in , ,

Terra (LUNA) Nasıl Kurtulur? Bu Noktaya Nasıl Gelindi?

Son günlerde yaşadığı düşüşlerle gündemden düşmeyen Terra (LUNA), kripto piyasasını şaşırtmaya devam ediyor. 

LUNA, bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatte %96.46 düşüş yaşayarak 0.42$’dan işlem görüyor. LUNA’nın 5 Nisan 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 119.18$’a ulaştığı göz önüne alındığında da yaklaşık bir buçuk ayda geldiği nokta oldukça şaşırtıcı.

Terra Nasıl Çalışır?

Terra, stablecoin’lerin dengesini korumak için arbitrajı teşvik ederken aynı zamanda token üretir ve yakar. Bunun anlamı şudur:

UST satın almadan önce mint işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, LUNA’da bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Protokol, bu LUNA’ları alıp yakar, bu da arzlarını daraltır ve LUNA fiyatının artar. Aynı sistem tersten de çalışır: LUNA’yı mint etmek için UST stablecoin’lerini dönüştürürsünüz. Bunlar yakılır ve UST’nin fiyatı teoride çok az yükselir.

Varlıkları bir hizmet olarak veya hizmet için kullanmanın yanı sıra; ortada olası bir arbitraj fırsatı da vardır. Arbitrajcılar, yani küçük fiyat farklılıklarından kâr eden trader’lar, UST’nin fiyatı 1 doların altındayken LUNA’yı UST için satarak ve UST’nin değeri 1 dolardan fazla olduğunda LUNA’yı satın alarak UST fiyatını kontrol altında tutmaya yardımcı olurlar. Örneğin; UST 0,95 $’a düşerse trader’lar bu fiyattan satın alabilir ve bunları 1 $’lık LUNA’ya satabilir. Bunu yaparken, UST arzı azalır ve bu nedenle teoride fiyat, tekrar yükselir.

Çöküşün Sebepleri

Geçtiğimiz aylarda yüksek miktarlarda Bitcoin alımı gerçekleştirerek yatırımcıların güvenini kazanan Luna Vakfı, Terra cephesinde yaşanan son gelişmelere bu güveni kaybetmiş gibi görünüyor.

Terra’nın piyasa performansının yakından değerlendirildiğinde ilk olarak LUNA’ya olan talebin, bu token’ları UST stablecoin’i ile entegre ederek ve haksız yere yüksek stake ödülleri sunarak yapay olarak sağlandığı görülüyor. Bu tür adımlar, LUNA’ya yönelik kısa vadeli talebi teşvik ederken; LUNA’nın uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehlikeye attı.

İkincisi ise Terra’nın algoritmaları, kripto veya fiat rezervlerinin sürdürülebilir birikimine dayanmıyordu. Bunun sonucunda da Terra, piyasada ekstra talep ortaya çıktığında ABD dolar sabitini kaybedebilirdi.

Üçüncüsü ise Luna Vakfı’nın 1 milyar dolarlık finansman planının başarısızlığı olabilir. Bunun nedeni, vakfın girişimlerini finanse etmek için gerekli miktarda fon oluşturamamasıdır. Üstelik UST’nin durumu sonucu ortaya çıkan panik durumu, stablecoin modelinin büyük sınırlamalarını ortaya çıkardı.

Dördüncüsü, Terra’nın yönetiminin elinde bulundurduğu varlıklarla ilgili aldığı kararlardır. Luna Vakfı, UST’nin ABD doları ile paritesini kaybetmesinden sonra 37 bin Bitcoin’i çekerek piyasa yapıcılara ödünç verdi. Luna Vakfı tarafından yapılan açıklamada çekilen Bitcoin’lerin oldukça küçük bir kısmının satıldığı ve UST satın almak için kullanılmaya devam ettiği vurgulandı. Sonuç olarak, UST stablecoin’i ana kripto para birimi desteğini kaybetti. Ayrıca; LUNA tarafından gerçekleştirilen uygun blockchain işlevlerinin olmaması, bu token talebinin çökmesine neden oldu.

ABD Hazine Bakanı Yellen’in TerraUSD (UST) hakkında yaptığı açıklamarda UST fiyatı üzerinde etkili oluyor. Olağanüstü stablecoin stoğunun çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu nedenle “tutarlı bir federal çerçeveye” ihtiyaç olduğunu belirten Yellen, Kongre’nin stablecoin ihraç edenleri düzenleyecek bir yasa çıkarması gerektiğine inanıyor.

Kurtuluş Senaryoları

Her şeyden önce LUNA’nın toparlanabilmesi için Terra ağının stablecoin’i olan UST’nin tekrar 1$’a sabitlenmesi gerekiyor. Terra’nın bu konuda başarılı olup olamayacağı şu an için bilinmezken Terra’nın hem UST hem de LUNA için yeni yatırımcılar kazanması ve mevcut yatırımcıları koruması gerekiyor.

Terra

Terra, teoride UST’yi tekrar 1$’a sabitlemek için LUNA mint etmek zorunda bu da LUNA’daki düşüşlerin devam edeceğine işaret ediyor. Bu durumda da Luna Vakfı’ın devreye girerek elindeki Bitcoin’i satması gerekiyor. Luna Vakfı’nın elindeki Bitcoin ve diğer varlıklar değerini kaybetmezse LUNA ve UST içerisinde bulundukları durumdan kurtulabilir. Bitcoin’deki düşüşün devam etmesi durumunda ise Terra’nın sonu pek parlak görünmüyor.

Ayrıca; Terraform Labs CEO’su Do Kwon Terra blockchain’ini kurtarma planı içeren bir flood paylaştı.

Dava Açılabilir mi?

Terra ağında yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında Terra’nın ciddi mahkeme süreçleri ve soruşturmalarla karşı karşıya kalması kaçınılmaz görünüyor.

Blockchain analitik şirketi Santiment’e göre, sosyal medyada LUNA ile ilgili tüm zamanların en yüksek olumsuz duygularına ulaşıldı. Aynı zamanda, Terra ile ilgili tartışmalar genel kripto tartışmalarının %10’una ulaştı ve bu, LUNA’nın başarısızlığının etkileriyle ilgili önemli bir kripto topluluğu tartışmasına işaret ediyor. Çoğu yatırımcı ve trader, Terra’nın gelecekteki pazar potansiyeli konusunda oldukça karamsar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Gensler: Kripto Borsaları, Yatırımcılara Zarar Veriyor!

Tether

Stablecoin’lere Dikkat! Tether (USDT) Dolar Sabitini mi Kaybediyor?