in ,

Tesla Bitcoin’lerini Sattı! BTC Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Tesla, kazanç raporuna göre 2022’nin ikinci çeyreğinde 936 milyon $’lık Bitcoin sattığını açıkladı. Şirket, bu satışla birlikte elindeki Bitcoin’leri %75 oranında azalttı.

Tesla, 2022’nin ikinci çeyreğinde 936 milyon $’lık Bitcoin satarak mevcut varlıklarını 218 milyon dolara düşürdü. Tesla, 2022 Mart ayının sonunda mali raporlarına göre 1.261 milyar $ değerinde Bitcoin’e sahipti.

Tesla CEO’su Elon Musk, 20 Temmuz Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada gelecekte Bitcoin stoklarını arttırmaya açık olduğunu söyledi. Ayrıca, şirketin Çin’deki Covid-19 kapanmalarından kaynaklanan likidite ile ilgili endişeleri nedeniyle varlıklarının %75’ini satmaya karar verdiğini ve bu hareketin “Bitcoin hakkında bir karar” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Şirket, Çarşamba günü yayınlanan ikinci çeyrek kazanç sonuçlarında son Bitcoin satışını “dijital varlıkların satışından elde edilen gelirler” altında listeledi.

Şubat 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) göre, elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2021’in başında 1,5 milyar $’lık Bitcoin satın aldı. Daha sonra, 2021’in ilk çeyreğinde bu varlıkların 272 milyon $’ını sattı ve bu, o zamanki Bitcoin fiyatına göre şirkete yaklaşık 1.33 milyar $ değerinde BTC bırakacaktı.

TradingView’e göre, Ocak ayında Bitcoin’in değeri 23.000 ila 27.000 $ arasında değişiyordu ve Bitcoin, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 $’a ulaştı.

Tesla, varlıklarına ilk kez Bitcoin eklediğinde, “geçerli yasalara tabi olarak ve başlangıçta sınırlı bir temelde” bu para biriminde ödeme kabul etmeyi düşündüğünü açıklamıştı. Tesla, Mart 2021’de Bitcoin ödemeleri almaya başladı, ancak Mayıs ayından kısa bir süre sonra, CEO Elon Musk bir tweet’te şirketin “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından endişe duyduğunu” söyleyerek artık Bitcoin ile ödeme kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Musk, Tesla’nın “herhangi bir Bitcoin satmayacağını” ve madencilerin daha sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçmesi durumunda Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak yeniden düşüneceğini de sözlerine ekledi. Aslında şirket, 2021’in ilk çeyreğinden bu yana başka herhangi bir dijital varlık satışı duyurmamıştı.

Tesla’nın ikinci çeyrek gelirleri, bu yılın ilk çeyreğine göre %9,7 düşüşle 16,9 milyar $’a geriledi. Şirket, ilk çeyreğe göre %22,5 düşüşle 4,2 milyar $ brüt kar bildirdi.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Birçok kripto takipçisi Tesla’nın satışının BTC fiyatı üzerinde olumsuz baskı yaratabileceğine inanırken, Tron’un kurucusu Justin Sun, bunun Bitcoin sahipleri için harika bir haber olabileceğine inanıyor. Justin Sun, haberlerin neden Bitcoin ekosistemi için harika olduğuna inandığını üç noktayı açıkladı.

Tesla’nın BTC satması Bitcoin için harika bir haber! İlk olarak uzun süredir piyasayı endişelendiren Tesla’nın BTC satması konusunda endişelenmeye gerek yok. İkinci olarak Tesla’nın yaklaşık 1 milyar $ değerinde BTC satması, Bitcoin’in tüm büyük şirketlere likiditesini gösteriyor. Üçüncü olarak ise Bitcoin işlemlerini tamamlayan Tesla, BTC sahibi tüm işletmeler için iyi bir öncelik gösteriyor. Tesla’nın gelecekte daha büyük miktarlarda BTC satın alacağına inanıyoruz. Elon Musk’a teşekkürler!

Tesla’nın BTC’lerini sattığı haberi Bitcoin üzerinde bir satış baskısı yarattı. Çarşamba günü, BTC fiyatı 24.000 doları aşmıştı. Tesla’nın duyurusundan sonra, BTC fiyatları yaklaşık 23.700 $’dan 23.000 $’a düştü. Bu hafta içerisinde önemli bir toparlanma yaşayan Bitcoin, şimdilik 23.000’in altında düzeltme yaptı ve 200 haftalık hareketli ortalaması olan 22.800 dolara yakın olarak bu yazının hazırlandığı sıralarda %2.24’lük düşüşle 22.932 $’dan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Trust Wallet: Kurtarma İfadesinin Kaybolması

Uniswap Nedir ve Nasıl Kullanılır?