içinde

Terra Rezervine Yönelik Yeni İddia

Blockchain analitik firması Elliptic, 3.5 milyar dolar değerindeki Terra rezervini, büyük borsalar Gemini ve Binance’e kadar takip ettiğini iddia etti. Elliptic’in kurucusu Tom Robinson bu konuyu kaleme aldı. 

Blockchain analitik firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’a göre, Bitcoin’in nerede tutulduğu ve nasıl kullanıldığı, uğradıkları kayıpları telafi etmek isteyen yatırımcılar için hayati önem taşıyacak. Analizi sizin için derledik. 

“Terra ekosisteminin büyümesini desteklemek için kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard (LFG), belki dolar sabitliğinin başarısızlığını öngörerek, UST stablecoin’ini destekleyecek bir rezerv işlevi görmek için, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden 10 milyar dolara kadar satın alacağını duyurdu. Bu yılın ocak ve mayıs ayları arasında, LFG tarafından o sırada 3.5 milyar dolar değerinde 80.394 BTC satın alındı.”

“UST’nin değeri 9 Mayıs’ta düşmeye başladığında, LFG, UST’nin ABD doların sabitliğini sağlamak için Bitcoin rezervlerini elden çıkarmaya ve UST’yi satın almaya başlayacağını duyurdu. Ertesi gün boyunca LFG’nin rezervlerini tutan Bitcoin adresleri boşaldı. UST’nin değeri düşmeye devam ederken, LFG Bitcoin rezervinin kaderi ve stablecoin’in değerini desteklemek için gerçekten kullanılıp kullanılmadığı hakkında sorular soruldu.”

“Burada, paranın izini takip etmek ve LFG Bitcoin’lerinin kaderini keşfetmek için Elliptic’in blok zinciri analiz yazılımını kullanıyoruz.”

“9 Mayıs sabahı LFG, “UST sabitini korumaya yardımcı olmak için OTC ticaret firmalarına 750 milyon dolar değerinde BTC ödünç vereceğini” duyurdu. Terra yaratıcısı Do Kwon daha sonra Bitcoin’in “trade için kullanılacağını” açıkladı.”

“Aynı zamanda, LFG ile bağlantılı bir Bitcoin adresinden yeni bir adrese 22.189 BTC gönderildi. İlerleyen saatlerde, diğer LFG cüzdanlarından aynı adrese 30.000 BTC daha gönderildi.”

“Saatler içinde bu 52.189 BTC’nin tamamı, birkaç Bitcoin işlemi boyunca ABD merkezli kripto para borsası Gemini’de tek bir hesaba taşındı. Varlıkları daha fazla takip etmek veya UST fiyatını desteklemek için satılıp satılmadıklarını belirlemek mümkün değil.”

Bitcoin

“Bu gelişmelerin ardından, Terra’nın rezervlerinde 28.205 BTC kaldı. 10 Mayıs, saat 04:00’de kalan tutar, tek bir işlemle kripto para borsası Binance’deki bir hesaba taşındı. Yine bu varlıkların satılıp satılmadığını veya daha sonra başka cüzdanlara taşınıp taşınmadığını belirlemek mümkün değil.”

Robinson, CoinDesk’e verdiği demeçte, tek görebildiğimiz bu borsalara girdiği. “Nasıl kullanıldığını gerçekten göremiyoruz. Satılmış olabilir, borsalarda saklanıyor olabilir, tekrar geri çekilmiş olabilir ve unhosted bir cüzdan olabilir.” dedi.

Kaynak: Elliptic

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Solana, Ethereum

Solana vs. Ethereum

Bitcoin (BTC) Haftaya Düşüşle Başladı I Güncel Fiyat Analizi