içinde ,

Terra (LUNA) Neden Artıyor?

terra

Terra (LUNA) fiyatı, son 24 saat içerisinde %23.5 değer kazandı. LUNA fiyatı 3 gün içinde %30’dan fazla artış göstererek piyasanın genelinden daha iyi performans sergiledi ve Terra yeni zirvesine ulaştı.

Terra blockchain’indeki kilitli toplam değer (TVL), tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık olarak 26 milyar dolara ulaştı. Terra’nın coin’i olan LUNA, bu hafta yükselmeye devam etti ve token’in fiyatı üç gün içinde %30’dan fazla artış gösterdi.

LUNA’nın fiyatı, %15’lik bir gün içi rallisinin ardından 9 Mart’ta yaklaşık 100$’a ulaştı ve Aralık 2021’deki 106$’lık rekor seviyeye yaklaşmış oldu. LUNA, hafta başından bugüne kadarki en düşük seviyesinde 75.60$’dan işlem görüyordu.

Terra (Luna) CoinMarketCap Grafiği

CoinMarketCap’e göre; günlük açılışını 80,6$’dan yapan LUNA, bu yazının hazırlandığı sıralarda 99,44$’dan işlem görüyor.

LUNA pazarındaki son satın alma işlemleri, kısmen kripto pazarındaki yaşanan diğer iyileşmeler sonucunda ortaya çıktı. Örneğin; Terra’nın akıllı sözleşme alanındaki en büyük rakibi Ethereum’un Ether ($ETH) tokeni aynı dönemde %13.50 arttı. Benzer şekilde, Bitcoin ($BTC) de 37.200 $’ın altındaki en düşük seviyesinden %14’ün üzerinde bir artış yaşadı.

9 Mart’ta DeFiance Capital’in kurucusu Arthur Cheong, LUNA fiyatının, Terra’nın yerel ABD dolarına sabitlenmiş tokeni TerraUSD ($UST) aracılığıyla en az 1 trilyon dolar değerindeki merkeziyetsiz stablecoin piyasasını ele geçirme potansiyeli nedeniyle arttığını ima eden bir tweet paylaştı.

Terra’nın LUNA’sı bu hafta yükselmeye devam etti ve token’in fiyatı üç gün içerisinde %30’dan fazla artış yaşadı.

Smart Stake verilerine göre, UST token arzı 9 Mart’ta bugüne kadarki en yüksek seviyesi olan 1,4 milyarı aştı. Ayrıca; Terra protokolü, 120 milyon LUNA token’ini yakarak kalıcı olarak tedarikten kaldırdı.

LUNA, ABD dolarına sabitlenmiş UST’yi koruyor. Dolayısıyla, stablecoin’in fiyatı, 1 doların üzerine çıkacak olursa Terra protokolü, LUNA’yı yakacak ve daha fazla stablecoin mint edecek. Benzer şekilde, UST’nin fiyatı 1 doların altına düşecek olursa da yakma mekanizmasındaki yavaşlama nedeniyle LUNA’nın fiyatı düşecek. Muhtemelen pazardaki UST arzının artması, kripto pazarındaki daha geniş toparlanmaya ek olarak LUNA’nın fiyatını arttırdı.

Terra’daki TVL Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

LUNA’da yaşanan fiyat artışına ikinci bir neden olarak da Terra blockchain’indeki DeFi yükselişi gösterilebilir. Terra ekosistemine akan sermaye fonunun artması, LUNA fiyatının yükselmesini sağladı.

Terra protokolünde kilitli toplam değer, bu yılın başında yaklaşık 18 milyar dolardı. Terra’daki TVL, 9 Mart itibariyle, bugüne kadarki en yüksek seviye olan 25.58 milyar dolara yükseldi. Bu, aynı dönemde kilitli toplam LUNA token’lerinde 215.80 milyondan 298.89 milyona bir artış demek oluyor. DeFiLlama.com’a göre; Terra, şu anda sahip olduğu TVL ile Ethereum’un (114,52 milyar dolar) ardından ikinci sırada yer alıyor.

9 Mart itibariyle Terra’daki TVL Kaynak: Defi Llama

Ayrıca; Terra, Staking Rewards’a göre 24 saatlik zaman diliminde tüm kripto para birimleri arasında en çok stake edilen kripto varlık olarak konumunda. Buna ek olarak; 35,75 milyon dolardan fazla LUNA şu anda birden fazla platformda kilitlenmiş olarak bulunuyor.

LUNA, bu hafta yeni bir rekor kırabilecekmiş gibi görünse de uzun vadeli teknik göstergeler, LUNA için aşağı yönlü risk olasılığına işaret ediyor. LUNA, Aralık 2021’de tüm zamanların en yüksek değeri olan 103,33$’a ulaşmıştı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 9 Mart 2022

LimeWire, NFT Pazarı Olarak Yeniden Başlatılacak