içinde

Testnet Nedir? Olası Testnet Airdrop’ları

Testnet airdrop’ları, bir projenin özelliklerini yayınlanmadan önce test ettikten sonra kullanıcılara dağıtılan token’lardır. Bu testnet airdrop’larına katılmak için MetaMask cüzdanınızı farklı bir ağa geçirmeniz gerekmektedir. Testnet airdrop dağıtımları genellikle siz testi yaptıktan aylar sonra gerçekleşir.

Önce testnet ve mainnet farkına bir göz atalım.

Testnet (Test Network – Test Ağı), adından da anlaşıldığı gibi blokzinciri geliştiricilerinin, ağın sonu halini piyasaya sürmeden önce ağdaki tüm işlevlerin çalıştığını test etmek, ağın performansını ve ağda yaşanabilecek olası hatalarda neler yaşandığını gözlemlediği deneysel bir ağdır.

Bu deneysel ağ, geliştiricilerin risk almasına, deneme yapmasına ve Mainnet’te kullanılacak en iyi ve stabil modeli bulunmasına olanak tanır.

Mainnet (Main Network – Ana Ağ) bir blokzincirinin son, en stabil ve en işlevsel versiyonudur, dApp’lerin ana ve halkın kullanımına açık olan ağlardır. Tüm işlemler ana ağda gerçekleştirilir. Mainnet’e sahip projeler her zaman daha olgun kabul edilir ve bu da kullanıcılara güven verir.

Testnet Airdrop’ları Dağıtabilme İhtimali Olan Bazı Projeler

Harmony Launcher DEX

Harmony Launcher, Harmony Blockchain üzerine inşa edilmiş entegre bir AMM DEX’e sahip dünyanın ilk merkeziyetsiz IGO + IDO Launchpad & Incubator’udur. Harmony Launcher’ın odak noktası, harmony ağı destekli start-up’lar ve projeler için başarılı bir şekilde inşa etmek, fon toplamak ve piyasaya sürmek için tüm temel ve gerekli incubation‘ı sağlamaktır.

Harmony Launcher DEX ise Harmony Launcher’ın kendi merkeziyetsiz borsasıdır. Harmony Launcher DEX geçtiğimiz günlerde testnet’ini duyurmuştu, bu nedenle airdrop ihtimali bir oldukça yüksek diyebiliriz.

Fusotao Protocol

Fusotao Protocol, “işlemleri off-chain gerçekleştirme, on-chain doğrulama” paradigmasını kullanan, emir defteri tabanlı eşleştirme sistemleri için bir doğrulama protokolüdür. Kurucular, Fusotao’ya dayalı olarak kendi DEX’lerini oluşturabilirler. Topluluklar, DEX’lerde işlem yaparak veya Fusotao Protocol tarafından desteklenen DEX’ler için işlem ücretlerini paylaşmak için doğrudan token’leri stake ederek ödüller kazanabilir.

Fusotao Protocol, testnet’ini 15 Mart tarihinde duyurmuştu. Airdrop ihtimalinin bulunmasının yanında kullanıcıların bu testnet’e katılımına teşfik etmek için 19 Mart’ta bir teşfik paketinin de duyurusunu yaptılar.

HUPAYX

Kore merkezli blockchain ödeme platformu HUPAYX, bünyesine mevcut itibari para birimi tabanlı ödeme hizmetlerini entegre ederken aynı zamanda kullanıcılarının ödeme için kripto para birimlerini de kullanmalarını sağlamayı amaçlamaktadır; bu, çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere, kullanıcılarının mal ve hizmetler için kripto paraları, kredi kartları, çek hesapları veya her ikisi ile birlikte herhangi biri ile ödeme yapabileceği anlamına gelir.

HUPAYX yeni testnet’i olan Taycan’i 14 Mart 2022’de piyasaya sürdü. Taycan testnet, HUAPYX’in NFT ve DeFi servislerinin temeli için oldukça önemli.

HUPAYX ayrıca Taycan Testnet’inin lansmanını kutlamak için Taycan Egg NFT’yi sınırlı miktarlarda dağıtıyor. İlerde farklı airdrop ihtimalleri olabilir.

Neptune Mutual

Neptune Mutual, kullanıcıların dijital varlıklarını saldırılardan, istismarlardan ve kötü niyetli korsanlardan korunmak için sigorta poliçeleri satın almalarını sağlayan bir koruma protokolüdür.

Neptune Mutual, testnet’ini 10 Mart tarihinde duyurmuştu. Testnet ağına katılımı için bazı teşvik edici detaylar bulunuyor. Puanlar kazanbileceğiniz, Hall of Fame Liderlik Tablosu yer alan oyunlaştırılmış bir testnet. Ağda hata bulup bildirdikçe daha fazla puan kazanıp, tabloda yükselebilirsiniz.

Kim daha fazla puana sahipse, daha üst sıralarda yer alacak. Seçilmiş testnet kullanıcıları, katılım seviyelerine göre özel ödüller alacak. Böyle ödüller dağıtan bir testnet’in ilerde airdrop dağıtma ihtimali de pek azımsanamaz.

Moonbaswap

MoonbaSwap, birlikte çalışabilirlik, düşük gaz ücretleri ve verimli işlemler ile kapsamlı yeni bir DEX oluşturmak için OneLedger blokzinciri üzerine kurulmuştur. Moonbaswap, halka açık testnet’ini dün (21 Mart) piyasaya sürdü.

Moonbaswap CEO’su George Connolly verdiği bir demeçte, “Testnet’i topluluğumuzu anlama, projemize ilgi ve katılım çekmek için bir araç olarak kullanmak hayati derecede önemli.” açıklamasında bulundu. Topluluğuna önem veren projeler testnet’lerin airdrop dağıtma ihtimalleri bulunmaktadır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

TrustFi Hunter

TrustFi Global Hunter Programını Duyurdu

CheersLand’in Yaklaşan Sugar Kingdom Private Sale Duyurusu