içinde ,

Terra Cephesinde Son Gelişme: SEC Soruşturma Başlattı!

Terra blockchain’inin stablecoin’i TerraUSD (UST), geçen ay büyük bir çöküş yaşadı ve işlevsel olarak tüm değerini kaybetti.

Bloomberg’in 9 Haziran Perşembe günü bildirdiğine göre; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), TerraUSD (UST) stablecoin ve Luna token’ı yaratan Singapur’a merkezli Terraform Labs’ın kripto paraları nasıl pazarladığına ilişkin ABD yasalarını ihlal edip etmediğini araştırıyor.

Terra blockchain’inde geçen ay yaşanan LUNA ve UST çöküşü, kripto piyasasının geneline yayılarak birçok token yatırımcısını etkiledi. Terraform, LUNA’yı yeniden başlatmayı, yeni bir token yaratmayı ve eski token’ı Luna Classic olarak yeniden markalaştırmayı denedi.

Bloomberg’e göre; SEC’in İcra Bölümü üyeleri, Terraform’un token’larını pazarlaması yoluyla yatırımcı koruma kurallarının ihlal edilip edilmediğini araştırıyor. SEC, Terraform’un kurucusu Do Kwon’u, kullanıcıların token’ları trade etmelerine izin veren Mirror Protocol’ün oluşturulmasındaki rolüyle ilgili olarak zaten araştırıyordu.

SEC, yaşanan büyük çöküşden çok önce, Ekim 2021’de Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon’u ifadeye çağırmıştı. SEC’nin bu hareketinin altında Terra’nın büyük ABD şirketlerinin fiyatlarını yansıtan sentetik hisse senetlerinin mint edildiği ve alınıp satıldığı DeFi platformu Mirror Protocol yer alıyordu.

Do Kwon, yaşanan son gelişmeyle ilgili olarak Bloomberg’e UST’ye yönelik herhangi bir SEC soruşturmasından haberdar olmadığını ve teşkilattan haber almadığını söyledi.

Terra’da yaşanan UST çöküşü, sadece ABD’de değil, Güney Kore’de de araştırılıyor. Güney Kore polisi, LUNA ve UST’nin arkasındaki şirket olan Terraform Labs’i inceleme altına almıştı. Buradaki soruşturma, yaşanan son gelişmelerle birlikte bir Terraform Labs çalışanının Terra’nın sahip olduğu 80 bin BTC’nin bir kısmını kendi zimmetine geçirdiği iddiasıyla yürütülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

ABD Mayıs Enflasyonu Yarın Açıklanacak

Trust Wallet: Cüzdan Nasıl Silinir?