Tenet Projesini Öne Çıkaran Özellik

Kripto alanında farklı bir boyut kazandıran EVM uyumlu Layer-1 blok zinciri olan $TENET pek çok özelliğiyle ekosisteme dahil oluyor. Bu yazımızda Diversified Proof of Stake (DiPoS) teknolojisinin detaylarına yer vereceğiz.

TENET, Diversified Proof of Stake aracılığıyla ağ doğrulayıcıları için teminat olarak kullanarak LSD’lere likidite ve verim fırsatları getirmekle ilgilidir. Bu, ağ güvenliğini artırır ve yönetişim kapsayıcılığını geliştirir.

$TENET ağında aktif Staking Sağlayıcıları, ağ doğrulayıcılarına stake edilen LSD’leri temsil eden bir tLSD (Tenet Liquid Staking Derivative) gönderir. tLSD’ler, iki verim kaynağını birleştirir ve bunları, genişleyen bir LSDfi protokolleri ekosisteminde kullanılmak üzere bozulmamış teminatlar haline getirir.

TENET blok ödüllerinden ve diğer dAPP kullanıcı teşviklerinden kaynaklanan emisyonları yönlendirmek için zincir düzeyinde veTokenomics kullanır. Tenet varlığını bu mekanizmada kilitleyen kullanıcılar, ekosistem genelinde dağıtılan protokollerden verim alır.

LSDC, Tenet blok zincirinin yerel stablecoin’idir ve tLSD’lerin aşırı teminatlandırılmış pozisyonlarına karşı basılmıştır. Bu, Tenet’e dağıtılan sermaye için üçüncü bir getiri fırsatını temsil ediyor.

TENET, yerel olarak LSDfi’yi destekleyen, komşu zincirlerin kullanıcıları için sermaye verimliliğini artıran ve çeşitli getiri kaynaklarından yararlanan DeFi protokollerine izin veren Layer-1 blok zinciridir.

TENET’in Diversified Proof of Stake (DiPoS) teknolojisi, bir varlık sepetini paylaşan doğrulayıcılar tarafından ağ mutabakatına ulaşılmasını sağlayarak ağ güvenliğini artırır.

Consensus, ağ güvenliğine katılabilecek ek varlıkları onaylayabilir, ancak ağ güvenliğindeki oluşum payı $ETH , $ATOM , $BNB , $MATIC , $ADA ve $DOT tahsis edilir. Doğal olarak TENET, sepetin önemli bir parçasıdır.

Bu modelin en önemli başarısı, paylaşılan pazar gücüne ve sağlam bir varlık sepetinin toplu kontrolünün zorluğuna güvenerek ağ güvenliğini geliştirme yeteneğidir. Herhangi bir ağ saldırganının tüm bu varlıklarda önemli bir pazar payına ihtiyacı olacaktır. Bu, TENET’in – başlangıcından itibaren güvenli blockchain ağı olmasını sağlar.

Bir araya getirildiğinde $ETH dahil olmak üzere sepetteki herhangi bir varlıktan daha güvenli olan bir varlık sepetinin birleşik güvenliğinden yararlanır. TENET’in doğrulama varlıkları sepeti, Proof of Stake varlıklarını kullanır.

Bu nedenle Tenet, Lido ve RocketPool gibi protokoller veya hatta Binance ve Coinbase gibi kurumlar aracılığıyla basılanlar gibi likit staking türevlerini kabul eder.

StETH ve cbETH gibi LSD’ler, Tenet doğrulamasına katılmak ve ağ işlem ücretleri kazanmak için kullanılabilirken LSD’lerin sunduğu ETH staking getirisini kazanmaya devam eder. Bu LSD’lere yönelik talep genellikle düşük olduğundan, yakalanması kolaydır.

LSD sahipleri, Tenet doğrulayıcıları veya diğer düğümlere yetki verenler olabilir. Daha sonra Tenet’te biriken blok ödülleri ve işlem ücretleri aracılığıyla ikinci bir gelir katmanı elde ederken getirilerini kazanmaya devam edebilirler. LSD’lerde 25 milyar doların üzerinde para tutuluyor.

Çeşitlendirilmiş PoS modülü, yerel traderların blok zincirine hangi varlıkları eklemek istediklerine karar vermelerini sağlar. Daha sonra bir teklif oluşturulabilir ve blok zincirinin yönetimine sunulabilir. Bu teklif, eklenecek varlığın başlığını, açıklamasını ve adını içerir.

Teklif yönetim sistemi tarafından onaylandıktan sonra varlık, kullanıcılar tarafından ödül kazanmaya başlamak için stake edilebilen DiPoS varlığı haline gelir. Bir DiPoS varlığının tahakkuk ettiği ödül miktarı, varlığın yönetim tarafından belirlenen Ödül Ağırlığı tarafından belirlenir.

TENET blok zinciri, iki kaynaktan staking ödülleri üretir:

  1. Enflasyon ödülleri – zincirin enflasyon oranına göre her blok için ödül olarak basılan ve piyasaya sürülen yeni yerel tokenler.
  2. İşlem ücretleri – her blockchain tx’ine uygulanan hesaplamalı tx ücretleri.

TENET’in DiPoS’u, bir varlık sepetini paylaşan doğrulayıcılar tarafından ağ mutabakatına ulaşılmasını sağlar. Bu, daha önce bahsedildiği gibi, ağın tek bir varlığın büyük bir denetleyicisine ait olma riskini ortadan kaldırır.

Bir ağ saldırısı olasılığı, ağ kontrolünü sürdürmek için gereken her yeni varlık sınıfıyla katlanarak azalır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

PooCoin (POOCOIN) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yapay Zeka ve DeFi Ekosistemi