in , ,

Teknik Göstergelere Göre Ripple (XRP) Yeni Yükselişe mi Hazırlanıyor?

Ripple (XRP) şirketinin 22 Şubat 2021 tarihindeki dava öncesinde mahkemeye verdiği resmi yanıt, aslında XRP fiyatı için ilk hareketin başlamasına vesile oldu. Bu hareket ile 0,70 dolara kadar yükselen XRP, daha sonra düzeltme yaparak 0,35 dolar seviyesine tekrar geri çekildi. Bugünlerde ise RippleNet ile ilgili gelen önemli bir haber, fiyatın tekrardan şaha kalkmasına yol açtı. Ripple tarafından yayınlanan gönderide RippleNet’in resmen SOC2 sertifikası aldığı açıklandı. Bu SOC2 sertifikası, RippleNet’in ürünlerinin en üst düzey güvenlik ve gizliliğe sahip olduğunu kanıtlayan bir sertifikasyon türü olarak bilinmektedir. Bağımsız bir kurum tarafından yapılan denetimde en yüksek notu almayı başaran Ripple, aslında piyasalara çok önemli bir mesaj vermiş oldu. 

Bununla birlikte Japon finans devi SBI Group’un bir yan kuruluşu olan SBI VC Trade, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre “Lending hizmetine XRP desteği” ekledi. Bu bilgiler ışığında dava haricinde XRP için yaşanan gelişmeler olumlu bir seyir izliyor. Ripple’ın (XRP) teknik göstergelerine göz attığımızda 0,35 dolarlık destek, devam eden iyileşme için çok önemli. Bununla birlikte, XRP’nin 0.75 dolara yükselme trendine devam etmesi için 0.45 dolarlık direncin kırılması gerekiyor.

Ripple

Ripple (XRP) fiyatı 0,35 dolar desteğinden yükseldikten sonra 0,448 dolardan işlem görüyor. 0,45 dolarlık direnç, toparlanmayı rayından çıkarmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (AMCD) yükselişe işaret ediyor. Şimdilik, MACD çizgisinin (mavi), sinyal çizgisinin üzerindeki sapmayı genişleterek yükseliş trendine güvenilirlik kattığını görüyoruz. MACD, bir varlığın eğilimini takip eder ve momentumunun ölçülmesine yardımcı olur. Teknik göstergeler, genellikle belirli eğilimleri belirlemek ve eğilim sürekliliği ve tersine dönüşleri tahmin etmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu durumda, Ripple’ın yükseliş trendini sürdürmesi için bugünkü XRP fiyatının seviyesi önemli olabilir. 0,45 doların üstü bir kapanış gelirse önemli bir hareket ortaya çıkabilir.

XRP/USD 4-hour chart

Source: FXSTREET

Ripple (XRP) Fiyatında Yeni Bir Pump Yaşanabilir

Bir önceki pump’da 0,75 dolara çıktıktan sonra, XRP balinaları belki de kar elde etmek için XRP varlıklarının çoğunu sattı. Bununla birlikte, fiyat artmaya başladıkça büyük hacimli adresler geri dönüyor gibi görünüyor. Örneğin, 1 milyon ila 10 milyon XRP’ye sahip olanlar 2 Şubat’ta kaydedilen rakamlara göre 1.117’den 1.137’ye yükseldi. Bu önemli artış, yükselen satın alma baskısını doğurabilir ve bunun devam etmesi durumunda XRP fiyatı tekrardan 0,75 dolara tırmanabilir.

Holder distribution

Bu bilgiler ışığında 0,45 dolarlık direnç kırılmazsa, XRP fiyatı düşüş trendine devam edebilir. Bu seviyeden bir düzeltme, yatırımcılara panik yaptırıp büyük satış emirlerini tetikleyebilir. 0,35 dolarlık destek, düşüşün etkisini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak XRP önemli bir iyileşme ortaya koymadan önce 0,30 dolara geri çekilme yapabilir. Sonuç olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Aralık ayında Ripple Labs Inc. aleyhine dava açtığında XRP’nin bir darbe aldığını unutmamak gerekir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Elon Musk Bir Kez Daha “DOGE” Tweet’i Attı: Dogecoin %50 Oranında Yükseliş Kaydetti

Kriptopara, Bitcoin

5 Şubat 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum, Ripple, Cardano ve Chainlink Analizi