcısı’nın 800 milyon dolardan fazla zararı olan bir stablecoin örtbas edildiğini iddia eden bir soruşturmayı sona erdirmek için Tether aleyhine yaklaşık 19 milyon dolarlık uzlaşmasının hikayesi.
  • Medyada USDT gibi sabit paraları ABD dolarına dönüştürmek için borsalarda bir “çalışma”nın, 2008 mali krizinin tekrarlanmasına neden olarak ihraççıları iflas ettireceğini iddia ediyor.
  • Adalet Bakanlığı’nın Tether’deki bazı eski yöneticilere karşı suç teşkil eden davranış iddialarıyla ilgili en son konuşması.

Bu hikayeler, Reddit gönderisiyle birleştiğinde piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para birimi için bir kaos ve yolsuzluk çağlayanı yaratıyor gibi görünüyor. Mali yorumcular ve endüstri analistleri, bu USDT ceza davasının tüm kripto sektörünü çökertebileceğinden endişe duyuyor, ancak burada hatırlamamız gereken bazı şeyler var.

USDT, mevcut tek stablecoin olsaydı, endişe verici olabilirdi; ancak USDT, USD Coin, Binance USD, Dai ve diğer stake edilen varlık projeleri sayesinde takas edilebilir stablecoinler.
Ve son olarak; Bakan Yellen ve Federal Rezerv bankacıları bir nedenden dolayı stablecoin’leri hırpalıyorlar. Hükümetin parasal tekeli tehdit altında. Hükümetin stablecoin’lerin mevcut para sistemi için “sistematik bir risk” olduğunu söylüyorlar.
Açıkça söylemek gerekirse; kripto alanında kötü aktörlere, suç faaliyetlerine ve dolandırıcılığa yer yoktur. Ancak; Tether soruşturmasının ve olası cezai kovuşturmanın daha geniş kripto para birimleri için geniş kapsamlı sonuçlara yol açması pek olası değildir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Blockchain Oyun Geliştiricisi Fracture Labs, 3.5 Milyon Dolarlık Finansman Turunu Arttırdı

Madenci, Bitcoin

İzlanda Yeni Bitcoin Madencilerine Enerji Dağıtımına Son Verdi