içinde

Tether, Ethereum Blockchain’inde Yaklaşık 160 Milyon Dolarlık USDT’yi Dondurdu

78,4 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük sermayeli stablecoin’in ihraççısı olan Tether, aralarında 160 milyon dolar değerinde USDT stablecoin’i tutan üç Ethereum adresini kara listesine ekledi ve dondurdu.

Şirketin bir sözcüsüne göre, firma bunu talimatlara uymak için yaptı:

Bugün, Tether, kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine Ethereum blokzincirinde 160 milyon USDT içeren üç adresi dondurdu. Şu anda daha fazla ayrıntı açıklayamıyoruz.

Merkezi bir şirket olarak Tether, suç, kara para aklama veya seçtiği başka herhangi bir nedenle karıştığına inandığı adresleri kara listeye alabilir.

Birkaç blokzincirinde token’ler yayınlayan Tether, Kasım 2017’de firmanın 30 milyon dolarlık USDT’nin çalındığını söylediği bir ihlali takiben adresleri kara listeye almaya başladı.

Tether, 2022’de ilk kez bir adresi kara listeye aldı ancak Bloxy’e göre, geçen yıl kara listeye 312 adres ekledi ve Kasım 2017’den bu yana 563 adres ekledi.

Bitcoin, Tether, Kriptopara

Daha önce de belirtildiği gibi Tether, üç yeni adresin neden kara listeye alındığına dair ayrıntıları açıklamadı, ancak gücünü siber saldırılara ve kanun yaptırımı soruşturmalarına karışan adresleri kara listeye almak için kullandı. Eylül 2020’de Tether’in bilgisayar korsanlarının hırsızlıklarından çıkar sağlamasını önlemek için yaklaşık 35 milyon USDT’yi dondurduğu Kucoin saldırısı bir örnek teşkil edebilir.

Merkeziyetsizlik eksikliğine ilişkin endişeler, Algo stablecoin blokzinciri Terra’dan TerraUSD (UST) stablecoinin benimsenmesini sağlayan bir faktör olabilir. Şu anda 10,62 milyar dolarlık piyasa değeri ile dördüncü en büyük stablecoin. Merkeziyetsiz rakibin piyasa değeri, 78,5 milyar dolarlık piyasa değeri ile genel olarak üçüncü en büyük kriptopara olan USDT ile karşılaştırıldığında hala sönük kalıyor.

Terra’nın kurucusu Do Kwon, Tether’in UST adreslerini kara listeye almasının haberine yanıt olarak tweet attı. “$UST için kara listeye alma anahtarı yok” dedi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

Lithium Finance Güncellemesi

NEAR

NEAR Protocol Nedir? NEAR Ekosistemi ve Teknik Analizi