in ,

Tenet Protocol (TEN) Nedir?

Tenet Protocol, LSD’lere (Liquid Staking Derivatives) ek likidite ve verim fırsatları sunmayı amaçlayan ve kullanıcıların varlıklarını ağ üzerinde stake etmesine olanak tanıyan bir layer-1 projesidir.

DeFi dünyasında merkeziyetsiz finansal işlemler için çözüm üreten Tenet Protocol, zincirler ve platformlar arası bir araç seti oluşturarak kendini geliştirmeyi hedefliyor. 

kripto blockchain

Cosmos SDK ile oluşturulan bu proje, Diversified Proof of Stake mekanizması ile çalışır. Güvenlik ve ölçeklenebilirliği ön plana koyan Tenet Protocol, merkeziyetsiz finans alanında yatırımcıları güçlendirmeyi amaçlayan Eva isimli bir yapay zeka destekli Web3 cüzdanına da sahiptir. 

Tenet Protocol Ekibi

Tenet; Ankr, Cosmos, Kadena ve Blockdaemon’un çekirdek ekip üyeleri tarafıdan kurulmuştur. CEO’luk görevini Greg Gopman’ın yürüttüğü projenin COO’su Dan Peterson’dır. Alex Chang, Dan Lashin, Gareth Fenney, Su Park gibi alanında uzmanlaşmış isimler de ekip içerisinde yer almaktadır. 

Tenet Nasıl Çalışır? 

Token sahipleri için yield farming ile entegre bir platform olan Tenet, LP token havuzlarının algoritmalarının optimizasyonu yoluyla madencilik ödüllerinin adil bir şekilde dağıtılmasını sağlar. 

Likidite sağlayıcıları için ek özellikler sağlayan Tenet, likidite musluğu ve likidite havuzu kombinasyonu sayesinde daha adil ve verimli teşvikler sunar. 

kripto

Diversified Proof Of Stake (DPoS) Nedir?

Diversified Proof of Stake, Tenet Protocol tarafından bir varlık sepetini paylaşan doğrulayıcıların ağ mutabakatına ulaşmasını sağlamak için kullanılan bir mekanizmadır. Proof of stake algoritmasına sahip projeler, staking için yalnızca bir varlığı destekler. Ancak Diversified Proof Of Stake, birden fazla varlığın bir blok zincirinde stake edilmesine imkan sağlar. 

Tenet Protocol’ü Diğerlerinden Ayıran Özellikler

  • DPoS algoritmasını kullanıyor olması, 
  • Eva adlı yapay zeka destekli Web3 cüzdanına sahip olması, 
  • Çoklu zincir boşluklarını kapatarak daha hızlı zincirler arası varlık değişimi sağlayan TEN token aracılığıyla DeFi protokollerini birbirine bağlar, 
  • Kullanıcıların varlıklarını ağ üzerinde yeniden stake etmesine olanak sağlar.

TEN Nedir?

TEN, Tenet Protocol projesinin yerel kripto varlığıdır. 2023’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen TEN, maksimum 3 milyon 457 bin 970 adet olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu toplam arzın %12.90’ı madencilik ödüllerine, %44.25’i ilk arza ve %42.85’i ekosistem fonlamasına ayrılmıştır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ethereum (ETH) Fiyatında Son Durum Ne?

Uniswap V3, Polkadot’a Geliyor!