in

Telegram Botları Nedir?

Telegram botları son haftalarda artan bir ilgi gördü ve önemli kanaat önderleri tarafından yapılan yayınlar sayesinde popülerliğini artırdı.

Telegram botları, kullanıcılara ticaret, sniping, airdrop farming gibi bir dizi işlev sunarak, faaliyetlerini kolayca yürütmelerine olanak sağlar.

Telegram Botlarının Ortak Özellikleri

  • Ticaret: Doğrudan Telegram üzerinden token alıp satmanızı
  • Sniping: Bir token listelendiğinde otomatik olarak satın almanızı
  • Copy Trading: Diğer yatırımcıların işlemlerini taklit etmenizi
  • Airdrop Farming: Airdrop etkinliklerinde şansı artırmaya yardımcı olmak için bir dizi eylemi otomatik olarak gerçekleştirmenizi,
  • Botlar, analiz veya cüzdan izleyici gibi başka özelliklere erişmenizi de sağlayabilir.

Kullanıcılar, mobil cihazları ile kripto faaliyetlerini yürütebilmek için Telegram botları ile birlikte alternatif bir ortama erişebiliyor.

Bu yazının yazıldığı sırada Telegram botları ile ilgili token’ların piyasa değeri 150 milyon doların üzerinde yer alıyor ve çok sayıda token kısa süre içinde katlanarak büyümeye devam ediyor. Telegram botlarına en önemli katkılardan biri de Unibot token olmuştur. Bu token, piyasanın %77’sinden fazlasını temsil etmektedir.

Benimseme ve Faaliyet

Telegram botlarının kullanıcı ölçümleri, günlük 6.000’den fazla tekil kullanıcıyla Temmuz ayında rekor seviyeye ulaştı. Alanın öncülerinden biri olan Maestro, günlük yaklaşık 2-3 bin aktif kullanıcı ile liderliği elinde tutuyor. Unibot ise aradaki farkı önemli ölçüde azalttı. Günlük aktif kullanıcı sayısı 400 civarından dört kattan fazla artarak 1,7 bin seviyesine ulaştı.

Genel olarak, kullanıcılar sundukları özellikleri test ettikçe Telegram botlarının benimsenmesi arttı. Botlardaki günlük işlem hacmi, rekor seviyeye ulaştı ve 23 Temmuz’da 10 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Gelir Modeli

Telegram botlarının gelir modeli, kullanıcılardan bir işlem ücreti bazı durumlarda bir botun yerel token’ını içeren işlemler için bir satın alma veya satış vergisi talep etmeyi içeriyor. Telegram botları tarafından elde edilen toplam gelir şu anda 28.7 milyon dolar civarında yer alıyor.

Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar Telegram botunun kanalına bir konut girer ve kullanıcıların yeni bir cüzdan kurmayı ya da mevcut cüzdanı bağlayabilecekleri bir menü açılır. Cüzdanı bağladıktan sonra, kullanıcılar adres ile para yatırma işlemi gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra kullanıcılara farklı işlem türlerini gerçekleştirebilecekleri ek bir menü yönlendirmesi gerçekleştirilir.

Telegram şu anda aylık 800 milyon aktif kullanıcıya sahip ve kripto para piyasasının benimsenmesi için büyük bir potansiyele sahip.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Base Ağı Olası Airdrop Etkinliği İçin Neler Yapılabilir?

Ethereum (ETH) Boğaları 1.900 Dolar Seviyesini Hedefleyecek