in ,

Tether Dominansı Nedir?

Tether (USDT) dominansı, kripto para piyasadaki paranın yüzde kaçının dolarda olduğunu gösterir. Dominansın yükselmesinde 2 faktör rol oynamaktadır.

Birincisi, yatırımcıların piyasaya dışarıdan nakit para sokmasıdır ki bunun nedeni piyasadaki olumsuz havadır. İkincisi ise, yine piyasa düştüğü için yatırımcılar fonlarını, kriptopara yatırımlarından çıkarıp USDT’ye kaydırmasıdır. Her ikisinde de kripto paralarda düşüş ve USDT holder’larının artığı gözlemlenir.

Bazı örneklere bakalım:

Tether Dominans/Bitcoin-USD
  • Mum grafik: Tether Dominansı
  • Turuncu çizgi grafik: BTC/USD grafiği

Görüldüğü üzere ters korelasyona sahip. Bitcoin yükselirken Tether dominansı düşüşe geçmiş, Bitcoin düşerken Tether dominansı yükseliş trendine girmiş.

İsterseniz bunu bir de TOTAL ve TOTAL 2’yle (yani Bitcoin hariç en yüksek 125 altcoin’in toplam piyasa değeri) karşılaştıralım.

Tether Dominans/TOTAL 2
  • Mum grafik: Tether Dominansı
  • Turuncu çizgi grafik: TOTAL 2
Tether Dominans/TOTAL
  • Mum grafik: Tether Dominansı
  • Turuncu çizgi grafik: TOTAL

Bu grafiklerde de görebileceğiniz gibi ters korelasyon korunmuş durumda.

Tether (USDT) Neden Önemli?

Tether, Tether Limited şirketi tarafından 2015 yılında piyasaya sürüldü. Şirket, her bir Tether (USDT) kripto para birimi karşılığında kasasında 1 Amerikan Dolar (USD) bulundurduğunu iddia eder. USDT değerinin Amerikan Doları’na sabitlenmiş olması kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlar.

Tether, diğer kriptopara birimlerinin aşırı oynaklığından kaçınmanın bir yolunu sunduğu için kripto yatırımcıları için fayda sağlar.

Tether, yatırımcılara diğer kripto para birimlerinin aşırı oynaklığından kaçınmaları için bir yol sunar. Bir trader, fonlarını USDT’ye taşıyarak kriptopara birimlerinin fiyatlarında ani bir düşüşe maruz kalma riskini azaltabilir.

Tether’in temel amacı, kripto para ticaretini daha kolay ve daha ucuz hale getirmektir. 2021 itibariyle, Bitcoin ticaretinin %75’inden fazlası Tether ile yapıldı. Bazı insanlar USDT’ye yatırım yapsa da çoğunlukla likidite için ve Bitcoin gibi diğer kripto para birimleriyle ticaret yaparken volatiliteye karşı korunmak için kullanılır.

Fiat para birimleri, yavaş ve nispeten yüksek ödeme ücreti yüksektir. Öte yandan, satın aldığınız kripto varlığı da volatilse, bir kripto paraya yatırım yapmak zordur. Bir kripto para birimine karşı başka bir kripto para birimi ticareti yapmak, yatırım yapmaktan çok forex ticaretine benzer.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Trust Wallet Transfer Sorunu

Sorare’de Orta Saha Oyuncusu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler