içinde ,

Terra (LUNA) Nedir? UST Algoritmik Stablecoin Protokolü

Terra, LUNA adlı bir coin kullanarak dolar sabitini korumayı amaçlayan bir dizi algoritmik stablecoin’e güç sağlayan Cosmos tabanlı bir protokoldür.

Luna (LUNA) ve TerraUSD (UST), Güney Kore merkezli Terra Labs tarafından geliştirilen blockchain tabanlı bir proje olan Terra ağının iki yerel token’ıdır.

Stablecoin’ler, genellikle dolar gibi fiat bir para birimi olan tek bir varlığın fiyatına sabitlenmiş varlıklardır. Tether gibi ilk nesil stablecoin’ler, fiat rezervleri de dahil olmak üzere bir varlık sepeti kullanarak fiyatlarını koruyor.

Ancak; bazı merkeziyetsizlik savunucuları, gerçek dünya varlıklarını koruyan merkezi bir varlığın sistemde başarısızlığa neden olduğunu savunuyorlar. Bu, yönetişim yapıları üzerindeki şeffaf olmayan ve tutulan gerçek rezervlerin, iddia edilenlerle uyuşup uyuşmadığı gibi riskleri de beraberinde getirir. Merkeziyetsiz stablecoin’ler, büyük nakit ve borç rezervleri yerine algoritmalar aracılığıyla sabitlerini koruyarak bu yönetişim sorunlarından kaçınmaya çalışıyor.

Terraform Labs tarafından üretilen TerraUSD (UST), böyle bir algoritmik stablecoin’dir. Terraform Labs, Terra’nın volatil kripto para birimi LUNA’yı alıp satan bir arbitrajcılar ağı aracılığıyla ABD dolarına sabitlenmesini hedefliyor. LUNA aynı zamanda bir yönetişim token’ıdır ve sahiplerine protokol üzerinde oy kullanma yetkisi verir.

Terra’nın Yaratıcıları

Terra ekosistemi, 2018 yılında Do Kwon ve Daniel Shin tarafından kurulan Terraform Labs adlı bir girişim tarafından oluşturuldu.

Terra Nasıl Çalışır?

Terra, stablecoin’lerin dengesini korumak için arbitrajı teşvik ederken aynı zamanda token üretir ve yakar. Bunun anlamı şudur:

UST satın almadan önce mint işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, LUNA’da bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Protokol, bu LUNA’ları alıp yakar, bu da arzlarını daraltır ve LUNA fiyatının artmasına neden olur. Aynı sistem tersten de çalışır: LUNA’yı mint için UST stablecoin’lerini dönüştürürsünüz. Bunlar yakılır ve UST’nin fiyatı teoride çok az yükselir.

Varlıkları bir hizmet olarak veya hizmet için kullanmanın yanı sıra; ortada olası bir arbitraj fırsatı da vardır. Arbitrajcılar, yani küçük fiyat farklılıklarından kâr eden trader’lar, UST’nin fiyatı 1 doların altındayken LUNA’yı UST için satarak ve UST’nin değeri 1 dolardan fazla olduğunda LUNA’yı satın alarak UST fiyatını kontrol altında tutmaya yardımcı olurlar. Örneğin; UST 0,95 $’a düşerse trader’lar bu fiyattan satın alabilir ve bunları 1 $’lık LUNA’ya satabilir. Bunu yaparken, UST arzı azalır ve bu nedenle teoride fiyat, tekrar yükselir.

Terra
Terra Do Kwon

Aynı mekanizma, Güney Kore won’una sabitlenmiş bir stablecoin ve International Monetary Fund (Uluslararası Para Fonu) tarafından sağlanan önde gelen dünya para birimlerine sabitlenmiş bir başka stablecoin de dahil olmak üzere Terra’nın diğer stablecoin’lerine güç sağlar.

Terra’nın teknik incelemesi, LUNA’nın arz esnekliğinin, stablecoin’lerin asla düşmeyeceği anlamına geldiğini iddia ediyor. Yine de başarısı, arbitrajcıların UST’ye olan ilgilerinin devam etmesine bağlıdır. Arbitrajcılar UST’nin başarısız olmaya mahkum olduğuna karar verirse veya paralarını başka bir projeye aktarırsa, bazı analistler UST’yi 1 $’lık sabit değerine geri döndüremeyeceklerinden korkarlar. Serbest piyasalara bağlı birçok kripto projesi gibi, topluluk ruhu her şeyden önemlidir.

Terra’yı Özel Kılan Nedir?

Terra’daki coin’ler, Cosmos Hub, Cronos ve Thorchain tarafından paylaşılan bir blockchain çerçevesi olan Cosmos ekosistemi üzerine inşa edilmiştir. Tüm token’ların ana Ethereum zincirinden Proof-of-work madenciliği ile güvence altına alındığı Ethereum’dan farklı olarak Cosmos protokolleri bağımsızdır ve uygulamaya özel madenciler tarafından desteklenebilir.

Cosmos ve uzantısı Terra, bir akıllı sözleşme blockchain protokolü olduğundan, protokol üzerine inşa edilmiş herhangi bir uygulamada Terra coin’lerini kullanabilirsiniz. Ayrıca; büyük ABD firmalarının fiyatlarını yansıtan hisse senetleri sağlayan Terraform Labs’ın Mirror Protocol’ü aracılığıyla Terra coin’lerini blockchain’lerde de kullanabilirsiniz.

Terra, Eylül 2021’in sonunda Columbus-5 adlı bir yükseltme başlattı. Bu, Terra’nın diğer blockchain’lerle birlikte çalışabilir hale gelmesine izin veren Inter Blockchain Communication (IBC) protokolü için ek bir işlevselliktir. Öne çıkan özellikler arasında Ozone adlı bir sigorta protokolü ve çapraz blockchain köprüsü Wormhole V2’den UST desteği yer alıyor.

Terra Ekosistemindeki Projeler

  • Anchor Protocol: Terra’daki bir borç verme protokolü.
  • Lido Finance: Stake edilen varlıkları harcamanıza izin veren bir stake protokolü.
  • Astroport – Terra token’ları için otomatik bir piyasa yapıcı.

Terra (LUNA) Nereden Satın Alınır?

Terra’yı Binance, Osmosis, KuCoin ve Kraken dahil olmak üzere birçok merkezi ve merkeziyetsiz borsadan satın alabilirsiniz.

Terra’nın Geleceği

Terra’nın protokolünün geleceği, onu destekleyen stablecoin’lerin geleceğini de içerir, tartışmaya açıktır ve şu soruları içerir:

  • Merkezi ABD doları stablecoin’leri, ABD finans sistemi içinde merkeziyetsiz alternatiflere gölge düşürecek mi?
  • Tersine; merkeziyetsiz stablecoin’ler, ABD doları sabitlerinden uzaklaşacak ve protokole ait likidite ile desteklenecek mi?
  • Yoksa arbitrajcılar LUNA’dan bıkacak ve protokolleri dahilindeki tüm stablecoin’lerin fiyatını düşürüp onları Basis ve Empty Set Dollar ile birlikte mezarlığa mı gönderecek?

2022 UST kazası

Mayıs 2022’de, Terra’nın yerel stablecoin’i UST, daha geniş bir kripto piyasası çöküşü sırasında dolar sabitini kaybettiğinden, bu sorular net bir şekilde cevaplanamadı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

MetaMask Cüzdanınızdan Trust Wallet’a Nasıl Geçiş Yapılır?

Bitcoin Düşerken BTC Balinaları Ne Yapıyor? Bu Verilere Dikkat!