in

Terraform Labs, UST Rezerv Dengesizliğine Müdahale Ediyor

UST’ye olan taleplerdeki son artış, merkeziyetsiz platformların likidite havuzlarında dengesizliğe yol açtı. TFL, Luna Foundation Guard’a (LFG) 1,1 milyar dolar değerinde yaklaşık 12 milyon LUNA bağışladı. Ayrıca, TFG kısa süre önce UST’nin Amerikan dolarına karşı sabit kalabilmesini korumak amacıyla hazinesinde kalan 4,2 milyon LUNA’yı yakmak için oy kullanmıştı.

UST talebindeki son artış, Curve Finance ve diğer merkeziyetsiz platformlarda bir havuz dengesizliğine yol açarak müdahale ihtiyacına neden oldu.

Terraform Labs CEO’su ve Kurucusu Do Kown, TFL’nin Luna Foundation Guard’a (LFG) o sırada 1,1 milyar dolar değerinde yaklaşık 12 milyon LUNA bağışladığını duyurdu.

LFG, Terra ekosistemini büyütmek ve stablecoin’lerinin sürdürülebilirliğini iyileştirmek amacıyla ocak ayında piyasaya sürüldü. Kwon ayrıca, LUNA’da belirtilen fonların yakılacağını ve böylece UST’nin, LFG’nin rezervlerini büyütmek için basılabileceğini belirtti.

terra

UST, teorik olarak ABD doları ile 1:1 sabit tutan algoritmik bir stablecoin’dir. UST ve USD arasındaki döviz kuru, Terraform’un algoritması UST’yi basar veya yakar. UST’de 1 doların yakılması, LUNA’da 1 doların basılmasına neden olur ve bunun tersi de geçerlidir.

Bununla birlikte Curve Finance gibi merkeziyetsiz platformlarda UST’ye yönelik son zamanlardaki yüksek talep, stablecoin swap işlemleri için dengesiz havuzlara neden oldu. Terraform Labs’ın müdahalesi olmadan havuzun rezervlerinin tamamen tükenmesi an meselesi olurdu.

Bu, arzın talebin gerisinde kalmaya başlamasıyla UST fiyatında yüksek düzeyde volatiliteye neden olacaktır.

Kısa bir süre önce TFG, UST’nin Amerikan dolarına karşı sabit kalabilmesini korumak amacıyla hazinesinde kalan 4,2 milyon LUNA’yı yakmak için oy kullanmıştı.

TFG’nin açıklamasına göre:

LFG, LUNA’yı UST ile swap yapacak (swap=burn) ve UST’yi curve havuzuna satacaktır. Gelirler, BTC satın almak için LFG rezervlerine geri dönecektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Binance, PancakeSwap Mini Programını Duyurdu

FED’in Faiz Kararı Kripto Dünyası İçin Ne İfade Ediyor?