içinde

Terra’nın Blok Zinciri Canlandırma Planı Onaylandı: Terra 2.0 Token’ları Nasıl Dağıtılacak?

Terra (LUNA) CEO’su Do Kwon’un Terra blok zincirini yeniden canlandırma ve LUNA 2.0 token’ları oluşturma planı oylamadan geçti. Böylece Terra ekosisteminin algoritmik stablecoin’i TerraUSD’nin (UST) ani çöküşü nedeniyle zarar eden kullanıcılara airdrop dağıtılacak.

Do Kwon’un oylamaya sunduğu plan, toplam oyların %65,5 alarak onaylandı. Oylamada %20 çekimser kalırken %13,5 “hayır” oyu kullandı.

Terra’nın (LUNA) çöküşünün ardından, Terraform Labs CEO’su Do Kwon yeni bir ağın başlatılmasını önerdi. Yeni blok zinciri Terra olarak adlandırılacak, zincirin mevcut sürümü ise Terra Classic olarak yeniden adlandırılacak.

Planda açıklanan ayrıntılara göre, Terra 2.0’ın bu cuma (27 Mayıs 2022) günü mainnet’e geçmesi planlanıyor. Bu lansmandan sonra, LUNA 2.0 token’ları alım satım için hazır olacak. Bu token’lar, önceden belirlenmiş bir oranda ağın mevcut paydaşlarına aridrop yoluyla dağıtılacak.

Terra 2.0 token’ına LUNA adı verilecek, eski token ise LUNA Classic olarak adlandırılacak. Airdrop dağıtımları için yatırımcılar 4 gruba ayrılarak değerlendirilecek.

Bunlar, “saldırıdan” önce ellerinde hem LUNA hem de UST bulunduranlar ve ekosistem düşmeye başladıktan sonra iki token’ı da satın alanlar olarak ayrılacak. 7 Mayıs’ta ekosistemin çöküşünden önceki ânın “snapshot”ı alınacak, bunun yanında 27 Mayıs’ta saldırı sonrası bir “snapshot” daha alınacak.

Saldırı öncesi LUNA sahipleri 1:1 oranına çok yakın bir airdrop almaya hak kazanırken, çöküşten sonra LUNA satın alanlar sadece 1:0.0000015 oranında bir airdrop alacak.

UST tarafında ise, stablecoin’in dolar sabiti bozulmadan önce elinde bulunduranlar 1:0.033 oranında, dolar sabiti bozulduktan sonra satın alanlar ise 1:0.013 oranında aidrop alacak.

Örneğin, 27 Mayıs’ta 1.000 UST’ye sahip bir yatırımcı 13 yeni LUNA token airdrop’una sahip olacak ve yine 27 Mayıs’ta elinde eski LUNA token’ı tutan bir yatırımcı, sahip olduğu 10.000 LUNA için yalnızca 0.15 yeni LUNA token’ına sahip olacak alacak. Tüm airdropun yalnızca üçte biri cuma günü gerçekleşecek. 6 aylık bir aranın ardından kalan %70 2 yılda dağıtılacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 25 Mayıs 2022

Bu Ay IDO’su Gerçekleşecek Önemli Move to Earn Projeleri