in , , ,

Tether Davası İçin Kritik Tarih

Bitcoin’in yükselişi ile birlikte bahar havası gelen kripto para piyasasına, Tether (USDT) davası belirsizliği bir kara bulut gibi çöktü. Çok uzun zamandır konuşulan Tether davası için, şirketin savcılığa belge sunma süresi bugün itibariyle doldu. Firma, milyonlarca sayfa dokümanı savcılığa sunuyor ve şirketten gelen açıklama, belgelerin savcılığı ikna edebilecek bir nitelikte olduğu.

Peki, kritik davada sonuç ne olacak? Benzer şey Ripple (XRP) Şirketi’nin başına gelmiş ve diğer kripto paralar yükseliş trendinde iken, XRP kritik seviyeleri aşamamış ve yatırımcılarının bir kısmını kaçırmıştı. Benzer süreçten daha ağır bir tablo, kripto para piyasalarını bekliyor olabilir. Zaten bu olasılığı öngören kripto para borsaları, değişik Stablecoinler piyasaya sürerek olası bir felaket senaryosunu daha hafif atlatmak için elinden geleni yapmaya çalışmakta.

Davanın kritik noktalarına el atarsak, savcılığın suçlaması Tether firmasının karşılıksız bir şekilde USDT piyasaya sürdüğü ile ilgiliydi. Stablecoinlerin, belli bir teminat karşılığı piyasaya sunulması gerekmekte. Savcılığın yönelttiği suçlamayı reddeden Tether firması ise, USDT’lerin kredi mevduatları, banka hesapları ve Bitcoin olarak teminat karşılıklarının olduğunu belirterek; milyonlarca sayfa dokümanda gerekli kanıtların olduğunu belirtmekte. Peki, ya USDT geçici olarak askıya alınırsa, bu kara senaryoda kripto para dünyasını nasıl bir sonuç bekliyor?

Tether

Böyle bir senaryoyu düşünürsek, USDT’nin delist edilmesi, borsalardaki pek çok paritenin çökmesine; hızlı bir şekilde altcoinlerin değer kaybetmesine; piyasadaki diğer stablecoinlerin anlık artışlar yaşamasına sebep olabilir. Hiçbir borsa, USDT’nin listeleme dışı kalmasının negatif sonuçlarının etkisinden kendisini uzak tutamaz.

Bir süredir, özellikle yerel borsalar, yerel para pariteleri açarak; olası negatif senaryodan kendisini kurtarmaya çalışmakta. Dava hakkında spekülatif haberlerden uzak durarak, beklemenin en mantıklı şey olduğu ortada.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

2021 Yılında Göz Atmanız Gereken 7 DeFi Projesi

Ethereum, Litecoin Ve Ripple Analizi