içinde

Terra Çöküşüyle Bağlantılı 7 Kripto Borsasına Baskın Yapıldı

Güney Koreli savcılar, Terra çöküşüyle bağlantılı dolandırıcılık davasını araştırmak için yedi yerel kripto borsasına baskın düzenledi. Soruşturma hız kazandı. Güney Kore Savcılığı, Do Kwon’un Terra çöküşündeki rolünü belirlemeye çalışıyor. 

Kore medyasına göre, Seul Güney Bölgesi Savcılığı, Terra çöküşüyle bağlantılı dolandırıcılık dosyasını araştırmak için Bithumb, Upbit, Coinone ve diğer dört borsaya baskın düzenledi. Kripto borsalarının işlem kayıtlarına ve diğer materyallerine el konuldu. Yetkililer soruşturma güvenliğini gerekçe göstererek baskınlar hakkında daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

Hatırlanacağı üzere Güney Kore’de, çöküşün ardından Luna yatırımcıları, Terraform Labs’i ve Do Kwon’u, dolandırıcılık ve yasa dışı fon toplama faaliyetinde bulunduğu iddiasıyla savcılığa şikâyet etmişti.

LUNA, Terra

Raporda, büyük borsaların yanı sıra, davayla potansiyel bağlantısı olan kişilerle ilişkili sekiz yere daha baskın yapıldığı belirtildi. Yetkili otoriteler, ele geçirilen materyalleri analiz edecek ve toplam hasarın boyutunu belirlemek için tanıkları sorgulayacak.

Güney Kore savcılığı ayrıca, Kwon ve ekibinin kasıtlı olarak çöküşe neden olup olmadığı konusunda detaylı araştırmada bulunacak. Tüm bunlara ek olarak, Kwon’un kripto para işlemlerinden elde ettiği karı offshore hesaplara aktararak vergi kaçırıp kaçırmadığı da araştırılıyor.

Terraform Labs ile ilgili soruşturma, çöküşün ardından Mayıs ayında başladı. Tam kapsamlı soruşturma kapsamında, Güney Kore Savcılığı tüm çalışanları mahkemeye çağırdı ve ilgili materyalleri sunmalarını istedi. Diğer taraftan yine Mayıs ayında Kore polisi, Terraform Labs’in varlıklarını dondurmak için harekete geçti.

Haziran ayında Terraform Labs’in mevcut ve eski çalışanlarına ülkeden (Güney Kore) çıkış yasağı getirildi. Yine aynı ay Kuzey Kaliforniya’daki ABD Bölge Mahkemesinde Kwon ve Terraform Labs aleyhine toplu dava açıldı.

Terra ekosisteminin çöküşü, küresel ölçekte düzenleyicilerin dikkatini çekti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), UST pazarlama uygulamalarıyla ilgili olarak federal yatırımcı koruma kurallarının olası bir ihlalini araştırmaya başladı.

Terra çöküşüne yönelik soruşturmalar, hız kazanmaya başladı. Güney Kore Adalet Bakanlığı ve ABD kurumları, Terra çöküşü gibi yüksek profilli vakalarla ilgili soruşturma verilerini paylaşarak kripto suçlarıyla mücadele konusundaki bağları güçlendirmeye yönelik mutabakata vardı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin, Balina

Kim Bu Sıkça Duyduğumuz Bitcoin Balinaları? Trade Stratejileri Nedir?

Gwei Nedir? Ethereum İşlem Ücreti Nasıl Hesaplanır?