in ,

Tether’de (USDT) Depeg Tehlikesi!

Curve 3Pool’daki dengesizlik, USDC ve DAI için USDT’nin büyük oranda değiş tokuş edilmesine yol açtı. Böylece, USDT sabitini kaybetti ve %0.25 indirimle işlem görmeye başladı.

Tether stablecoin, Curve’ün 3 havuzundaki dengesizlik nedeniyle 15 Haziran’da ABD doları sabitlemesinden bir miktar sapma gösterdi. USDT’nin fiyatı, Curve 3Pool’daki hacminin %33,1 seviyesinden %70’in üzerine çıkmasıyla %0,3 düşerek 0,997 dolar seviyesine geriledi. 

Curve 3Pool havuzu, DeFi USDT, USDC ve DAI stablecoin’lerin büyük miktarda likiditesini tutan merkeziyetsiz finans stablecoin havuzudur. Curve havuzundaki belirli bir stablecoin işlemlerinde yaşanacak önemli artış, bu varlığın yoğun bir şekilde satıldığını gösterir. 

Tether’de yaşanan depeg gelişmesine ilişkin analistler, piyasadaki dar hacimlerden dolayı bazı adreslerin yüksek miktarlı işlemler ile manipülasyon yapmaya çalıştığını belirtti. Bugün 10.45’te (TSİ) 0,99 dolar seviyesinden işlem gören Tether, 1 dolar sabitliğini kaybetti. 

Blockchain veri analitik şirketi Lookonchain, gelişmeler ile ilgili güne damga vuran önemli bir işlemi paylaştı. Platform yaptığı paylaşımda, USDT üzerinde manipülatif işlemlerin gerçekleştiğini duyurdu.

Tether

Lookonchain’in sunduğu verilere göre birçok yatırımcının USDT satışı yapmak için borçlanma yöntemini tercih ettiği ortaya çıktı. Paylaşılan verilerde, CZSamSun isimli kullanıcının yaptığı işlem dikkatleri üzerine topladı. Aave üzerinden USDT için short yönlü hamle gerçekleştiren yatırımcı, 31 milyon 544 bin 278 USDT borç aldı ve bu varlığı USDC’ye çevirdi. Bu hamlenin ardından piyasa katılımcıları, depeg’e hızlı bir şekilde tepki gösterdi ve merkeziyetsiz borçlanma protokolü olan Aave’den USDT borçlanmasında önemli bir artışa neden oldu. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Tether CTO’su Paolo Ardoino, manipülatif saldırılara karşı gözdağı verdi ve her türlü fiyat hareketliliğine hazır olduklarını söyledi. Ardoino yaptığı açıklamanın devamında: “Yaşanan son gelişmeler paniğe neden oldu. Bu gelişme, büyük yatırımcıları piyasadan çıkmaya teşvik ediyor. Her zamanki gibi hazırız, bırakın gelsinler. Her miktarı karşılayabiliriz” ifadelerini kullandı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

XRP Ayıları 0,45 Dolar Seviyesini Hedefliyor

Son Bir Aylık İşlem Hacmine Göre İlk 15 NFT Koleksiyonu