in

Terra (LUNA) ve UST‘ye Ne Oldu? Tüm Detayları

Popüler kripto analist Route 2 FI, Terra (LUNA) ve Terra ekosisteminin stablecoin’i UST’ye neler olduğunu bir tweet serisinde anlattı. Tweet serisinin tamamını sizler için tercüme ettik. 

Router 2 FI, her şeyin Curve’deki büyük bir satışla başladığını belirtiyor. 85 milyon dolarlık bir UST-USDC takası gerçekleşti ve bu takas 3 likidite havuzunu biraz dengesizleştirdi. Dengesini kaybeden Curve’ün tekrar dengeye gelebilmesi için 50.000 ETH satıldı ardında 20.000 ETH Binance borsasına gönderildi.

*Curve, merkeziyetsiz bir swap ve AMM protokolüdür.

Söylentilerin hızla yayılmasıyla beraber, Anchor’daki 2 milyar UST geri çekildi. Bu nedenle UST’nin dolar sabiti 0,987-0,995 arasında oynamaya başladı. Dolar sabitinin tekrar sağlanması için sarf edilen ilk çaba başarılı oldu.

Hikâyenin devamına geçmeden önce, saldırganların başarılı olmasını sağlamak için yürürlükte olan 4 faktöre bir göz atalım:

 • Saldırganlar Gemini’den 100.000 $BTC ödünç aldılar
 • Saldırganlar OTC bir anlaşma ile 1 milyar dolarlık UST anlaşması yapıyor
 • LFG (Luna Foundation Guard), dolar sabiti mekanizmasını korumak için mart ve nisan aylarında BTC satın alıyor
 • 3’lü havuzdan 4’lü havuza geçişin duyurusu

Dolayısıyla LFG, bu yeni 4 havuzun hazırlıkları için Curve’deki 3 havuzdan 150 milyon UST’yi kaldırıyor, ardından saldırgan Curve’ün likidite havuzunu boşaltmak için OTC’den satın aldığı UST’nin 350 milyon$’ını kullanıyor. Anlaşılacağı üzere Curve likitsiz bırakılıyor.

Bu gelişmenin ardında UST 0,97-0,98’e geriliyor ve Anchor mevduatları 14 milyar dolardan seviyesinden her dakika 10 milyon dolar kaybetmeye başladı. Panik seviyesi en üst düzeye çıktı.

Dolar sabiti artık 0,97’ye demir attı, bunun yanında Nasdaq ve diğer büyük borsalar büyük ölçüde düştü, bu da Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin fiyatlarında düşüşe yol açtı ve LUNA’nın fiyatının düşmesine neden oldu.

Saldırganların artık Binance’de satmaya başladıkları 650 milyon UST’si kaldı. Beklenildiği gibi büyük çaplı bir “depeg” (dolar sabitinin kaybedilmesi) gerçekleşti. Bunun ardında LFG devreye giriyor ve dolar sabitini doğrultabilmek için $UST satın almak için $BTC satıyor. Sarmal ivme kazanmaya başlıyor.

Nasıl mı?

 • Saldırganlar $UST’yi boşaltıyor.
 • LFG, $UST satın alarak ($BTC satarak) dolar sabitini düzeltmeye çalışıyor.
 • $BTC fiyatı yüksek satış baskısı nedeniyle düşüyor. UST’nin dolar sabitinden giderek daha da uzaklaşması nedeniyle panik artıyor.
 • Anchor mevduatları düşüyor çünkü yatırımcılar yatırımlarından çıkmak istiyor ve insanlar giderek daha düşük bir fiyata borsalarda umutsuzca UST satmaya çalışıyor.
 • Bu, $UST üzerinde yeni bir satış baskısı yaratır ve bu da onu daha fazla de-peg’e yol açıyor.
 • LUNA / UST’nin nasıl çalıştığına dair korku nedeniyle LUNA fiyatı düşüyor

UST satışı = dolaşımda daha fazla LUNA = daha düşük LUNA fiyatı

 • Trader’lar, LUNA ve UST’yi açığa satmaya (short’lamaya) başlıyor.
 • Sonra merkezi borsalar UST para çekme işlemlerini yasaklamaya başlıyor. Artık tamamiyle panik hâkim

Sonunda, LFG bunun kazanamayacakları bir yarış olduğunu anlıyor ve dolar sabitini düzeltmekten vazgeçiyor. Dün UST / USDT 0,23$’a kadar geriledi, şimdi 0,5$ civarında geziniyor. (Tweet dizisinden bağımsız olarak UST bu yazı hazırlanırken 0,12$’dan işlem görüyor.). Ancak hikâye burada bitmiyor. Tüm bunlar olurken, Do Kwon bir kurtarma planının ipuçlarını veriyordu.

Do Known, Kurtarma Planı Açıkladıktan Sonra Neler Oldu?

Herkes kurtarma planını bekliyordu ve insanlar bu kurtarmayı gerçekten kimin gerçekleştirmek istediğini konuşuyordu. Do Known, kurtarma planı hakkında verdiği ipucundan 19 saat sonra kurtarma planını duyurdu. Peki bu 19 saatlik aralıkta neler oldu?

Piyasa hemen tepki veriyor ve açıklamalardan sonra 4 saat içinde LUNA$’ın fiyatı 15$’a kadar düşüyor. Neden düştü? Router 2 FI’nin fikrine göre söylentilere dayalı kurtarma planının sağlam gözükmemesi. Kimse artık LUNA almak istemiyordu.

Do Kwon ertesi sabah kurtarma planını açıklar ancak olumlu karşılanmaz. En azından LUNA yatırımcıları tarafından. Çünkü açıklanan plan UST’nin dolar sabitini düzeltmek için LUNA token’ının yavaşça değer kaybetmesini içeriyordu.

Ayrıca, Do Kwon algoritmik stablecoin modelinden uzaklaşıp başka bir modele geçmeyi ima ediyordu.

LUNA Almalı mısınız?

Route 2 FI’ye göre kesinlikle hayır. LUNA’nın önceliği artık UST dolar sabitini düzeltmek. Yani $LUNA fiyatı seyreltilecek. Satın alırsanız, bu çok yüksek risktir.

Bazı insanların LUNA stake ödüllerinin %22 olduğunu ilan ettiğini görmek korkunç. Hâlâ bir %99 daha düşebilecek bir token için %22 APR’ın bir anlamı yok.

Terra (LUNA) için Sırada Ne Var?

Bu soru henüz cevapsız. Ancak neredeyse 100 dApp ile oluşturulmuş birçok iyi altyapı var. İlk başta Terra’yı çekici kılan şey buydu. Güzel bir UX ile sorunsuz sistem ve tonlarca gigabrain.

Bu Saldırı Nasıl Önlenebilirdi?

Eğer, yukarıda bahsedilen 4 likidite havuzu yayında olsaydı bu çok daha zor olurdu. Çünkü 4 havuzu tek başına boşaltmak için 350 milyon dolar yerine 3 milyar dolar gerekecekti. Zamanlama tesadüf değildi.

Saldırıyı Kim Yaptı?

Bu noktada, bilmiyoruz.

Bence son 72 saatten çıkarabileceğimiz en büyük ders, hiçbir coin’in başarısız olamayacak kadar büyük (too big to fail) olmadığı ve tüm yatırımınızı tek bir ekosistemde bulundurmamanız gerektiği.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC) Dönüş Sinyalleri mi Veriyor I Güncel Fiyat Analizi

Binance, CZ

Binance CEO’su Terra (LUNA) Hakkında Önemli Açıklamalar Yaptı!