içinde ,

Terra’da (LUNA) Yaşanan Dikkat Çekici Artış!

Geçtiğimiz Mayıs ayında Terra’nın algoritmik stablecoin’i olan UST’nin dolar sabitini kaybetmiş ve bunun sonucunda LUNA’da çöküş yaşamıştı. Bugünlerde ise çöküşten sonra yeniden başlatılan LUNA ve orijinal kripto para olan LUNA Classic cephesinde yaşanan gelişmeler gündemi meşgul ediyor. 

LUNA ve LUNA Classic (LUNC) son günlerde hızla arttı. 9 Eylül tarihinde LUNA, son 24 saatte %230 oranında değer kazanarak 6,6 dolardan işlem görüyordu. Haziran ayının başından itibaren 2 dolardan fiyatlanan LUNA için bu artış oldukça önemli. Bu artan fiyat gün içerisinde ufak düşüşler yaşasa da devam etti. Yazının kaleme alındığı sıralarda LUNA, CoinMarketCap’te yer alan verilere göre 24 saatte 5.5 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip. 760 milyon dolarlık piyasa değeri ile şu anda 58. sırada yer alıyor.

Hatırlanacağı üzere, LUNA Terraform Labs’ın yaşanan büyük çöküşün ardından eski günlerine dönme umuduyla piyasaya sürülen bir coin’dir. Terraform Labs, ilk olarak Terra blockchain’ini yeniden canlandırma amacıyla Terra Classic olarak adlandırılan mevcut zincirle herhangi bir bağlantısı bulunmayan yeni blockchain’i Terra 2.0’ı piyasaya sürdü. Piyasaya sürülen Terra 2.0 token’ına LUNA adı verilirken eski token ise LUNA Classic olarak adlandırılmıştı.

Terra ekosisteminin eski kripto para birimi olan LUNC’de yaşanan artış sonrası LUNA cephesinde yaşanan keskin yükseliş dikkat çekti. Kripto piyasası çok volatil olduğundan dolayı bugün LUNC fiyatındaki keskin artışın sayısız nedeni bulunabilir. Sadece 1 haftada %100 artan LUNC’deki artışın nedeni, sistemdeki yakma ve stake etme mekanizması ve LUNC’nin V22 ağ yükseltmesi etkili olmuş olabilir. Binance ve ve Kucoin gibi önemli borsaların bu gelişmeleri destekleyeceğinin duyurulmasının da büyük payı elbette vardır.Terra Classic (LUNC), CoinMarketCap’te yer alan verilere göre 24 saatte 2,1 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip. 2,8 milyar dolarlık piyasa değeri ile şu anda 29. sırada yer alıyor.

Yeniden başlatılan LUNA’nın neden bu kadar artış yaşadığı hakkında henüz bir gelişme ya da açıklama yok. Bu, LUNC’da yaşanan artıştan kaynaklı bir gelişme olabilir ve bu süreçte daha da büyük yüzde kazanımlar sağlayabilir. Terra ayrıca yakın zamanda, ağ yeniden başlatıldığında yeni token’ı almayan LUNA Classic sahipleri için 19.5 milyon LUNA ile bir talep süreci başlattı. Her şeye rağmen, LUNA piyasa değerine göre sıralanan ilk 100 kripto para biriminde en büyük kazanan olarak bugün daha geniş kripto pazarından çok daha iyi performans gösteriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Testnet

Haftanın En Çok Konuşulan Testnet’leri

Kripto Paraların Sağladığı Avantajlar