içinde

Terra’nın (LUNA) %20 Düşüşünün Arkasında Yatan Sebep

Kanadalı borsa QuadrigaCX kurucu ortağının, Wonderland projesine bağlı olduğu onaylandıktan sonra Terra blockchain’in native token’i, keskin bir şekilde düştü.

QuadrigaCX, yatırımcılar için yaklaşık 133 milyon dolarlık bir kayba neden olan dolandırıcılığın ardından çöktü. LUNA ise Perşembe günü gerçekleşen Wonderland olayından sonra olumsuz duyguların etkilerinden muzdarip.

Bu hafta, Kanadalı borsa QuadrigaCX’in kurucu ortağı Michael Patryn’in, Wonderland adlı merkeziyetsiz bir projenin üyesi olduğu haberleri geldi. QuadrigaCX, yatırımcılar için yaklaşık 133 milyon dolarlık bir kayba neden olan dolandırıcılığın ardından çöktü. Önemli bir şekilde, Patryn ayrıca 18 ayını ABD hapishanesinde geçirdi ve diğer suçlarının yanı sıra kredi, banka kartı ve bilgisayar dolandırıcılığını içeren suçlarını kabul etti. Bu olayların ardından Kanada’ya sınır dışı edildi.

Haberin bir sonucu olarak, Wonderland’in token’i TIME, büyük bir düşüş yaşadı ve şu anda 360 dolar seviyelerinde bulunuyor. Bununla birlikte son 24 saatte %13, son bir hafta içerisinde ise %60 düşüş yaşadı.

Terra (LUNA)

TIME’ın olay ile bağlantısı ve ardından gelen fiyat düşüşü, aynı zamanda Wonderland projesinin Abracadabra platformuna bağlı olmasıyla LUNA üzerinde zincirleme bir etki yarattı. Wonderland projesinin kurucu ortağı Daniele Sestagalli, Abracadabra’nın da kurucusudur. Terra stablecoin UST, borç verme platformu Abracadabra tarafından basılan, bir stablecoin olan Magic Internet Money’i (MIM) borç vermek için stake edilebilir.

Terra’nın ortağı Abracadabra Protocol’ün, Wonderland ile çok yakın bağları var. Abracadabra’nın birçok kullanıcısı, Abracadabra’nın Magic Internet Money (MIM) karşılığında Terra’nın algoritmik stablecoin’i Terra USD’yi (UST) yatırır ve ardından Wonderland’de %13.000’lik muazzam bir APY için stake eder. Bu zincirleme tanışıklık ve onaylar sonucunda da hem LUNA hem de Terra’nın stablecoin’i UST, düşüşten zarar gördü.

Tüm bu olaylardan sonra ve bu yazının yazıldığı sıralarda LUNA’nın fiyatı son 24 saatte %4, son bir hafta içerisinde ise %20 düşüş yaşadı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 30.01.2022

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 30 Ocak 2022