içinde ,

Terra 2.0 Cephesinde Yaşanan Son Gelişmeler

Terra’nın algoritmik stablecoin’i olan UST’nin dolar sabitini kaybetmesi ve bunun sonucunda LUNA’nın da düşüş yaşaması uzun süredir gündemi meşgul ediyor. Terraform Labs, Terra çöküşünün ardından çeşitli projeler piyasaya sürerek eski günlerine geri dönmeye çalışıyor. Bu haberde Terra 2.0 ‘ın piyasaya sürülmesinin ardından yaşanan gelişmeleri inceliyoruz.

Terraform Labs, ilk olarak Terra blockchain’ini yeniden canlandırma amacıyla Terra Classic olarak adlandırılan mevcut zincirle herhangi bir bağlantısı bulunmayan yeni blockchain’i Terra 2.0’ı piyasaya sürdü. Piyasaya sürülen Terra 2.0 token’ına LUNA adı verilirken eski token ise LUNA Classic olarak adlandırıldı. 28 Mayıs’ta gerçekleşen lansman sonrası LUNA 2.0 token’ları alım satım için hazırlandı.

Ardından Terra ekosisteminin algoritmik stablecoin’i TerraUSD’nin (UST) ani çöküşü nedeniyle mağdur olan kullanıcılara bu token’ların airdrop ile dağıtılacağı açıklandı. Kullanıcıların alabileceği LUNA miktarı, Terra Classic zincirinde tutulan token türlerine, saldırı öncesi ve saldırı sonrası görüntüler baz alınarak token’ların elde tutulduğu süreye ve tutulan token miktarına göre belirlendi.

LUNA airdrop’unun borsalar tarafından desteklenip desteklenmeyeceği yatırımcıların tarafından merak konusuydu. Ancak çoğu borsa LUNA airdrop’unu desteklediğine dair açıklamalarda bulundu. Desteklediğini açıklayan borsalar arasında Binance, FTX, Bybit, Huobi, KuCoin, Bitrue, Bitfinex, GateIO, Nexo gibi isimler yer alıyor. Dünyanın en büyük borsası Binance ise LUNA’yı daha yüksek risk ve oynaklığa sahip yeni token’lar için ayrı ticaret bölgesinde listeledi.

Terra 2.0 üzerine inşa edilmiş yeni bir merkeziyetsiz stablecoin projesi için çalıştığına dair açıklamalarda bulunan Terraform Labs, son olarak Cosmos IBC ve Axelar Network kullanarak Mainnet üzerinde Terra Bridge V2 köprüsünü başlattığını duyurdu. Kullanıcılara Terra varlıklarını kendi köprüleri aracılığıyla diğer blok zincirleri arasında aktarmalarına olanak tanıyan Terra Bridge’in web uygulamasına bir tarayıcı eklentisi aracılığıyla bağlanılabilir.

Köprü, kullanıcıların Terra 2.0, Ethereum, Osmosis, Secret, Cosmos ve Juno arasında token’ların zincirler arası transferini gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak. Bununla birlikte, kullanıcılar Axelar, Shuttle ve Wormhole tarafından desteklenen token’ları aktarmak için Terra Classic üzerinde Terra Bridge’i kullanabilecekler. Desteklenen cüzdanların bazıları Terra 2.0 üzerinde Terra Station; Ethereum üzerinde ise WalletConnect için MetaMask, Coinbase/Trustwallet’tır.

Terra’nın dibe vuruşu Bitcoin fiyatı ve Ethereum fiyatı başta olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimlerinin fiyatını etkiledi. Yeni kripto para LUNA’nın piyasaya sürülmesiyle 18,87 dolarda zirve yaptı ancak bu noktadan itibaren değeri %80 düşerek 5 dolara yaklaştı. Bu durum Luna topluluğunun yönetişim token’ına olan inancının ne kadar zayıf olduğunu gösterdi. LUNA, bir noktada 3,63 dolara düşmesine rağmen, 4-6 dolar aralığında sabit kaldı.

Bununla birlikte Bridge V2’nin piyasaya sürülmesi, LUNA fiyatında %5’lik bir düşüş yaşamasına sebep oldu. Bu yazı kaleme alındığı esnada Terra fiyatı 4,87 dolardan işlem görüyor. CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre, son 24 saatte fiyat yaklaşık %8, işlem hacmi ise %45 düşüş yaşadı. Bu arada, Terra Classic (LUNC) fiyatı %6 düşerek  mevcut fiyat 0.00009328 dolardan işlem gördü. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

KoinSaati içerik yazarı.

Algorand, Near, ve Chainlink Fiyat Analizleri I 05.06.2022

STEPN, ANTI-CHEAT İle Kullanıcıları Bot Olarak İşaretliyor!