in , ,

Temel Analiz ve Kriptoparalar

Bir projenin uygulanabilirliğini değerlendirmek için birçok farklı faktöre bakılmaktadır. Temel analiz için projenin ekosisteme neler sunduğu, token ekonomisi, arkasındaki takım vb. gibi bir çok girdi detaylı bir şekilde incelenmelidir.

NVT Oranı

Genellikle kripto para piyasalarının P/E oranı eşdeğeri olarak kabul edilen NVT oranı, temel analizde önemli bir yere sahiptir ve aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır:

Piyasa Değeri / Günlük İşlem Hacmi

NVT, belirli bir ağın değerini, işlediği işlemlerin değerine göre yorumlamaya çalışmaktadır. İki projeniz olduğunu varsayalım: Coin A ve Coin B. Her ikisinin de piyasa değeri 1.000.000$ olsun. Bununla birlikte, Coin A’nın günlük işlem hacmi 50.000 $, Coin B’nin ise 10.000 $ değerinde olsun.

Coin A için NVT oranı 20 ve Coin B için NVT 100’dür. Genel olarak konuşursak, NVT oranları daha düşük olan varlıklar düşük değerli olarak kabul edilirken, daha yüksek oranlara sahip olanlar ise aşırı değerli olarak kabul edilmektedir. Tek başına bu değerler, Coin A’nın Coin B’ye kıyasla daha az değerli olduğunu göstermektedir.

Temel Analiz

Aktif Adresler

Bir Coin veya Token’ın ne kadar kullanıldığını ölçmek için, bulundukları ağdaki aktif adreslerin sayısına bakılmaktadır. Bağımsız bir gösterge olarak güvenilir olmasa da, bulunduğu ağdaki etkinliği hakkında bilgi verebilir. Daha çok destekleyici bir analiz olarak karşımıza çıkmaktadır.

Whitepaper, Takım ve Yol Haritası

Kriptopara birimlerinin değerini belirlemenin en popüler yöntemi, projeye ilişkin eski moda araştırmaları içermektedir. Bir whitepaper detaylı olarak okunduğunda, o projenin hedefleri, kullanım örnekleri ve teknolojisi anlaşılabilmektedir. Ekip üyelerinin takip kayıtları, ürünü oluşturma ve ölçeklendirme yetenekleri hakkında fikir verebilmektedir. Son olarak bir yol haritası, o projenin önceden planlanan hedeflerine ulaşma noktasında, işlerin yolunda olup olmadığını göstermektedir.

Temel Analiz

Temel Analizin Artıları ve Eksileri

Temel analiz, projeleri, teknik analizin rekabet edemeyeceği şekilde değerlendirmek için sağlam bir metodolojidir. Dünya çapındaki yatırımcılar için, bir dizi nitel ve nicel faktörü incelemek, herhangi bir ticaret için çok önemli bir başlangıç noktasıdır. Doğru yapıldığında, şu anda değeri düşük olan ve zaman içinde değer kazanmaya hazır varlıkları belirlemek için bir temel sağlamaktadır. Warren Buffett ve Benjamin Graham gibi en iyi yatırımcılar, bu şekilde işletmelere yönelik titiz araştırmaların, muazzam sonuçlar doğurabileceğini sürekli olarak göstermişlerdir.

Temel analiz yapmak kolaydır, ancak iyi bir temel analiz yapmak gerçekten zordur. Bir varlığın “öz değerini” belirlemek, yalnızca sayıları formüle eklemekten çok daha fazla çalışma gerektiren zaman alıcı bir süreçtir. Birçok faktörün değerlendirilmesi gerekir ve bunu etkili bir şekilde yapmak için belirli bir bilgi birikiminizin olması gerekmektedir. Eksik veya yetersiz yapılan bir temel analiz, yatırımcıyı yanlış yönlendirebilir ve istenmeyen sonuçlar meydana getirebilir. Temel ve teknik analiz beraber değerlendirildiği zaman ise çok daha verimli sonuçlar elde edilmektedir.

Kaynak: Binance Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Bitcoin, kripto para

Bitcoin’in Tarihçesi 5 : Şifrepunk ve Eşler Arası Dijital Para Denemeleri

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Majör Altcoinlerde Kayıplar Sürüyor