in

Tether CTO’su USDT Saldırılarını Değerlendirdi!

Tether CTO’su Paolo Ardoino, bazı hedge fonlarının en büyük stablecoin olan USDT’ye yaptıkları açık ve organize saldırıları kabul ederek bu saldırıları değerlendirdi.  

Paolo Ardoino, 27 Haziran’da çeşitli kripto para birimi firmalarının USDT’yi açığa satma girişimlerini değerlendirdi. Bu hedge fonların kalıcı sözleşmeleri kullanarak, spot piyasalarda açığa satış yaparak ve DeFi havuzlarında dengesizlikler yaratarak hedeflerine ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Ardoino, eğer bu çabalar başarılı olsaydı bu hedge fonlarının USDT’yi oldukça düşük bir fiyattan geri satın almadan önce milyarlarca dolar değerinde baskı yaratacağını söylüyor.

Terra LUNA’nın çöküşünden sonra piyasada daha fazla paniğe neden olmaya çalışan bazı hedge fonlarının girişimleri konusunda her zaman açık oldum. Yeni bir FUD dalgası, trol orduları vb. ile başından beri gerçekten koordineli bir saldırı gibi görünüyordu….

Ardoino, Tether’in sabitliğini bozarak Tether’i istikrarsızlaştırmayı başaramayan bu girişimlerin USDT’yi sabit fiyatı 1,00 $’dan geri almaları gerektiğini aksi takdirde iflasla karşı karşıya kalabileceklerini söylüyor.

Ardoino, Haziran ayında yaşanan likidite krizinin borç verenlerin ve hedge fonlarının “Tether’e dokunmayı akıllarından bile geçirmedikleri”nin bir kanıtı olduğunu savundu. Tether CTO’su Ardoino, spesifik olarak herhangi bir şirketin adını vermemiş olsa da Celsius ve Three Arrows Capital gibi şirketler, son dönemde yüksek riskli yatırım stratejileri nedeniyle iflasla karşı karşıya kalmış durumda bulunuyor.

Ardoino, kripto piyasasında son dönemde yaşanan likidite krizinin aksine Tether’in bir aydan uzun bir süredir tam değerinde ve yaklaşık 16 milyar USDT’yi başarıyla yönettiğini belirtti.

Tether

Genesis, Tether İddialarını Doğruladı

Son aylarda çeşitli kaynaklardan elde edilen verilere göre; Tether’in açığa satış raporları ortaya çıkarken Wall Street Journal, bir firmanın konuyla ilgili açık bir kabulünü yayınladı.

Genesis Global Trading’in Kurumsal Satış Başkanı Leon Marshall, geleneksel hedge fonlarının aracılık yoluyla Tether’i açığa sattığını iddia ediyor. Leon Marshall, ilgili işlemlerin yüz milyonlarca dolar değerinde olduğunu söyledi.

Kripto para firmalarının, Tether için baskı yaratma olasılığı olan açığa satış işlemleri için neden uğraştığı ile ilgili net bir açıklama bulunmuyor. Bununla birlikte; Genesis Global Trading Kurumsal Satış Başkanı Leon Marshall, özellikle Asya’daki şirketlerin, mevcut ekonomik koşullarda her geçen gün artan enflasyona karşı pozisyon almaya çalıştıklarını iddia ediyor. Ayrıca; USDT rezervlerindeki belirsizliğe yönelik endişeler de yatırımcıları USDT’yi açığa satış faaliyetlerine sürükleyen bir etken olarak değerlendiriliyor. Fir Tree Partners ve Viceroy Research gibi fonlar daha önce Tether’in portföyündeki belirsizliği eleştirmişti.

Tether ise konuyla ilgili olarak bu endişelerin yanlış bilgilere dayandığını söylüyor. Mayıs ayında Tether’in rezervleriyle ilgili olarak Çin finansal varlıklarının yoğun olduğu ve Evergrande’ye yatırım yaptığına dair söylentiler ortaya çıkmıştı Tether CTO’su Ardoino ise bu söylentileri tekrar yalanladı.  Tether, bu söylentileri daha önce de reddetmişti.

Terra ağının algoritmik stablecoin’i UST, Mayıs ayında büyük bir çöküş yaşamıştı. Kripto para piyasasının tamamını etkileyen bu çöküşle Tether yetkilileri, bu tür risklerin varlığını reddetse de Tether’in fiat rezerv destekli stablecoin’i USDT de dolar sabitini kaybetmişti.

Haziran ortasında yatırımcılar bir hafta içinde Tether’den 1,7 milyar dolar çekti. CoinGecko verilerine göre; Tether’in piyasa değeri Mayıs ortasından bu yana 20 milyar doların üzerinde düşüş yaşadı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

TrustFi Haftalık Raporu: 20 – 26 Haziran

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Güncel Teknik Analizleri I 28.06.2022