içinde ,

Terra, Ethereum’dan Sonraki En Büyük İkinci Blockchain Oldu

Terra blockchain’indeki kilitli toplam değer (TVL) 7 gün içinde %17 artarak 31 milyar dolara ulaştı. Terra’nın DeFi protokolleri son zamanlarda iyi bir performans sergileyerek Terra’yı DeFi ekosistemi için bir faaliyet merkezi haline getirdi.

Son yedi gün içinde, Terra’nın DeFi ekosisteminin kilitli toplam değer (TVL) %17 artarak 31 milyar dolara yani tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

DefiLlama’dan elde edilen verilere göre; Terra, TVL açısından Ethereum’dan sonra en büyük ikinci blockchain olarak yer alıyor. Şu anda yalnızca Ethereum’un arkasında yer alan Terra, yaklaşık %11,88’lik bir paya sahip.

Kaynak: DefiLama

Terra’nın DeFi protokolleri etkileyici bir performans sergiliyor. Anchor Protocol (ANC), bu dönemde Ethereum tabanlı Aave’yi (AAVE) geçerek blockchain endüstrisindeki en büyük borç verme protokolü haline geldi. Anchor Protocol’ün TVL’si, %20’lik yüksek APR’si ile yaklaşık 15.73 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Ayrıca; Terra’nın TVL artışını tetikleyen, dolara sabitlenmiş algoritmik stablecoincoin’i Terra USD’dir (UST). Terra, Bitcoin’i stablecoin için yedek para birimi olarak benimsedi. LUNA Foundation Guard (LFG), yakın zaman içerisinde 1,4 milyar doların üzerinde Bitcoin satın aldı. LFG’nin uzun vadede 10 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahip olmak gibi yüksek bir hedefi var.

Terra’nın kurucusu ve Terraform Labs’ın (TFL) CEO’su Do Kwon, UST’nin tüm kripto endüstrisinin merkeziyetsiz stablecoin’i olmasını öngörüyor. Do Kwon, yakın tarihli bir röportajda şunları söyledi:

Amacımız, sadece Terra blockchain’indeki en büyük stabelcoin olmak değil; bu yüzden Solana, Avalanche, Ethereum ve Polygon ekosistemlerinde de söz sahibi olmak için çalışıyoruz. Geliştiricilerin ve kullanıcıların olduğu her yerde olmayı planlıyoruz.

Terra, yakın zamanda Ethereum tabanlı bir borsa likidite havuzu olan Curve’de yeni bir likidite havuzu ortaya çıkardı. 4pool olarak adlandırılan bu likidite havuzu, TFL üyesi Ezaan’ın bir blog gönderisinde belirtildiği gibi UST, FRAX, USDC ve USDT’den oluşur. Terra, Frax ile ittifak kurarak DAI karşısında rekabet avantajı elde etmeyi umuyor.

Terra blockchain’inin yerel tokeni LUNA, büyüyen DeFi ekosisteminden yararlanarak CoinMarketCap verilerine göre 3 Nisan’da 117.91 $’lık yeni bir ATH’ye ulaştı.

Geçen hafta %19,5 oranında artan LUNA, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatte %2,87 düşüşle 110.56$ civarında işlem görüyor.

CoinMarketCap Terra (LUNA) Grafiği

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Nisan Ayında Beklenen Önemli Gelişmeler

Ape Coin (APE), Holo (HOT) ve Dogecoin (DOGE) Fiyat Analizleri I 05.05.2022