in ,

Testnet Nedir? Testnet’ten Nasıl Kazanılır?

Testnet, test için kullanılacak alternatif bir blok zinciridir. Uygulama geliştiricilerinin veya testçilerin gerçek paralar kullanmadan test para birimleri ile uygulamayı test etmelerini sağlar.

Özetle testnet, test amaçlı paralel bir ağdır. Testnet’te gerçek paraları kullanamaz sadece testnet paralarını kullanabilirsiniz. Uygulamayı test etmek için kullanacağınız para birimlerini yani gerçek olmayan para birimlerini faucet yolu ile ücretsiz bir şekilde temin ediyorsunuz.

Testnet’te kullanmış olduğunuz cüzdanlar için sitede cüzdanın altında “testnet” olarak bir ifade yer alacaktır. Bu o cüzdanın test için kullanılan bir cüzdanı olduğunu ifade eder. Bu cüzdan adresleri genellikle projenin adı ile başlar. Örnek olarak, koinsaati90… gibi devam eder. Bu şekilde de cüzdan adreslerini ayırt edebilirsiniz.

testnet

Bu cüzdanları, sadece uygulamaların test edilmesi için kullanabilirsiniz. Bu cüzdanlar gerçek para birimini içermediği için başka bir para birimine çevirme yada aktarma imkanınız bulunmamaktadır.

Testnet Uygulamaları

  • Uygulamaları blok zincirine karşı test etmek
  • Gerçek fonları kaybetme riski olmadan blok zinciri üzerine uygulamalar oluşturabilmek
  • Resmi sürümden önce bir blok zincirine erken erişim sağlamak

Testnet’ten Nasıl Kazanılır?

Faucet yolu ile testnet’lere katılım sağlayabilirsiniz. Bu şekilde katılım sağladığınızda ağın test edilmesine katkı sağladığınız için proje sahipleri airdrop dağıtımı gerçekleştirebiliyorlar. Bu airdrop’lar herkese verilmese de belirli oranlarda rastgele seçilmiş cüzdan adreslerine dağıtılabiliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

CertiK Audit Nedir ve Neden Önemlidir?

Tenet Testnet’e Nasıl Katılınır?